HomeМотивација10 причини зошто не вежбате

10 причини зошто не вежбате

Добијте (и останете) мотивирани да ги постигнете целите на тренингот

Истражувањата покажуваат дека 60 отсто од возрасните во САД не добиваат препорачана количина на физичка активност и над 25 проценти од возрасните воопшто не се активни. Од зафатен распоред за да не се гледаат резултатите, постојат многу причини зошто луѓето не вежбаат. Но, се разбира, придобивките од добивање и останување мотивирани да работат надвор се многу побројни. Ако не редовно вежбате и се надевате да го промените курсот, првиот чекор е да пронајдете што стои на вашиот начин.

Еве ги првите десет причини зошто не вежбате, плус совети за тоа како можете да ги направите нешто од минатото.

Вие не уживате во вежбата

Секоја вежба може прво да се почувствува тешко, особено ако само започнувате. Но, како што станувате доследни, вашето тело станува посилно. И додека уживањето во вежбата може да изгледа невозможно, откако ќе се најде рутина која одговара на вашата личност и начин на живот, може да се најдат со нетрпение очекувам да ги тренингот.

Постојат многу различни форми на вежбање, и вие не мора да се обврзувате на првиот што ќе се обидете. Разгледајте различни форми, како што се:

 • Фитнес групи: Ако сакате социјална вежба, повеќето сали нудат најразлични сечи од вртење и кик-бокс за обука и тренинг за сила.
 • Игри: Видео игрите како EA Sports Active за Wii или Wii Fit Plus го прават фитнес забавно и пријателски за семејството.
 • ExerciseTV и видеа: Многу кабелски пакети вклучуваат ExerciseTV, станица која нуди вежбање во секое време. Исто така можете да ја проверите вашата локална библиотека или да купувате онлајн за вежбање ДВД-а или дури да проследувате вежбање на YouTube.
 • Вежбање дома: Вие не треба да ја погодите салата за да добиете одличен тренинг. Можете да ја користите вашата сопствена опрема, како рачни тегови, во вашата дневна соба. Дури и вашите редовни задолженија, како лисја, снег за да се согоруваат калории. Направете ги поголеми предизвици за да ги искористите своите придобивки (на пример, гребете ги малите купови лисја наместо големи, па затоа треба почесто да се приземвате за да ги собирате почесто).
 • Апликации за фитнес : Преземањето различни фитс-апликации на вашиот паметен телефон или таблет може да биде како да имате свој личен тренер. Овие апликации нудат идеи за вежбање, начини за следење на вашиот напредок и може да ви помогнат да останете мотивирани. Во некои случаи, дури можете да се поврзете и да се натпреварувате со другите во фитнес-заедницата.

Вие продолжувате да се откажувате

Може да започнете силни и со најдобри намери, но пред да ја знаете, ја изгубивте мотивацијата. Луѓето престанат да вежбаат од повеќе причини, вклучувајќи:

 • Премногу прерано: Ако одите од вежбање на сите за да вежбате во салата седум дена во неделата, ќе бидете изморени. Наместо тоа, олеснете си со нова рутина.
 • Збунетост:  Дознајте повеќе за машините во салата и научете малку основна анатомија за да ги насочите вашите вежби кон вашите цели. Ако одите без план, поголема е веројатноста да изберете случајни вежби или да ги пополните спорадично. Повеќето теретани нудат програма за вежбање во самата сала.
 • Досада: Некои луѓе ги сакаат трчање или стационарни велосипеди, но други наоѓаат пешачење или велосипед, за да не стареат брзо. Ако брзо ви досадно со вежбите што сте ги одбрале, тие можеби не се добро вклопуваат. Пронајдете нешто што го задржува вашиот интерес за долги релации или кое нуди доволно разновидност за да го задржите тренингот да се чувствува застар.
 • Болка : Кога ќе започнете, треба да се очекува болка. Сепак, треба да бидете способни да функционирате. Ако сте толку исцрпени после тренингот дека не можете да ја подигнете главата од перницата или ако добиете повреди додека вежбате , веројатно нема да почувствувате мотивираност да се вратите назад кога ќе се чувствувате подобро.

Ако сте во искушение да се откажете, земете го како знак дека е време да ја смените вашата рутина.

