HomeЗдравјеБолка во рамената - природен третман

Болка во рамената – природен третман

Болката во рамото може да има различни причини и не е редок симптом. Бидејќи зглобот на рамото е еден од најфлексибилните зглобови во телото, тој исто така е доста нестабилен и лесно може да предизвика повреда. Сепак, во повеќето случаи тоа е резултат на неправилно и прекумерно вежбање и напорна физичка работа.

Други причини за болка во рамото може да бидат:

  • бурзитис ,
  • тендинитис ,
  • синдром на судир ,
  • руптура на манжетната на ротаторот,
  • замрзнато рамо ,
  • калцификација во рамото ,
  • дислокација на рамото,
  • артритис на рамото,
  • итн..

Исклучително е важно точно да се утврди дијагнозата, така што болното рамо може правилно да се третира . Затоа, консултирајте се со вашиот лекар ако забележите дека вашето рамо боли неколку дена и за време на одмор, ако не можете да ја кренете раката или да го користите нормално во секојдневниот живот, и ако имате болка, оток, црвенило и други необични симптоми.

Болно рамо – природен лек

За повеќето луѓе, болката е резултат на прекумерна интервенција, така што тие најчесто можат да се лекуваат со природни лекови.

Камилица како лек

Камилица

Камилицата е една од најстарите лековити билки што е позната на човештвото. Бидејќи содржи различни активни фитохемикалии , има смирувачки, антисептички и антиинфламаторно дејство. Студиите покажаа дека е корисно во борбата против настинки, грчеви, дигестивни проблеми, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес, женски заболувања и заболувања и во лекување на рани.

Покрај неколку други студии, една спроведена од ирански Шоара и сор во 2015 година за комплементарни терапии во клиничка пракса , покажа дека камилицата може да биде добра замена за аналгетици . Субјектите кои страдаат од остеоартритис се подмачкувале со есенцијално масло 3 пати на ден во тек на 3 недели и откриле дека овој третман ја намалува потребата за лекови.

Затоа, примената на есенцијално масло од камилица, консумирањето чај од камилица или обвивките од камилица може да помогне во олеснување на болката во рамото.

Куркума како лек

Куркума

Долго се користи во традиционалната кинеска медицина, куркумата е важна билка заради нејзините антиоксиданти, антибактериски, антивирусни и антиинфламаторни својства . Помага при кардиоваскуларни и дигестивни заболувања, дијабетес, деменција на постари лица, Паркинсон и Алцхајмерова болест.

Во прегледот на литературата за 2016 година во „ Journal of Medicinal Food“, американски и јужнокорејски истражувачи Дејли и сор откриле дека куркумата може да биде корисен избор во третманот на артритис и во борбата против болки во зглобовите . Иако веруваат дека сè уште нема доволно научни докази за да се вклучат во конвенционален третман, тие заклучуваат дека тоа сигурно може да послужи како додаток на тоа.

Можете да користите куркума во форма на зачини, таблети или прав, а повеќе можете да прочитате за нејзините лековити својства и неколку рецепти тука .

Ѓумбир како лек

Ѓумбирот

Ѓумбирот е еден од постарите традиционални лекови како камилица, и затоа што припаѓа на истото семејство на билки како куркума, ги дели своите лековити својства. Така, го крева имунитетот, го намалува гадење и дигестивните проблеми, има позитивен ефект врз здравјето на срцето и крвните садови, го олеснува воспалението и ја намалува болката.

Во 2010 година, американските научници Блек и сор потврдија за „Journalурнал на болка“ дека потрошувачката на ѓумбир ја намалува болката предизвикана од прекумерно вежбање . Малку подоцна, во 2014 година, истражувачите во Бангладеш Ал-Нахин и др откриле за списанието „ Артритис “ дека ѓумбирот има фитохемикалии кои можат да имаат лековито дејство врз ревматоидниот артритис .

Gумбирот може да се конзумира рендан во пијалаци, во прав, како зачин и во форма на чај.

Маслиновото масло како лек

Маслиновото масло

Маслиновото масло, медитеранска храна полна со витамин Е, антиоксиданти и мононезаситени киселини, има различни придобивки : го штити здравјето на срцето и мозокот, го намалува ризикот од дијабетес, помага во борбата против ракот и има антиинфламаторни и антибактериски својства.

Во една статија од 2005 година во списанието „ Природа“ , американски и јужнокорејски истражувачи Беуамп и др ги презентираа резултатите од една интересна студија која покажува дека 50 грама маслиново масло на ден треба да дејствуваат на иста исто како и 10% од дозата на ибупрофен или аспирин препорачан за возрасни аналгетици.

Со оглед на тоа што можете да искористите многу придобивки од конзумирање на маслиново масло, дефинитивно се препорачува да го вклучите во вашата дневна исхрана.

Камфор како лек

Камфор

Камфор е бела или безбојна смолеста супстанција со специфичен мирис добиен од зимзелено дрво од камфор и се користи за подготовка на есенцијално масло. Етеричното масло од камфор има антибактериски, антифунгални и антиинфламаторни својства и на тој начин се користи против иритација на кожата, габични инфекции на стапалата, грчеви, кашлици, итн.

Неколку студии, како онаа што ги спроведоа кинеските научници Ли и неговите колеги во 2009 година за China Journal of Chinese Materia Medica , покажуваат дека употребата на есенцијално масло од камфор може да биде одлично решение за борба против болката и артритисот .

Етерично масло од камфор може да се најде во природната козметика и продавниците со есенцијално масло, а кога се нанесува, не заборавајте да го користите само на надворешната кожа, бидејќи може да биде токсичен.

Must Read

loading...