Home Храна Рецепт: Бадема торта со брусница

Рецепт: Бадема торта со брусница

Подгответе го вашиот омилен колач со бадеми и брусница. Одличен избор за празниците што следуваат.

Состојки: 180g путер, 70g оризов пијалок, 200g шеќер, 4 јајца, 150g мутант пченично брашно, 90g бадемово брашно, 50 g сецкани бадеми, 50g боровинки. За декор: 100 g бело чоколадо, 30g путер, бадеми, брусница.

Готвење:

1. Во оризовиот пијалак, путерот се стопи и јајцата се всадени со шеќер. 
2. Сите состојки се мешаат во тесто, месете и печете во рерна за 160 до 175 ° за 40 минути. Потоа, отстрани од обликот. 
3. Се топи чоколадата со путер и истурете ја тортата. Украсете.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

6 причини да јадете повеќе печурки

Печурките се одличен пример за „не проценувај ја книга според корицата“. Да, тие се габи. И сигурно, некои сорти изгледаат како нешто од приказната...

10 знаци дека не јадете доволно протеини

Протеинот  е камен-темелник на  здравата исхрана  и  губење на тежината  и е лесно достапен во многу од храната што ја јадете, вклучувајќи  живина, месо, млечни производи, риби, јајца, мешунки, ореви, семиња, соја, па...

Која е најдобрата површина за трчање?

Некои тркачи сакаат патеки, додека други уживаат во трева или песок или во синтетичка патека. Многумина можат навистина да имаат пристап до асфалтни...

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може...

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година - а најтешките месеци може да бидат...
loading...