HomeХрана10 Супер јадења што треба да се јадат секојдневно за подобар фитнес

10 Супер јадења што треба да се јадат секојдневно за подобар фитнес

Прашајте ги петте експерти за исхрана да обезбедат листа на нивните омилени “суперхерои”, а резултатите ќе се разликуваат – но тие исто така ќе се преклопуваат. Причината е што секоја храна обезбедува нешто поинакво и од голема важност за функционирањето на телото.

1. Боровинки се главен антиоксиданс

Една храна на листата може да биде богат извор на протеини  или растителни влакна, но нема доволно витамини и минерали. Друга супер-храна може да биде натоварена со антиоксиданти за борба против болеста, но во голема мера нема присуство на протеини. Затоа експертите тврдат дека јадењето во широк спектар на енергетски храни е најдобриот начин да се обезбеди оптимално здравје. Обидете се да јадете следната храна секој ден, и ќе проверите само за секоја нутритивна кутија.

Земете боровинки, на пример. Во една студија за вообичаено овошје и зеленчук, боровинки содржеле повеќе антиоксиданти отколку над 40 од нивните конкуренти. Ова ја става непрочистената Бери на врвот на листата за заштита од рак, срцеви заболувања, деменција и макуларна дегенерација.

Боровинки, исто така, се брани против инфекции на уринарниот тракт, благодарение на антиоксидантните епикатехини. Епикатехините ги спречуваат бактериите да се држат до ѕидот на мочниот меур. Боровинки се исто така  високи во вода , обезбедувајќи хидратација на кожата и клетките на телото.

Јадењето половина чаша боровинки го задоволува едното овошје и зеленчук на ден.

2. Овес за внесување на влакна

Овесот е висок во растворливи влакна и е поврзан со намалување на крвниот притисок и нивото на холестерол. Овесот е добар јаглени хидрати , и тие се богати со бета-глукан. Бета-глукан е моќно растворливо волокно кое помага да се забави дигестијата на шеќер и да се контролира нивото на шеќер во крвта.

Овесот е исто така одличен извор на квалитетни растителни протеини кои помагаат при раст и поправка на мускулите. Секоја половина чаша служи за неверојатни 10 грама, и многу студии покажаа дека јадењето овесна каша го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Намалете го денот и вашето тело со сад со овес и доручек настрана, тоа е одличен оброк пред или после тренингот .

3. Јаболкото ќе ве чува подалеку од доктор

Истражувањата може да потврдат дека ” едно јаболко дневно го држи докторот подалеку”. Јаболката е храна која е натоварена со антиоксиданти кверцетин и катехин. Кверцетин и катехин ги штитат нашите клетки и помагаат во намалување на ризикот од рак и срцеви заболувања. Забелешка: Можете да добиете повеќе влакна и хранливи материи со јадење на кората.

Јаболката и кората се повисоки во влакна отколку многу други плодови, кои можат да помогнат при  губење на тежината  преку подобрување на ситост. Јаболка вкус е прекрасен, се полни, и да обезбеди енергија во прилог на големо антиоксидантни здравствени придобивки.

Јаболкото стана нова “брза храна” за здравјето.

4. Зелениот чај го зголемува метаболизмот

Зелениот чај содржи централа на антиоксиданти. Нејзините антиоксидантни вредности се покажуваат дека се повисоки од оние измерени кај овошјето и зеленчукот.

Зелениот чај содржи високи дози на катехин, антиоксиданс покажан како помага да се спречи оштетување на клетките во телото. Катехин е индициран за  намалување на воспалението  во телото. Се вели дека воспалението придонесува за болести и болести. Овој моќен антиоксиданс се покажа за намалување на високиот крвен притисок и намалување на ризикот од срцеви заболувања.

Зелениот чај, исто така, е докажано да помогне во блокирањето на формирањето на плаки поврзани со Алцхајмеровата болест. Други здравствени придобивки вклучуваат зголемен метаболизам за губење на тежината.

Уживањето висок чај само стана послатко – само не заборавајте да го задржите зеленото.

5. Семките од лененото семе ги намалуваат воспаленијата

Ленното семе не е само добар извор на влакна, но исто така е наполнет со алфа-линоленска киселина. Алфа-линоленската киселина е есенцијална масна киселина покажана за намалување на воспалението во телото. Ленно семе исто така содржи лигнани. Лигнаните се еден вид растително соединение познато како полифеноли. Овие прекурсори придонесуваат за намалени стапки на одредени карциноми поврзани со хормони.

