HomeТренингШто да јадете пред тренинг? - 9 златни храни

Што да јадете пред тренинг? – 9 златни храни

Ако не јадете пред тренинг, следниот ден може да почувствувате слабост и мускулна болка. За да избегнете такви последици, треба да се подготвите за вежбање . Најдобро е да се почне со соодветен и внимателен оброк.

Кога и колку да јадете пред да тренирате?

Ако планирате оброк неколку часа пред вежбањето , направете го мешавина од јаглехидрати, протеини и здрава масти . Препорачаната калорична количина на овој оброк е од 300 до 400 калории. Ако јадете околу еден час пред да тренинг, оброкот треба да биде малку помал. Исто така, јаглехидратите треба да преовладуваат над неа.

Ако имате само 15 до 30 минути пред планираниот тренинг, од клучно значење е да изберете оброк кој е лесно да се вари. Дури и ако немате време, јадете нешто пред да започнете со тренингот. Здрава мешавина на јаглени хидрати и протеини ќе ви ја даде потребната енергија за да се спречи губењето на мускулите и болката.

Сепак, бидејќи оброкот пред тренингот може да предизвика стомачни грчеви, обидете се да ја избегнете оваа ситуација. Најдобро е да се јаде околу 45 минути пред тренинг . Секогаш мора да јадете пред да вежбате! На вашето тело му е потребна храна како гориво за напорите што поминуваат на вежбање. 

Мит за глад пред тренинг

Она за што има нерамна оброк пред вашиот оброк да го натера вашето тело да согорува повеќе маснотии за време на самата вежба е токму тоа, мит. Вежбањето во бременоста може да биде многу штетна. Ако во крвта нема шеќер , телото го претвора вашето мускулно ткиво во енергија . Со вежбање, се обидувате токму спротивното – чувајте ги мускулите и не ги кршите.

Ако не внесувате ништо во вашето тело, вежбањето нема да биде толку силна колку што би била ако сте “полнеле батерии”. Вие нема да имате сила, брзина или издржливост за да ги изгорите овие калории. Покрај диетата, осигурајте се дека пиете многу течност пред, за време и по вежбање, бидејќи дури и најмалата дехидратација го успорува метаболизмот .

9 Најдобра храна за пред вежбање

banana

банана

Бананите се многу богати со брзо дејствувачки јагленохидрати кои ќе ви дадат сила за интензивен тренинг. Додатоците на калиум помагаат во одржувањето на функциите на мускулите и на нервите. За оние кои сакаат да вежбаат наутро и да го прескокнат првиот оброк, бананата е идеално решение.

Овесни снегулки

Забите се богати со влакна кои го олеснуваат постојаното пуштање на јаглени хидрати во крвотокот и постојано снабдување со енергија за време на тренингот. Ако не сте во корист на традиционалната овесна каша, можете да ставите овес во блендер и да подготвите енергетски пијалак во вашиот вкус.

kafe

Кофеин

Докажано е дека кофеинот им помага на оние кои редовно го земаат за да уживаат во напорниот тренинг. Таа генерира повеќе енергија, го одложува заморот и ја зголемува способноста за здрава и природна загуба на килограми . Можете да го најдете во обичен кафе или црн чај.

Свежо овошје

Овошните пијалоци се одличен избор за оброци пред тренинг. Тие содржат висококвалитетни протеини, лесно се вари и содржат здрава комбинација од едноставни и сложени јагленохидрати . Двата вида се потребни за вежбање која трае подолго од 20 минути. Заедно, тие обезбедуваат постојан проток на енергија за време на вежбање.

mumuruska

наут

Ова е неверојатно лесен оброк кој можете да го подготвите пред да вежбате без готвење. Дајте една третина или една четвртина чаши салата со сок од лимон и омилени зачини. Само една четвртина чаша ќе ви даде околу 10 грама протеини, 30 грама јаглени хидрати и речиси 9 грама влакна .

жолчките

Бидејќи жолчката од јајце се метаболизира многу бавно, ако јадете цели јајца пред да почнете со тренинг, може да почувствувате преоптовареност и несигурност за време на тоа. Јајцата се многу подобар избор пред вежбање. Едно жолчките содржат околу 4 грама протеини без масти .

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт содржи речиси двапати повеќе протеини отколку нормалниот јогурт . Исто така, уделот на шеќер во него е половина толку низок колку во обичниот јогурт. Ако не сте нетолерантни или алергични на лактоза, ова е идеален оброк за вас. Слични својства имаат свежо сирење.

Цели зрна

Цели зрна , како што се киноа или кафеав ориз, се богати со растителни влакна кои нѐ држат лепливи и помагаат да се изгубат маснотиите. Тост со мармалада или боровинки од кикирики, чии едноставни јаглени хидрати ќе ви обезбедат енергија за вежбање, може да ви биде избор на цели житни оброци.

miks

Сувo овошје

Ова е одлична опција ако имате само неколку минути пред тренингот. Сувото овошје е лесно сварливо, па така вашите јаглени хидрати ќе ви обезбедат моментална енергија. Ако често заборавате да јадете пред тренинг, секогаш треба да имате четвртина чаши сушени плодови, кајсии или ананаси на дофат.


Must Read

loading...