Home Храна Традиционални тоскански палачинки на вегетаријански начин

Традиционални тоскански палачинки на вегетаријански начин

Тој секогаш ме навиваше од традиционален рецепт за да добиеме нешто што првично беше вегетаријантно или повеќе случајно да се каже веган.

“La cucina povera toscana” , буквално преведена како лоша тосканска кујна, е сè, но не и сиромашна. Имено, тие се селски, домашни или традиционални рецепти кои се сиромашни со бројот на храна, но многу богати со вкусови.

Во оваа моја верзија, експерементирав околу слатки и кисели вкусови и на тој начин се овие палачинки полнети со крем, вегетаријанска сирење и зеленчук, тешок крем во што јас не додавам шеќер, малку ванилен екстракт. Затоа комбинацијата од изобилство на различни вкусови, бидејќи јас комбинираат мешавина, исто така познат како јапонски јаболка и клементини, овошје за кое многу често мислат дека ова е уште еден тип на мандарина, но тоа е во ред да се каже дека тие се хибрид од портокал и мандарина.

palacinka

За палачинки ќе ви требаат: 

 • 125 г костено брашно,
 • 100 ml бадемово млеко,
 • 50 ml вода,
 • 1 лажиче маслиново масло, 
 • 1 прст сол.

Состојки за салатата :

 • 250 гр вегетанско кремско сирење,
 • 200 мл хербален крем за шлаг,
 • 1 лажичка екстракт од ванила.

За топол овошен облик:

 • 3 кокс (јапонски јаболка),
 • 6 Клементина.

Се служи со:

 • грст замрзнати боровинки, ако сакате

Подготовка:

 1. Прво, да се подготви ширењето со попрскување на крем кремот во цврст крем и потоа се меша добро со ширење на шишенца и екстракт од ванила. 
 2. Се сече и крем, се сече на мали парчиња и се става во тенџере за готвење. Во средно висока топлина, со повремена мешање, нека се исцеди додека поголемиот дел од течноста не исчезне. Ова ќе зависи од сокот на вашите плодови, но за оваа подготовка, приближното време е околу 15 минути. После тоа, избришете го во мешалка или со миксер за да добиете мазна мешавина, слична на џем. Да се ​​вратиме на огнот и да печеме ако е потребно, додека не сме задоволни со густината. Ако сакате да го забрзате овој процес, а исто така и пократки овошја, исто така можете да користите агар.
 3. Измешајте го прво брашното од костен и сол , а во втората чаша бадемово млеко , масло и вода. Постепено додавајте ја течноста во сув дел, постојано мешајќи за да избегнете создавање грутки. Смесата што ќе ја добиете е малку погуста од онаа за класичните палачинки, па кога се готви земете во предвид дека ви треба малку повеќе за да ја распределите оваа мешавина рамномерно низ тавата. Ако воопшто не сакате да користите бадемово млеко, само да го замените со вода. Палачинки се печат на среден оган, на секоја страна. 
 4. Палачинките се сервираат топли, така што палачинката е исполнета со многу сол, свиткана и прекриена со топол прелив што претекува на торта и клементина. Ако сакате, ставете замрзнати боровинки.

Имајте добар апетит и бидете сигурни дека ќе ги импресионирате!

Must Read

6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

Неуспехот има толку многу негативни конотации - особено во контекст на губење на  тежината. Ако вашата цел е да фрлите килограмите, секој резултат што не вклучува...

Како да дишете додека трчате

Многу почетници брзо остануваат без здив. Ова обично значи дека нивното темпо е пребрзо. Но, тоа може да се должи и на неефикасно дишење при...

Вежби за циркулација на вратот

Вежби за циркулација на вратот се всушност сите вежби кои вклучуваат движења на вратот и активирање на мускулите на вратот.Мускулите...

Дали има рај? Да, и јас ви нудим клуч за влез.

Грегор Акерман е страствен за потрагата по среќа и медитација. Во серија колумни, тој ќе претстави некои од неговите искуства и мисли.

Закрепнување и спречување на срцев удар

Сцев удар или акутен миокарден инфаркт е смрт на дел од срцевиот мускул заради недоволно снабдување со крв . Најчесто е предизвикано од блокада на една или повеќе коронарни артерии...
loading...