Home Храна Слатка горчина

Слатка горчина

Портокал (и вкус на цитрус во целина) зазема солидно прво место во листата на најпопуларните ликери. Портокаловите ликери се најчестите рецепти за коктел кога станува збор за тропски вкусови. Има многу ликери на коњак, ракија и ром. Еве три најпопуларни!

Cointreau

Овој светски познат горчлив сладок портокалозен ликер е создаден од Едуард Куантро пред 150 години во Анјерс дестилеријата во Франција. Тоа е ликери врз основа на бренди, 40% алкохол. Неговото производство користи суви кора од портокал од Карипските острови (Хаити и Антили), сладок корална кора од Севиља и Валенсија заедно со други зачини, алкохол и шеќер. Cointreau и треба на компанијата да произведува портокали во своите плантажи во Шпанија и Хаити.

Софистициран пијалак со совршена рамнотежа на горчливи и слатки ароми, придружени со светлосен зачин. Cointreau може да пие еден, како голем, добро вкусен на карпите (ставете парчиња чаша мраз и истурете го пијалакот) како додаток за кафе, колачи. Таа е исто така дел од светски познатиот коктел, како Маргарита , Космополитан .

Grand Marnier

Тропски сладок портокал и коњак ликер зреено во дабови буриња. Во 1880 година, во близина на Луј Армстронг, го создал Луј А. Марне. Нежен коњак и егзотични портокал дестилат состав совршено кореспондира со смисла време на вкус. Отпрвин тој скромно го нарече Курасао Marnier , но пријателите тврдат дека толку извонреден пијалок треба друго име – тоа стана пијалок на Grand Marnier .

Килибарната боја на алкохолот е онаа на Гранд Маниер од Коинтре и други ликери.

Најпознатите рецепт со Grand Marnier – Crepes Suzette (Suzetes десерт палачинки со карамелизиран шеќер и пополнување на ликер) – создадена од модерниот француски татко Жан Огист Eskofjē.

Софистициран пијалок. Не мешајте ги коктелите. Гранд Marnier е пријатно сам, со десерти и сини мувла сирење.

Додека Божиќ се приближува, можете да се обидете со торта, рецепти со пудинг, каде што сакате да додадете натопени сушени плодови. Ако се користи Гранд Маниер наместо вода , вкусот е многу поимпресивен. 

Triple Sec

Сува, три пати слично како и другите портокалова ликери. Подготвени како и останатите – од исушена горчлива кора од портокал. 

Оригиналниот пијалак од ова име беше создаден и уште го произведува Combier во Франција во 1834 година, користејќи само корено коре од портокал на Хаити. Но, денес, Triple Secстана сопственичко име за скоро сите ликери со вкус на портокал.

На пример, нејзината Triple Sec е француската компанија Мари Бризард , холандската ДеКуипер Ројал Дистилерс , француската куќа за алкохол Монин .

Ликерките со тропски секундарни ѓумбинки обично се јасни, бидејќи не се обоени со бои. Тоа е Triple Sec најчесто се користат за ароматичните коктели – и светски познатиот Белата Дама , Лонг Ајленд ладен чај , како и авто составена – со цитрусни сокови, газирана вода, безалкохолни пијалаци.

Додека уживате во себе, запомнете дека ликерите најдобро ги покажуваат своите уникатни квалитети на собна температура. Но вкусот е нешто – многу од нив се ликери, исто така силно се ладат, со мраз. 


РЕЦЕПТИ

Космополитан 
Состојки: 30 мл вотка 15 мл ликер од портокал, сок од лимон 15 ml, 15 ml сок од брусница 
Готвење: Темелно се меша состојки во шејкер со мраз, истурете чаша Мартини, гарнитури со парче лимон и да уживате. 

Маргарита 
Состојки: 35 мл текила, 20 мл портокалова ликер, 15 мл сок од лимон, сладолед, лим

Готвење:

1. Со вар парче, заглавување на работ на стаклото, а потоа потопете го во сол. 
2. Во друго стакло измешајте ги преостанатите состојки но внимателно – за да не влегуваат солени зрна во коктел, истурете во чаша Маргарита. 
3. Додајте мраз и декорирајте со парче од вар.


Употреба на алкохол имаат негативно влијание, продажба, набавка на малолетници е забрането.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

6 причини да јадете повеќе печурки

Печурките се одличен пример за „не проценувај ја книга според корицата“. Да, тие се габи. И сигурно, некои сорти изгледаат како нешто од приказната...

10 знаци дека не јадете доволно протеини

Протеинот  е камен-темелник на  здравата исхрана  и  губење на тежината  и е лесно достапен во многу од храната што ја јадете, вклучувајќи  живина, месо, млечни производи, риби, јајца, мешунки, ореви, семиња, соја, па...

Која е најдобрата површина за трчање?

Некои тркачи сакаат патеки, додека други уживаат во трева или песок или во синтетичка патека. Многумина можат навистина да имаат пристап до асфалтни...

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може...

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година - а најтешките месеци може да бидат...
loading...