Home Храна Рецепт: Бадема торта со брусница

Рецепт: Бадема торта со брусница

Подгответе го вашиот омилен колач со бадеми и брусница. Одличен избор за празниците што следуваат.

Состојки: 180g путер, 70g оризов пијалок, 200g шеќер, 4 јајца, 150g мутант пченично брашно, 90g бадемово брашно, 50 g сецкани бадеми, 50g боровинки. За декор: 100 g бело чоколадо, 30g путер, бадеми, брусница. 

Готвење:

1. Во оризовиот пијалак, путерот се стопи и јајцата се всадени со шеќер. 
2. Сите состојки се мешаат во тесто, месете и печете во рерна за 160 до 175 ° за 40 минути. Потоа, отстрани од обликот. 
3. Се топи чоколадата со путер и истурете ја тортата. Украсете.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да дишете додека трчате

Многу почетници брзо остануваат без здив. Ова обично значи дека нивното темпо е пребрзо. Но, тоа може да се должи и на неефикасно дишење при...

Вежби за циркулација на вратот

Вежби за циркулација на вратот се всушност сите вежби кои вклучуваат движења на вратот и активирање на мускулите на вратот.Мускулите...

Дали има рај? Да, и јас ви нудим клуч за влез.

Грегор Акерман е страствен за потрагата по среќа и медитација. Во серија колумни, тој ќе претстави некои од неговите искуства и мисли.

Закрепнување и спречување на срцев удар

Сцев удар или акутен миокарден инфаркт е смрт на дел од срцевиот мускул заради недоволно снабдување со крв . Најчесто е предизвикано од блокада на една или повеќе коронарни артерии...

Вежби Мекензи за ишијас

Ишијас значи болка што се шири по ишијасниот нерв. Најмногу се должи на компресија на првиот сакрален и задниот лумбален корен на 'рбетниот нерв, обично со дископатија,...
loading...