HomeХранаСе за кохераби и нутриционички факти

Се за кохераби и нутриционички факти

Како што можете да одите низ пазарот, може да бидете љубопитни што се однесува до овој златен производ со испакнати лисја. Обидете се да не бидете заплашени од нејзиниот чуден изглед, тоа е само кохераби!

Овој член на семејството од репка има две јадења, кружна и нерамен облик со мали пукања кои се насочуваат нагоре до целосно светло зелени листови (и да, листовите се јадат).

Кохераби можат да бидат светло зелени или длабоко виолетови во зависност од сортата. Виолетовите сорти се потешки и често се собираат кон крајот на летото до средината на есента.

Кохераби е многу брзо растечко растеније, што ја прави одлична култура за локалните фармери. Од семе до берба може да потрае и до два месеци, што овозможува повеќекратни кругови на растеж во сезоната на берење.

Кое било разновидност што ќе го изберете, откако ќе го скратите посилниот надворешен слој на облкот, внатрешниот дел е побледно и бледо зелено во боја. Вкусот на кохераби е пријатен, но тешко да се објасни, кога се јаде суров, потсетува на брокула само поблага и со мал вкус на бибер. Готвењето кохераби го раздвојува вкусот, што го прави понежниот и многу послаток.

Додека првично решавате што да направите со свежата кохлераби може да биде главен гребнер, откако ќе го земате овој зеленчук за да го пробате, брзо ќе се навикнете на него.

Кохераби нутриционички факти
Сервирање Големина 1 порција (135 g)
На сервирање% Дневна вредност*
Калории  37
Калории од маснотии 0
Вкупно маснотии 1.1g0%
Заситена маснотија 0 g0%
Полинезаситени масти 0,1 g
Мононезаситена маст 0g
Холестерол 0mg0%
Натриум  27mg1%
Калиум 473мг13%
Јаглехидрати  8g2%
Диететски влакна 4.9g19%
Шеќер 3.5g
Протеин  2.3g 4%
Витамин А 0% · Витамин Ц 139%
Калциум 3% · Железо 2%
* Врз основа на диета од 2.000 калории

Јаглехидрати

Кохераби е богата со здрави јаглехидрати, повеќето луѓе треба да добијат повеќе. Една порција сурови кохераби содржи 8 грама јаглени хидрати, 3,5 грама природни шеќери и импресивни 5 грама влакна за борба против гладта и варењето. Пет грама може да не изгледа како многу влакна, но тоа е до 20 проценти од дневно препорачаната количина.

Бидејќи една порција е прилично скромен дел, користејќи поголеми количини во рецепти за салати, супи, тепсии и странични садови значи дека зголемувањето на кохераби сигурно може да ви помогне да ги исполните дури и највисоките цели на влакна.

Масти

Како и многу зеленчуци, кохераби е екстремно ниско во маснотии. Ова го прави свеж додаток на салати и фиалки. Ако преферирате варени колбаби, варете големи парчиња во течност или кора, коцки и печено со сол и маслиново масло за да не се исуши.

Протеин

Кохераби обезбедува околу 2 грама протеини во 1-порција (сурова) служат. Таа содржи широк спектар на амино киселини (т.е. градежни блокови на протеини). Храната со високо ниво на протеини помага при бавно варење, што доведува до подолго чувство. Иако колраби е ниско во одделот за протеини, нејзината висока содржина на влакна (наведена погоре) ќе обезбеди други потребни компоненти за да помогнат да се задржи глад во стомакот.

Микронутриенти

И покрај нискиот број на калории, кохераби има многу важни витамини и минерали. Истата порција сурова кохераби содржи само 140% од витаминот Ц кој ви е потребен за тој ден. Витаминот Ц, исто така, дејствува како антиоксиданс кој се бори против воспаление и антиоксиданс. Кохлерби исто така е добар извор на витамин Б6, витамин растворлив во вода кој игра важна улога во метаболизмот на јагленохидратите, мастите и особено протеините.

Конечно, срцето и мускулите можат да ги искористат придобивките од 14 проценти од секојдневните потреби на калиум – тоа е повеќе од банана и три пати повеќе од количеството калиум пронајдено во портокалова боја.

Здравствени придобивки

Оваа нискокалоричен зеленчук има многу здрави атрибути. Освен што е вкусно, јадењето повеќе кохлери може да помогне во зголемувањето на внесот на неколку клучни хранливи материи. Сето тоа влакна, исто така, може да помогне во намалувањето на желбите и да придонесе за поуспешно губење на тежината.

Комбинацијата на микронутриенти во овој зеленчук, исто така, го промовира здравјето на мускулите и помага да ја исполнат својата квота за антиоксиданти. Кохераби е исто така член на растително семејство од растително потекло – Brassica oleracea, заедно со брокули, карфиол, кељ, колард зеленчук и многу повеќе.

Според Националниот институт за рак , соединенијата во овие видови зеленчук можат да помогнат во спречување на одредени видови на рак со инактивирање на канцерогени и заштита на клетките од оштетување на ДНК.

Најчести прашања

Многу луѓе ќе го видат кохераби на пазарот на фармерите или ќе најдат некои со нивната неделна испорака на ЦСА. Најмногу ужас и застрашувачко прашање за кохлебрав е генерално – што всушност ќе правам со тоа !? Откако ќе го запознаете овој зеленчук, ќе видите дека има малку да се прави, бидејќи може да се ужива сурово или да се готви, тоа навистина се сведува на личните избори повеќе од правилен или погрешен начин да се подготви.

Рецепти и подготовка Совети

Лисјата од свежи колбрави едноставно може да се отсечат со кујнски ножици. По доброто миење, отсечете ги сите тврди парчиња од дршката. Сечете ги или раскинете ги лисјата и уживајте во суровата салата.

Да се ​​готви, да им даде брзо затоплување со пареа или sauteeing со маслиново масло и лук. Зелените се прекрасен додаток на супи, омлети и додаток во некое јадење. За справување со дел од колбаби од поголемиот дел, почнете со отстранување на тешкиот надворешен слој со остар растителен зеленчук. Откако ќе се излупи, може да се парчиња, или изрендани по желба.

Сувото кохераби е одличен додаток на калапи и салати кога рендан или ретко исечен. За рендање, користете ренде или храна процесор со сечилото за сечење. Можете исто така да spiralize за кратки и деликатни кадрици кои можат да се уживаат сурови или нежно варен

Готвење кохераби е супер едноставно. Само кората, ја исечете и печете во топла рерна (150 до 200 степени C) додека нежно и златно кафеава. Печете заедно со други брзо готвење зеленчук како што се карфиол, брокула и кромид. Исто така, можете да направите печен колраби понатаму со тоа што ќе го испиете во супа, заедно со пилешко или зеленчукова супа, варен компир и свежи билки; врвот со павлака од кисела павлака или слатка павлака.

Must Read

loading...