HomeЗдравјеСкриена причина зошто не ја достигнете вашата идеална тежина

Скриена причина зошто не ја достигнете вашата идеална тежина

” Пробав сè, но килограмите се уште се таму ” е една од најчестите реченици што ги слушам кога разговарам со жени кои трошат време сметајќи калории, ограничувајќи го внесот на храна, а понекогаш и неколку пати неделно.

Сепак, еден од најважните фактори кои влијаат на постигнување на идеална тежина е речиси секогаш игнориран во диети, планови за исхрана и слични “брзински решенија” кои воопшто не даваат долготрајни резултати и тие се изложени на ризик за здравје. Одлучувачки фактор е – стрес !

Важно е да се разбере дека само стресот не е ниту добар ниту лош – стресот е само природна реакција на специфични услови. Меѓутоа, под одредени услови, постои широк спектар на промени:

  • повреди и повреди од повреда или операција,
  • премногу вежбање, 
  • психолошки стрес предизвикан од промени во односите, финансиска состојба, работни односи, па дури и возбуда.

Значи, самиот стрес не е проблематичен; Она што може да стане проблематично се физичките и психолошките реакции на стресот.

Стресот предизвикува промени низ телото и, се разбира, влијае на здравјето на целиот организам. Предизвикува реакции во нервниот систем, хормонални промени, болест на тироидната жлезда и промени во тежината. Таа, исто така може да биде одговорна за проблемите во репродуктивниот систем.

Покрај тоа, стресот е поврзан со бавно варење, па дури и гастроинтестинални заболувања како што се функционални гастроинтестинални нарушувања, инфламаторно заболување на цревата, болест на пептичен чир, итн.

Стресните реакции, исто така, можат да влијаат на хроничен замор, несоница и депресија.

Иако наведените ефекти на стресот звучат како да е подобро да се избегне стресот по секоја цена, стресот всушност е дел од човековиот одбранбен механизам – тој е потребен во екстремни ситуации.

На пример, за да те исплаши тигар, стресот ќе биде многу корисен. Тој помогна да се направи она што времето на мускулите добијат кислород многу побрзо, благодарение на брзо дишење поради избега, и надбубрежните жлезди да лачат хормон (кортизол) што ќе се зголеми способноста за концентрација со цел да успеат да побегнат.

Така, се кортизол не е лошо, но сепак, кога на високо ниво на стрес e хронични и на тој начин кортизол нивоа – кортизол сигнали на телото да се јаде повеќе со цел да имаат доволно резерви да ја брани телото од стрес. На излачува кортизол, според тоа, се грижи за опстанок, без разлика што, всушност, не е извор на стрес вистинска закана за животот, но само ментален стрес поради работа или односи.

Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес придонесува кон наведените здравствени предизвици и, исто така, придонесува за зголемување на телесната тежина во областа на абдоменот!
Што значи, кортизолот служи за спасување во опасни ситуации, но при хроничен стрес негативно влијае на здравјето.

Што да направам?

Единственото достапно решение е да се научи како да се “исклучи” покачениот одговор на стресот кога тоа не е потребно.

Вашите вештини за управување со стресот се одлични и за вашето здравје и за идеална тежина.

Неколку начини за управување со стресот се:

1. Диши

Знам, звучи банално, но тоа е навистина ефикасно. Покрај тоа, можете да дишете секогаш и насекаде, без оглед на ситуацијата.

Штом твоето срце е набутено и реакцијата на стрес ќе ве надвладее, би било идеално да се одделат две минути и само да дишете длабоко. Имено, мирно и длабоко дишење , за разлика од забрзаното и кратко, испраќа сигнали до телото дека сè е добро и дека сте безбедни. Ова помага да се намали забрзаната срцева фрекфенција и да се намали крвниот притисок – затоа, се намалува ефектот на стресот.

медитација

2. Медитација

Медитација може да ви помогне да заборавите на состаноци, анксиозност, рокови. Целта на медитацијата не е целосно да ги исклучи сите мисли, туку само да ги пушти; да не ги окупира. Дневната медитација има голем број на позитивни ефекти врз здравјето и не мора да биде комплицирана – медитација може да биде и работа во градината, одење по шумите, седење на брегот, гледање на брановите.

3. Афирмации и мантри

Во светот на личен развој, афирмација и мантри се многу познати алатки, поради причини – тие работат. Тоа е затоа што потсвеста секогаш го слуша и верува или не, потсвеста е одговорна за најмалку 90% од одлуките што ги донесувате. Затоа, од исклучително значење е да бидете свесни за разговорот што се случува во вашиот ум.

Ако разговорот во главата е негативен, таквите ситуации ќе се доживеат во вашиот живот. Меѓутоа, ако намерно се фокусирате на позитивни афирмации и ги повторувате колку што е можно повеќе, со текот на времето тие ќе станат дел од вас – вашата потсвеста ќе ги прифати. Потоа, наместо безброј проблеми, во секоја ситуација ќе видите нешто позитивно.

За почеток, одберете неколку афирмации кои можете да ги повторите наутро или навечер, како што се:

  • Го сакам.
  • Среќен сум.
  • Јас сум добро здравје.

4. Уживање и смеење

Смеата е најдобриот лек – нема причина, бидејќи смеата како длабоко дишење испраќа сигнали до вашето тело дека сте безбедни и дека нема причина за стрес. Покрај тоа, смеењето веднаш го подобрува расположението на твоето и сите околу вас.

Осигурајте се дека редовно земате доволно време за активностите што ве прават среќни; без разлика дали си играте со куче, одење со пријатели, читање книга или уживање во филм. Земете дел од вашето слободно време за пријателите и семејството; луѓето со силни социјални односи живеат подолго и поздраво.

смеење

5. Здрав начин на живот

Во здраво тело – здрав дух! Грижата за вашето тело директно влијае на секој аспект од твојот живот и така натаму. 

Уживајте во здрава, вкусна храна, редовно се движите и бидете сигурни дека спиете доволно. Кога ќе се грижите за своето тело со љубов, тоа ќе ве врати со многу енергија, сила и здравје – и физички и ментални.

Ти си единствената личност која може да контролира колку ти е гајле за себе. Надворешни влијанија кои можат да предизвикаат стрес секогаш ќе бидат таму – и не можете да ги контролирате. Затоа, обрнете внимание само на она што можете да го контролирате, а тоа се вашите постапки и реакции.

Љубовта и самопочитта е најважното нешто што можете да го направите за себе и за оние што ве сакаат. Не треба да поминувате бескрајни часови на пилинг, маски за лице и лице, совршена исхрана и обука, и така натаму. – Понекогаш имате само две минути. Тоа е се што ви треба, да застанете за момент и да ја оцените ситуацијата и да одлучите како да реагирате. Тогаш сте слободни да одберете мир и среќа – затоа што среќата е само избор. И кога ќе се грижите за квалитетот на вашиот живот, тоа исто така ќе влијае на вашата тежина.

Must Read

loading...