Други антиинфламаторни својства на ленените семиња беа корисни за состојбите на акни и астма. Земјената ленка е одличен извор на влакна и помага да се ублажат дигестивните проблеми. Ленно семе е хранлив густ и богат извор на здрави маснотии.

Ленот е извонреден суперхрана полн со минерали, неверојатни масни киселини и употребливи протеини . Здравствените придобивки се постигнуваат кога целото ленено семе е почвено, инаку излегува исто како што влегувало.

6. Јогурт ги подобрува стомачните бактерии

Јогурт е познат по своите пробиотични или живи корисни бактерии. Се покажало дека јогуртот го намалува растот на штетните бактерии во дигестивниот тракт. Исто така, помага да се одржуваат стабилни нивоа на телото во телото.

Јадењето на јогурт е индицирано за зајакнување на нашиот имунолошки систем и за заштита од болести како рак. Пробиотиците можат да помогнат со инфекции на вагинален квасец, воспалителни болести на цревата, чиреви и инфекции на уринарниот тракт.

Јогуртот е исто така одличен извор на коскено-изградба на калциум и  ПР otein . Не сите јогурти се создадени еднакви. Побарајте означување “живи и активни култури” за да се осигурате дека содржи пробиотици. Исто така, се препорачува да се консумираат обични преку сладоледните сорти.

7. Брокулата е антиоксидансниот крал

Брокулите, растителни јаглени хидрати е еден од најмоќните антиоксиданти во нашата кутија за исхрана. Брокулата го штити нашето тело од рак и се рангира на врвот на списокот со суперхрана.

Брокулата нуди висока хранлива вредност со ниска калорична цена. Тоа е најхрането-густо за зеленчук суперхрани . Истражувањата ги означуваат броколи кралот на превенција на ракот. Истражувањата покажаа дека сулфурните соединенија во брокулата ги сигнализираат нашите гени да го зголемат производството на детоксифицирачки ензими. Овие ензими потенцијално ги напаѓаат соединенијата што предизвикуваат рак.

Покрај тоа, броколи го зголемува имунолошкиот систем, го поддржува кардиоваскуларното здравје, гради коски и се бори против вроден дефект.

8. Маслиново масло за здравје на срцето

Маслиновото масло се смета за здрава  исхрана на маснотиите  , за да се намали ризикот од срцеви заболувања. Примарната маст пронајдена во маслиновото масло е мононезаситените масни киселини (MUFAs). MUFAs се покажа дека го намалуваат вкупниот холестерол и помагаат во стабилизирање на коагулацијата на крвта.

Маслиновото масло е поврзано со намалени нивоа на инсулин, контрола на шеќерот во крвта. Истражувањата покажаа голема корист за оние кои страдаат од тип 2 дијабетес.

Маслиновото масло е, исто така, пука со антиоксиданти наречени феноли поврзани со спречување на холестерол натрупување во ѕидовите на артериите. Побарајте “девствени”, “екстра-девствени” или “ладно притиснати” маслинови масла за најдобри хранливи вредности.

Препорачаната доза е една лажица дневно за да ги искористи здравите бенефиции.

9. Гравот e храна за мозокот

Грав се одличен извор на растворливи влакна и добри јаглени хидрати за јадење секој ден. Растворливите влакна го помагаат срцето со впивање холестерол пред да имаат шанса да се држат до ѕидот на артеријата. Холестеролот потоа се елиминира преку нормални телесни функции. Студиите покажуваат дека јадењето високо растворливи влакна може да го намали вкупниот холестерол за 10 до 15 проценти и е поврзано со намалена срцева болест.

Црниот грав содржи антоцијани, антиоксидантни соединенија покажани за подобрување на функцијата на мозокот. Тие содржат највисок рејтинг на растителните протеини, но мора да се комбинираат со жито како што е кафеавиот ориз за да се создаде “комплетен” протеин.

Гравот е многу повеќе од “музичко овошје”, а здравствените придобивки само може да ја надминуваат песната.

10. Цимет е лековит зачин

Цимет стана еден од најмоќните лековити зачини кои заработуваат во редот на супер-храна. Студиите ги поврзаа циметите со подобрување на шеќерот во крвта кај луѓето кои страдаат од дијабетес.

Цименот, исто така, е индициран дека има антибактериски, анти-паразитски и анти-габични својства.

Цименот е исто така висок во манган, железо, калциум и влакна кои се корисни за телото. Здравствените придобивки од овој супер зачин и понатаму се откриваат преку тековните студии, но долго време се користи во традиционалната медицина.

Тоа е возбудливо да се откријат придобивките од цимет пораснале надвор од пита од јаболка и зачинето јадење од јаболко на супер-храна за вашето здравје.

Must Read

loading...