HomeЗдравјеЃумбир, мед и лимон - рецепти за подигнување на имунитетот и губење...

Ѓумбир, мед и лимон – рецепти за подигнување на имунитетот и губење на тежината

Ѓумбирот е богат со етерични масла, калиум, манган, бакар, магнезиум и витамин Б , во комбинација со мед и лимон, го снабдува нашето тело со вистинска “енергетска бомба” . Ѓумбирот се користи како храна од античките времиња и неговата примена е многу широка.

Ѓумбирот, мед и лимон како лек ја покажале нивната ефикасност во античко време. Позитивните искуства придонесоа за фактот дека денес речиси секој има мал ѓумбир во каква било форма во нивното домаќинство. 

Ѓумбир – здравствени придобивки 

Ѓумбирот, меѓу другото, ја олеснува болката, помага во лекувањето на артритисот, го намалува воспалението и се користи во губење на тежината, бидејќи го забрзува метаболизмот. Секако, тоа е најдобрата храна за зимските денови, бидејќи тие се почести, и тоа во голема мера може да се спречи и излечи од студ .

Покрај тоа, ѓумбирот е докажан лек против гадење, бидејќи го стимулира создавањето на цревни мускули и плунката, пишува WebMD . Раното истражување покажува дека ѓумбир може исто така:

 • намалување на оток,
 • намалување на шеќерот во крвта,
 • спречување на згрутчување на крвта,
 • намалување на холестеролот во крвта,
 • за да се спречи почетокот на Алцхајмеровата болест. 

Постојат поблаги гингивални несакани ефекти, кои зависат од тоа колку се земаат. Несакани ефекти може да бидат:

 • претекување и ветрови ,
 • металоиди;
 • иритација на устата на устата. 

Дополнително, ѓумбирот не треба да зема луѓе кои имаат вродени болести на згрутчување на крв или луѓе кои земаат крв за лекување на крв. Бремените жени треба да се консултираат со лекар пред да ги земат.

Пред да го користите, важно е да се забележат неколку клучни елементи поврзани со храната. При купувањето мед, им дава предност на домашните производители,  бидејќи има многу значајни отстапувања во квалитетот, што е многу важно. Секогаш отстранувајте мед од дрвена, пластична или порцелана лажица , бидејќи во контакт со метал, медот губи некои од неговите лековити својства.

Исто така, мед во топла течност губи својства и секогаш треба да се стави во млака течност. Ако немате пристап до домашен лимон, секогаш отстранувајте ја кората однапред или едноставно да го притиснете, бидејќи пестицидите, најчесто пронајдени во кошницата, не би влегле во вашата подготовка.

Дали знаевте дека можете да го користите ѓумбир, мед и лимон против астма? Одредивме неколку комбинации кои се сосема безбедни и ефикасни за употреба кај децата. 

med

Ѓумбир, мед и чај од лимон 

За да се подготви чај од ѓумбир, треба:

 • 1 L вода,
 • ѓумбир корен (околу 5 см во должина), 
 • мед како што сакате. 

Постапка :

 1. Измијте ѓумбир и исчистете го, потоа парче го во коцка или мелете го.
 2. Ставете ја водата над оган, и кога ќе врие, ставете ја во подготвен ѓумбир.
 3. Потоа врие чај на лесна топлина за 15 до 20 минути.
 4. Кога чајот се готви, излеете го за да ги отстраните парчињата од ѓумбир.
 5. Оставете го чајот малку да се излади , потоа додадете мед и лимон по желба.

Многу е важно да се забележи дека медот во топла течност ги губи својствата, па затоа не заборавајте да го задржите чајот топло, пред да го ставите во мед. Овој чај може да се храни додека е сеуште топол или се чува во фрижидер и така да се замрзнат чај.

Дали користите ѓумбир, мед и лимон за губење на тежината ? Ѓумбирот, медот и лимонот во комбинација имаат моќен енергетски ефект кој помага во процесот на здраво губење на тежината и топење на прекумерни килограми. Колку е ефикасно да се докажат искуствата на гумениот, мед и лимонското губење на тежината.

Ѓумбирот, мед и вар сок, исто така, може да се користи како бебешки сируп за време на сезоната на алергија. Ѓумбирот покажува антихистамински својства кои можат да го спречат почетокот на алергии. 

