HomeЗдравјеУморни нозе - симптоми, причини и како да се одморат

Уморни нозе – симптоми, причини и како да се одморат

Уморни нозе се вообичаен симптом на одредени состојби, но во повеќето случаи  тие не се причина за загриженост. Зголемениот ризик од замор е предизвикан од жени, постари и прекумерна тежина за жени во бременоста.

Во зависност од нивната причина, уморни нозе најчесто се третираат дома со одредени креми или вежби.

Уморни нозе – симптоми

Луѓето со тешки и уморни нозе често ги опишуваат како:

 • болни,
 • круте,
 • потечени,
 • вцепенен.

Уморни нозе – причина

Уморни нозе може да бидат предизвикани од различни фактори, вклучувајќи:

 • Прекумерна употреба на ногата – прекумерна употреба на нозете за време на продолжено одење, трчање, стоење или друга физичка активност создава стрес во нозете и може да доведе до повреда. Бидете сигурни дека ќе ги одморите нозете доволно за вашиот физички капацитет за да не почувствувате уморни нозе. Ако на вашето работно место е потребно долгорочно одржување, задолжително треба да работите со доволно паузи за одмор.
 • Недоволна употреба на нозете – недоволната употреба на ногата за време на долготрајно седење или лажење исто така може да предизвика чувство на уморни нозе. Ако седите долго време, бидете активни најмалку 5 минути секој час. Ако лежите долго време, можете да направите едноставни вежби во креветот секој час.
 • Лошата циркулација – уморните нозе исто така може да се јават како резултат на слаба циркулација, што може да доведе до акумулација на крв во долниот дел од телото. Може да ја подобрите циркулацијата со физичка активност и да избегнете тесна облека. Можете да најдете повеќе информации за тоа како да се стимулира циркулацијата во нозете .
 • Мускулните грчеви – прекумерниот напор (премногу одење, физичка активност, итн.) Може да доведе до грчеви во мускулите, а со тоа и до чувство на уморни и тешки нозе. За да ги намалите симптомите, оставете вашето тело да остане физички напор.
 • Хипокалемија – Оваа состојба се јавува кога има недостаток на калиум во телото, што може да доведе до мускулни грчеви и тежински чувства во нозете.
 • Проширени вени – уморни нозе може да бидат предизвикани од зголемени вени. Тие можат да пријават со возраст или со други фактори како што се дебелина и хормонална нерамнотежа.

Уморни нозе во бременоста

За време на бременоста постои оток и замор поради:

 • хормон
 • задржување на течности,
 • зголемен притисок врз вените.

Да се ​​намали притисокот врз вените, обидете се да спиете на левата страна. Ако е сериозен остров на нозе, консултирајте се со вашиот лекар.

Други фактори кои предизвикуваат уморни нозе

Дијабетесот и дебелината може да доведат до зголемени вени, а со тоа и уморни нозе. Затоа обидете се да го контролирате дијабетесот и да ја изгубите тежината.

Консултирајте се со Вашиот лекар ако се чувствувате уморни нозе и по дома лекови, а тежината во нозете не исчезнува по неколку дена.

Како да се одморите вашите уморни нозе?

За да се ублажат симптомите на уморни нозе се користат масажи и некои едноставни вежби.

Ролинг топки под нозете

Ролинг топки под нозете го релаксираат тенкото ткиво и ја ублажува болката. Седнете на столчето и спуштете ги нозете 90 степени. Потоа ставете ја топката под нозете и превртете ја целата нога од врвот на прстите.

zena vo banja

Физичка активност

Танцување, умерена физичка активност и лесно движење помагаат да се стимулира циркулацијата.

Друг начин на кој можете да го намалите притисокот на нозете е да ги подигнете. Кога нозете се во воздух, на телото не му е потребен толку многу напор да ја исфрли крвта од нив во остатокот од телото. Додека седите можете да ги кренете нозете до срцето.

Подолу можете да видите видео со вежби кои поттикнуваат циркулација.

Студени обвивки

Примена на  ладна обвивка  за уморни нозе за 15 до 20 минути три пати на ден може да ги намали симптомите на уморни и тешки нозе.

Уморни нозе – бања

Релаксирачката топла бања може да помогне да се намали притисокот врз нозете и да се стимулира циркулацијата . Додајте 2 чаши сол (идеална сол) и неколку есенцијални масла во бањата. Останете во него најмалку 20 минути. Можете да ја подготвите бањата 2 до 3 пати неделно.

Можете да ги впиете нозете во шприц, ако оваа опција е полесна за вас.

Најдобар крем за уморни нозе

Постојат различни креми и гелови на пазарот кои ги ублажуваат симптомите на уморни нозе. Најчести се оние кои ги третираат нозете или содржат хепарин кои ја стимулираат циркулацијата. Некои од уморни нозе се:

 • Veneton гел – 50 kn (75 ml)
 • Mustela гел за уморни нозе – 100 kn (125 ml)
 • Cedralex нога крем – 105kn (150ml)

Иако научно докажано, некои веруваат дека актуелната примена на јаболков оцет може да ги намали зголемените вени , а со тоа и нивните придружни симптоми како што се уморни нозе.

Таблети за уморни нозе

Најчесто е Антистакс (кој исто така е во форма на гел и спреј). Од други производи (во зависност од причината) можете да ги користите:

 • Akileine шумливи апчиња за бања,
 • Различни капсули итн.

Уморни нозе – превенција

Со цел да се намалат шансите за уморни нозе, обрнете внимание на вашите животни навики.

 • Јадете балансирана и доведете ги сите важни хранливи материи(како што се калиум и витамин Д ) за да имате доволно енергија и да го направите најдоброто од вашето тело. Заедно со тоа, внесете доволно течности во телото.
 • Обидете се да вежбате најмалку 15 минути секој ден, и ако се движите, дозволете си привремен прекин. Бидете сигурни дека вашата телесна тежина не е претерана, така што не ги оптоварувате нозете.
 • Обидете се да го намалите внесот на сол затоа што ова може да го намали островот што предизвикува чувство на уморни стапала.
 • Чевлите што ги носите треба да бидат со највисок квалитет, особено ако стоите и се движите повеќе од вообичаено. Чевлите треба да бидат удобни и да одговараат на големината на нозете.
 • Пушењето може да придонесе за некои фактори кои го зголемуваат ризикот од уморни стапала.

Must Read

loading...