HomeЗдравјеШто е уште поважно, спиење или вежбање?

Што е уште поважно, спиење или вежбање?

Тоа е врвна пилешко-јајцевна загатка: спиењето може да ви даде енергија, да ги поправите вашите мускули, да ги балансирате хормоните, да го загреете тренингот и да ве во текот на денот додека работите, да го подобрите вашиот сон, да ја зголемите енергијата, да го зголемите вашето расположение , и да го зајакне вашиот метаболизам. Значи, ако имате само 30 дополнителни минути за да посветат на спиење или вежбање, што треба да изберете?

Прво, важно е да се истакне дека ова сценарио “само изберете едно” веројатно не е вистински проблем, барем за повеќето луѓе во повеќето денови. Реалноста е, повеќето луѓе , всушност, имаат време за препорачаните седум до осум часа спиење секоја ноќ, плус доволно време за 30 до 60 минути тренингот на повеќето денови. Ако не, можеби ќе биде време да ги проширите своите вештини за поставување цели поврзани со здравјето . Но, заради аргументите, го поставив прашањето до д-р Роберт С. Розенберг, специјалист за лекарски прегледи од одборот и автор на спиењето звучно секоја ноќ, се чувствувам фантастично секој ден .

Можете ли да го погодите неговиот одговор?

Додека тоа може да дојде како изненадување, спиечкиот лекар препорачува приоретизирање … спиење. И неговата проценка е здрава. “Недостатокот на вежбање сигурно може да резултира со дебелина и кардиоваскуларни болести, но хроничната депресија на сонот може да доведе до проблеми како што се срцеви заболувања, цереброваскуларни болести, дебелина и дијабетес”, вели Розенберг. “Кога ќе добиеме недоволен сон, нашето тело ослободува воспалителни медијатори како што се c-реактивниот протеин, како и прекумерниот кортизол и адреналин. Потребен ни е спин за да ги исчистиме токсините што се создаваат во нашиот мозок во текот на денот, како што се бета амилоид и TAU протеин, градежни блокови на Алцхајмеровата болест “. 

Се разбира, важно е редовно да вежбате да живеете долг и здрав живот, но во тие денови едвај можете да ги држите отворените очи, не треба да чувствувате вина за прескокнување на салата и притискање на сеното. Спиењето, всушност, може да биде еден од најдобрите вежби кои ви ги дарувате вашето тело, овозможувајќи му да се одморат и да закрепнат доволно за да го погодат салата со поголема енергија следната ден.

Ако сакате да ја направите вашата рутина уште посилна, следете ги овие предлози од д-р Розенберг.

1. Избегнувајте електроника пред спиење

“Компјутерите, мобилните телефони, iPads и телевизорите се главни проблеми”, вели Розенберг. “Луѓето не сфаќаат дека сината светлина емитирана од овие уреди го исклучува производството на хормонот мелатонин”. Мелатонин е хормон природно произведен од телото што обично почнува да расте во средината до крајот на попладнето за да помогне во поттикнувањето на спиењето. Сината електроника која го исклучува производството на мелатонин во основа ја исклучува оваа природна помош за спиење. Обидете се да ги отстраните гаџетите и да ја подигнете книгата неколку часа пред спиење за природно да ја зголемите способноста на вашето тело да спие здраво.

2. Јадете здраво, особено пред спиење

Јадењето пакет на колачиња пред спиење не е само лошо за вашиот половината, тоа може да го уништи вашиот сон. Секој пат кога јадете, вашето тело реагира со производство на хормони кои иницираат хемиски реакции потребни за да се разрушат, да се вари и да се асимилираат тие производи во производи кои вашето тело ги користи. “Луѓето треба да сфатат дека јадењето храна со висок гликемиски индекс ја отстранува реакцијата на валјак со прекумерна продукција на инсулин проследена со кортизол и адреналин за да се спротивстави на високиот, а потоа нискиот шеќер во крвта.Кога вашиот систем за стрес е активиран во текот на ноќта, тоа го прави речиси невозможно да падне или да заспие “, вели Розенберг.