 • Работа со тренер : Искусен тренер може да претрпи нескротлив тренинг во ефективна и предизвикувачка рутина.
 • Промени го вежбањето : обидете се со различни типови на тренинзи за да ги задржите работите интересни, интервален тренинг со висок интензитет и кетилли. Бидете сигурни да се балансираат силата со кардио вежби. Ова исто така ви помага да избегнете висорамнини.
 • Избегнувајте да скокнеш : Ако сакате да прескокнете во салата, веројатно има причина. Навистина размислете за тоа што е, и ако тоа е нешто што навистина може да го надминете

Вие не можете да бидете член во теретана

Нема причина што треба да се приклучите на салата за вежбање, но ако сте решени да ја напуштите куќата до тренингот, има повеќе прифатливи опции како што се ИМКА или локалните центри за заедницата. За да заштедите пари на вежбање, можете исто така да пробате:

 • Одење или трчање: Се што ви треба е добар пар чевли за овој едноставен, достапен тренинг.
 • Купи мулти-опрема: Вежбачка топка може да се користи за основна работа, за вежбање, па дури и за кардио. Тегови обично се ефтини и можат да се користат за целото тело.
 • Тренингот дома: Ако ви требаат идеи, погледнете на видеа за инспирација. Можете исто така да направите свој рутини – само ставете некоја музика и се движите.
 • Најдете бесплатни ресурси : Интернетот е одличен извор за вежбање и програми за губење на тежината, а вашата библиотека е извонреден ресурс за да се обидат видеозаписи за вежбање или да најдат книги за вежбање.
 • Обидете се без вежбање на опрема : Може да добиете одличен тренинг без никаква опрема со користење на сопствената телесна тежина .

Не гледате промени во вашето тело

Ако не губите тежина толку брзо колку што се надевате или добивате валкани стомачни, фрустрацијата може да предизвика да сакате да го фрлите во крпа. Запомнете: не ја ставате тежината или не се откажувате преку ноќ. Исто така, не можете да изгубите тежина или да ја обновите својата сила преку ноќ .

Прв чекор е првиот чекор кон постигнување на целите за фитнес. Дајте му на вашето тело време да реагира.

Тоа може да потрае до 12 недели вежба пред да почнете да гледате големи промени.

Бидете сигурни дека сте поставиле реални цели во фитнес и разберете како работи работата за губење на тежината . Во меѓувреме, останете фокусирани на многу други придобивки од физичката активност, како што се намалување на стресот и подобрување на држењето на телото.

Не знаете како да вежбате

Да се ​​биде почетник за вежбање може да биде огромно (па дури и застрашувачко). Постојат многу различни видови вежбање што можете да ги пробате. Некои ќе работат за вас, а други не можат. Сфаќајќи дека надвор за себе може да биде предизвик. Добрата вест е, има многу ресурси таму за да помогнат.

Ако сте дел од фитнес центар или фитнес центар, размислете да работите со личен тренер. Ако работите дома или во буџетот, пробајте да започнете со бесплатна програма за фитнес.

Имате грижа за децата

Со училишни и после училишни активности и спорт, децата и тинејџерите можат да имаат распоред колку што е зафатен како и нивните родители. Само затоа што имате carpool должност или треба да бидете сигурни дека вашиот тинејџерски добива да се практикуваат на време не значи дека треба да ги занемариме вашите сопствени фитнес цели. Всушност, вежбата може да биде одлична активност за целото семејство. Правењето време за тренингот не само што го користи вашето здравје; исто така, претставува добар пример за вашите деца.

Вежбањето со деца бара планирање, но тоа не е невозможно. Ако погледнете во вашата заедница, најверојатно ќе најдете некои добри ресурси.

 • Приклучи се во  здравствен клуб  или сала со дневен центар.
 • Ставете видео на вежбање кога децата се дремка или чекате да се готви вечера.
 • Ако тие се доволно стари, покани вашите деца да бидат дел од вашата рутина. Покажете им како да ги подигнете малите тежини, да ги бројат повторувањата или да ги однесете на вашата секојдневна прошетка.
 • Најдете семејство-пријателски активности во вашата заедница. Ако сакате да тренирате или менторирате, видете дали има можности кои се вклучени во спортски тим на вашето дете.
 • Пренасочување на вежбата: Предизвикувајќи ги децата да трчаат во трката или да играат анимирана игра па така може исто така да согорува калории.