Ѓумбир, мед и лимон тегла

За ѓумбир, мед и лимонска подготовка неопходно е:

 • 300 г меда ,
 • 3 лимони,
 • Додај ѓумбир по желба (во зависност од тоа колку ѓумбир вкус).

постапка: 

 1. Лимон отстранување на кора , тоа парче и се извади семето.
 2. Ѓумбир Измијте и чиста, а потоа решетки и максимална мозоци сок. (Можете да ги оставите или отстраните парчињата од лук и да користите само сок)
 3. Ставете ги сите состојки во мешалка, добро се меша и потоа чувајте го препаратот во стаклен бокал .
 4. Тестирајте колку добро ѓумбир и рецепт за мед најдобро се вклопуваат за да го докажат тоа. 

Користете 1 до 2 супени лажици дневно, се отстрануваат во вода или сами. Користете ѓумбир, мед и лимон за посилно срце и подобар крвен проток на крвните садови. 

Ѓумбир, мед, лимон и лук

Ако сте повредени или имате сезона на вироза , немојте веднаш да се кандидирате за лек во аптеката. Со малку напор можете да направите фантастичен природен лек. За да го подготвите овој природен лек ви се потребни следните состојки: 

 • 500 грама ситно домашен мед, 
 • 2 средни и еден поголеми корени на ѓумбир,
 • сок од еден лимон, 
 • 4 зимско бело пристаниште.  

постапка:

 1. Подгответе 500 грама домашен мед и празна тегла од 800 мл.
 2. Решетки го коренот на ѓумбир (излупен), потоа стиснете сок од лимон или лимон овошје и исечете ги на чинии.
 3. Белата фигура ситно се исецка . 
 4. Ставете ги сите состојки во тегла со мед. Пополнете малку повеќе од половина тегла. 
 5. Лимон и ѓумбир ќе го испуштаат сокот. 
 6. Оставете ги сите состојки да застанат еден ден, а потоа пополнете ја теглата со мед. 
 7. Ако сте болни, овој лек треба да се зема три пати на ден за една лажица. Во спречувањето и зајакнувањето на имунитетот, доволно е да се земе една до две лажици.

Истражувачите во Институтот за истражување на јавното здравје во Керала во Индија го тестираа успехот на антимикробната активност на ѓумбир, мед, лимон и лук против  Streptococcus mutans. 

“Ние тестираме различни комбинации на овие 4 состојки и откривме дека лукот покажува највисока антибактериска активност и го инхибира нивниот раст, а уште поголема зона на инхибиција е прикажана во комбинација со лимон”, заклучуваат научниците.

Овие резултати покажуваат дека вообичаената настинка најдобро се третира со природни состојки како лук, ѓумбир, лимон и мед, од кои секоја ќе придонесе за здравјето на телото. Прекумерната употреба на антибиотици во такви ситуации може да биде штетна за и да ја поттикне опасната бактериска отпорност на антибиотици.

med gumber

Ѓумбир, мед, лимон и цимет

Ние сите знаеме дека ѓумбир и мед за стомакот спасување, особено кога станува збор за утринска болест или гадење предизвикани од металоиди  или убод.

Потрошувачката на овој препарат во вашето тело ќе донесе голема количина витамини, вашето тело ќе биде благодарно, а килограмите полека ќе паѓаат надолу. За подготовка ви се потребни следните состојки: 

 • 2,5 см ѓумбир корен, 
 • 2 лажички цимет ,
 • 4 суп.л-патки мед, 
 • 3 лимони. 

постапка: 

 1. Прво излупете ѓумбир и ставете го во блендер. 
 2. Потоа измијте ги лимоните, исечете ги на големи парчиња и исчистете го семето и кората .
 3. Ставете ги лимоните во мешавината во блендер и добро исплакнете ги. 
 4. Додадете 4 супени лажици мед и 2 супени лажици цимет и добро промешајте.
 5. Оваа напивка да горат маснотиите , го чувам во тегла во фрижидер. 
 6. Конзумирајте двапати дневно со оброк. По 3 недели треба да ги видите првите резултати.

“Иако се потребни многу повеќе истражувања, активните состојки како што се ѓумбир, шегаола и парадол покажуваат антиинфламаторни и антиоксидативни својства и можат да дејствуваат против туморски клетки”, велат иранските научници. 

Must Read

loading...