Со други зборови, избегнувајте кофеин, алкохол и високо-шеќерна храна со јаглени хидрати во часови пред спиење. Додека алкохолот и удобната храна можат да помогнат да предизвикаат спиење, метаболизмот на овие хранливи материи го иницира вашиот одговор на стрес што може да ве натера да се разбудите и да останете будни – за време на вечерта.

3. Размислете за висок квалитет на душекот

Добрите кревети често се скапи, но кога зборувате за вашето здравје, особено за тоа како се чувствувате секој ден – вашето ниво на енергија и вашата способност да ги преземете задачите што сакате да ги постигнете – висококвалитетен душек вреди за инвестицијата. “Неколку добри истражувања покажаа дека креветите за спиење и пепелниците со мемориски пени го подобруваат квалитетот на спиење наспроти стариот прозорец на кутијата”, вели Розенберг

Ова е особено точно ако сте активен поединец. Спиењето е кога вашето тело се потпира, се обновува и обновува. Тоа е кога вашите мускули повторно ќе се изградат и поправат. Тоа е кога мозокот и телото ги асимилираат информациите што сте ги акумулирале во текот на целиот ден, создавајќи нови нервни патишта и врски.

Всушност, во една студија спроведена од Клиниката за нарушувања на спиењето на Стенфорд и лабораторијата за истражување, вештините на Кошарскиот тим на Стенфорд беа ставени на тест врз основа на продолжените спиења. По период на нормален сон, играчите поминале низ повеќенеделен период на продолжување на спиењето. На крајот од периодот на продолжување на спиењето, точноста на снимањето и времето на спринт значително се подобрија, како и севкупните чувства на ментална и физичка благосостојба.

Со оглед на истражувањето во оваа област, не изненадува тоа што некои компании за душеци ги насочуваат фитнес и спортските пазари да го подобрат квалитетот на спиењето за специфична цел за подобрување на атлетските перформанси. Ессентиа , на пример, создаде сопствен ПроКор кревет користејќи сопственички процес наречен Essentia ID за развој на душеци специјално за индивидуално купување на креветот. Тие често работат со спортисти и тимови за да понудат посебна рекуперација за спортистите за време на спиењето.

Се разбира, не секој може да си дозволи сопствени душеци (легла ProCor лежи во цена од 5.000 до речиси 10.000 долари, во зависност од големината), но дури и висококвалитетната перница може да помогне. Размислете за Essentia Wholebody перница со природна мемориска пена ако ви треба прегратка за цело тело или перницаза перформанси од беджир. Перниците на Bedgear се специјално дизајнирани за типовите на телото и стилот на спиење, а се карактеризираат со високо-технолошки компоненти за зголемување на протокот на воздух во и околу перницата за да помогнат во регулирањето на телесната температура и да се отстрани влагата за да се подобри ноќниот сон.

4. Нанесете есенцијално масло од лаванда

Можеби сте слушнале дека лавандата ги промовира чувствата на смиреност кои го поддржуваат спиењето, а д-р Розенберг го потврдува ова откритие: “Маслата од лаванда, всушност, биле проучувани во амбуланта и во старечки домови и се докажале како ефективни во зголемувањето на спиењето”. Сè што е потребно е неколку капки есенцијално масло за да се направи разлика. Можете да го примените на вашите зглобови или храмови, или да користите дифузер за да ја направите вашата цела спална соба мирисна како цветот. 

5. Размислете за дополнување со претпазливост

Постојат, се разбира, многу додатоци на пазарот кои тврдат дека го поддржуваат спиењето, но Розенберг се загрева да ги користи со претпазливост. “Бидете внимателни со исхраната, како неколку добри студии имаат направено. Сепак, една неодамнешна студија во Велика Британија се покажат зголемена спиење кај децата кои биле дадени омега-3 рибино масло. Исто така, мелатонин е резултат да помогне да предизвикаат спиење кај постари пациенти и пациенти на лекови за бета-блокатори, кои имаат тенденција да го инхибираат природното производство на хормонот “, вели тој. 

Ако одлучите да се свртите кон додатоците за да го подобрите вашиот сон, истражете ги темелно и бидете сигурни дека има направено студии од трети страни за да ги поддржите барањата на додатокот.

Must Read

loading...