Премногу сте под стрес

Да се ​​нагласи, може да направи сè потешко да се вклучи лицето во тренингот. Во исто време, чекајќи да се чувствувате како да сакате да вежбате, може да повредите. Мотивацијата е нешто што мора да го работите секој ден. Еве неколку совети кои можете да ги пробате:

 • Поставете  разумни цели за губење на тежината  и потсетувајте се на нив секој ден.
 • Секој пат кога ќе достигнете цел, без разлика дали ги завршува вашите вежби за недела, губење на тежината, или чувство на поголема енергија, наградувајте се себеси. Одете за масажа, ставете нова листа за тренинг, купете нови чевли или прошетете тивка ноќ дома завиткана со добра книга.
 • Разговарајте со другите за нивните цели и како тие остануваат мотивирани. Ако не сте дел од салата или класа, придружете се на некои одбори за пораки или групи на социјални медиуми.
 • Фокусирајте се на тоа како се чувствувате, а не на броевите на скалата или што гледате во огледалото, барем на почетокот. Ако губењето на тежината е бавно или не се гледаат промени во вашето тело веднаш штом се надевате, тоа може да биде обесхрабрувачко. Но, постојат други придобивки за да се работи, како што се подобра рамнотежа и поголема енергија, што може да се надгледува.

Ти си уморен и болен

Вежбањето може да биде непријатно, особено на почетокот кога се обидувате да го најдете вашиот чекор. Откако вашето тело се прилагодува, почнува да станува полесно. Сепак, дури и искусни фитнес гуруа имаат некоја болка по напорната тренингот.

Ако вашето тренингот е навистина болно, можеби ќе треба да пробате нешто друго за да избегнете повреда. Ако болката е само резултат на вашето тело навикнувајќи се да се движат повеќе, тука се и некои работи што можете да ги испробате:

 • Лесно во него: Започнете со неколку дена на умерена кардио (како одење) и основни силни вежби за да изградите издржливост и сила.
 • Останете во вашата целна зона на срцевите отчукувања: Треба да бидете во можност да продолжите со разговорот ако работите со  умерен интензитет .
 • Започнете со вежбање тегови: Со вежбање за вежбање, потребен е напор за да се изгради тесното ткиво на телото. Кога ќе започнете, секоја тежина која ја кревате ќе бара напор. Во раните денови, повеќе се фокусира на одржување добра форма. Потоа зголемете ја вашата тежина откако ќе ја совладате вежбата.
 • Земете дополнителни денови за одмор: Ако сте повеќе болни или исцрпени од вообичаеното, или не сте ја смениле својата рутина, земете го како знак на вашето тело му е потребен дополнителен ден за одмор за да се поправи и да се опорави.

Не можеш да се посветиш

Кога само размислувате за вежбање на долг рок (“Морам да го направам ова засекогаш!”), Тоа може да биде огромно. Имајте на ум дека вие не мора да менувате сè во вашиот живот одеднаш, и не сите промени што ќе ги направите мора да се случат преку ноќ. Ако имате проблем да се држите до рутината на тренингот, обидете се да:

 • Започнете со мали цели: полесно е да се држите со тренингот кога вашите цели почнуваат мали. Обидете се да се оспорите да одите по дополнителни 10 минути секој ден или да станете рано за краток тренинг за јога.
 • Планирајте однапред: Распоредете ги вежбите и подгответе се пред нив, па не сте во искушение да ги прескокнете.
 • Вежбајте приоритет: Запрашајте се дали фитнес рутината е навистина важна за вас или ако само сакате да биде. Правењето на вежбање е приоритет, а посветеноста бара мотивација. Дознајте какви се вашите цели, но држете ги реални.
 • Не фокусирајте се само на губење на тежината : Ако вашата единствена цел е губење на тежината, може да биде тешко да се држите до рутина ако не ги видите резултатите веднаш. Додека не сакате да ги изгубите од вид своите долгорочни цели, обидете се да дадете дел од вашето внимание и да се фокусирате на другите предности на вежбањето.

Немате време

Кога ќе ја разгледате листата на задачи, може да се чувствувате како да немате време за вежбање. Но, вежбањето не треба да одземе многу време за да биде ефективно. И, ако погледнете поблиску до тоа како го трошите вашето време, можеби сфаќате дека имате повеќе од тоа да издвоите отколку што мислевте.

 • Ставете го тренингот на вашиот распоред . Чувајте календар од вашите вежби за да можете да го следите вашиот напредок и да останете мотивирани.
 • Само затоа што не можете да најдете 30-минутен слот на време во текот на денот за вежбање, не значи дека воопшто не може да работи. Обидете се да ја прекинете вашата активност во сегменти од 10 или 15 минути. Истражувањата покажаа дека сплит вежбите се исто толку ефикасни како и континуирано вежбање.
 • Стани неколку минути порано и земете  брза прошетка , користете дел од паузата за ручек за истегнување или однесете го кучето надвор за возбуда после работа. Дури и мали промени, како што е паркирањето на долгата страна на парцелата или преземање на скалите кога е можно, се додаваат со текот на времето.
 • Запомнете: вежба генерира енергија. Колку повеќе енергија имате, толку повеќе ќе добиете секој ден.

Must Read

loading...