Home Тренинг Убавите придобивки од вежбањето

Убавите придобивки од вежбањето

Вежбањето не само што им помага на вашата фигура, туку и го подобрува вашиот тен. Дознајте зошто вежбањето може да биде еден од најдобрите лекови за кожата, акни, брчки, сува кожа и многу повеќе.

Постојат многу причини за вежбање. За некои, тоа е затоа што сте резервирале одмор на плажа, додека други се фокусирани на тоа да останат здрави. Без оглед на вашата мотивација, сите можеме да се согласиме дека придобивките од вежбањето се очигледни.

Инстант Сјај

Кога ќе го снабдите срцето од аеробни вежби, ја снабдувате вашата кожа со убава доза на крв со кислород, вели Ноуле С. Шербер, MD, одобрена од одборот дерматолог со седиште во Балтимор, Мериленд. “Тоа ви дава одличен пост-тренинг”.

Намалување на брчки

Вежбањето, исто така, помага да се одржи здраво ниво на хормон кортизол поврзан со стрес, вели Шербер. “Зголемените нивоа на кортизол се поврзани со зголеменото производство на себум, што значи повеќе појавување на акни”, вели таа. Премногу кортизол, исто така, може да предизвика колаген во кожата да се разруши, вели Шербер, кој може да ги зголемат брчките и да се згасне. “Вежбањето всушност го поддржува производството на колаген”, вели Еми Диксон, физиолошка вежба со седиште во Лос Анџелес и тренер за славни личности. “Зголемувањето на овој протеин помага да се задржи вашата кожа цврста, мека и еластична.”

Помош со Акни 

Редовното вежбање ја зголемува циркулацијата. “Тоа ја храни кожата, носи повеќе проток на крв и кислород за тоа”, вели Mauro C. Romita, MD, одобрена одбор пластика хирург и основач на Ajune центар за убавина синергија во Њујорк. “Ова ќе помогне во исцртувањето на токсините надвор од телото.” Плус, сето тоа потење ги чисти порите на преоптоварената кожа. “Изработката ја коригира хормоналната нерамнотежа што може да предизвика возрасни акни”, вели Ромита.

За да ги искористиме благотворните ефекти на кожата на работа, потребни се неколку дополнителни чекори, предупредува Шербер. “Ако сте склони кон акни, погрижете се да ги чувате нежни чистички за бришење во вашата кутија за вежбање.” Бидете сигурни дека ќе го исчистите лицето и другите области кои имаат тенденција веднаш да избијат по вежбањето, вели таа. “За егзема, носете ткаенини што потклекнуваат од кожата, бидејќи влажниот сув циклус ќе ја исуши кожата и ќе предизвика разгореници”, вели Шербер. И пред се, избегнувајте да вежбате со шминка на лицето.

Поздрава коса

Подобрениот проток на крв помага да ја задржите вашата коса посилна и поздрава, вели Диксон. Оваа крв, полн со хранливи материи, ги стимулира фоликулите на косата и го промовира растот. “Вежбањето е исто така голем стрес”, вели таа. “Долниот стрес значи дека вашата коса е помалку веројатно дека ќе биде кршлива и, уште полошо, ќе испадне”. Дури и ако сте без стрес како краставица, Диксон препорачува да проверите со вашиот дерматолог за губење на косата за да се исклучат други причини.

Што се однесува до најдобриот тип вежба за вашата кожа, Диксон вели дека е добро. “Секој модалитет ќе ја подобри циркулацијата и ќе го намали стресот”, вели таа, “но тоа е мудар потег да ги измешате своите вежби што е можно почесто”. Обидете се да додадете 30 минути од неколку едноставни позити на јога или брзо возење до вашиот ден три пати една недела, вели Диксон, за да ја видите убавината што се враќа во вашата коса и кожа.

Must Read

6 причини да јадете повеќе печурки

Печурките се одличен пример за „не проценувај ја книга според корицата“. Да, тие се габи. И сигурно, некои сорти изгледаат како нешто од приказната...

10 знаци дека не јадете доволно протеини

Протеинот  е камен-темелник на  здравата исхрана  и  губење на тежината  и е лесно достапен во многу од храната што ја јадете, вклучувајќи  живина, месо, млечни производи, риби, јајца, мешунки, ореви, семиња, соја, па...

Која е најдобрата површина за трчање?

Некои тркачи сакаат патеки, додека други уживаат во трева или песок или во синтетичка патека. Многумина можат навистина да имаат пристап до асфалтни...

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може...

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година - а најтешките месеци може да бидат...
loading...