HomeЖивотен стилПрироден сретство против влага - заборавете на мувла и габи

Природен сретство против влага – заборавете на мувла и габи

Влагата е клучна за здравјето на респираторниот систем , бидејќи можеме да видиме за болки во грлото предизвикани од сув воздух. Сепак, премногу влага не е пожелна и може да резултира со разни здравствени проблеми . Подолу се прави природниот начин нарешавање на вишокот на влага во вашиот простор.

Повеќето влажно се впуштаме во вестите или метеоролошките информации за процентот на влажност во воздухот . Во летните месеци или дождните периоди содржината на влага е многу повисока од зимата. Причината за ова е способноста на воздухот да ја задржи влагата или водата.

Брановидниот воздух има поголема способност да ја задржи влагата, а со тоа, во текот на жешките месеци на површината на водата испарува. Студениот воздух во текот на зимата ја нема оваа можност и токму поради оваа причина се случуваат многу заразни микроорганизми .

Влагата во воздухот не претставува посебен проблем, но проблемот со влагата во просторот за живеење треба да се реши што е можно поскоро. Прво, влагата го превзема проблемот со габи и мувла, што во никој случај не е добро за здравјето. Постојаната инхалација на влага,исто така, може да предизвика сериозни проблеми со дишењето .

Влажни површини и соби привлечат габи , и тие лесно може да се забележи во бања, подрумски, приземје простории во згради со лоша фондации , базени и куќи и згради од страна на морето .

Надворешни знаци на присуство на влага се распаѓање на фасадата и дамки од влага , додека (особено во старите градби) ќе се почувствува карактеристичниот непријатен мирис на влага и мувла.

cistenje plocki

Природни раствори против влага (антифунгални и мувла на ѕидот)

Најдобро е да се борите против влагата со сушење простор или дехидратори и вентилација кога процентот на влага во воздухот е мал и температурите се поголеми. Во области каде што чувствувате болка во вашите бели дробови кога вдишувате, важно е да ја извадите влагата пред да останете подолго време и да обезбедите добра изолација .

Калапи за ѕидови или подови треба да се отстранат веднаш за да се избегне ширењето на токсични спори штетни за нашето здравје. Покрај тоа, мувла може да биде во неколку бои : црна, бела, портокалова, зелена или црвена.

Ѕид за габа – рецепт:

  • Есенцијално масло од чајно дрво – 20 или повеќе капки во 200 мл вода и спреј шише може да помогне да се отстрани мувла. Спреј ја областа и оставете го да се исуши и да се третира колку што е потребно.
  • Етеричното масло од еукалиптус – како процес на чајно дрво, пријатен мирис и антигликални својства може да помогне во отстранувањето на мувлата и габите.
  • Алкохол или јаболков оцет – мешајте оцет и вода во сооднос 1: 4 и третирајте ја површината, а потоа оставете го да се исуши и повтори. Препорачуваме алкохолен оцет за мирис.
  • Камена сол – оваа сол е малку повеќе обработена од вообичаената сол на сол и привлекува влага кон себе. Вежбајте една дупка со неколку дупки со вежба и ставете ја дупчаната кофа во друга недопрена кофа. Оставете ја солта и оставете ги кофите во просториите каде што сакате да ја намалите влагата, а кога водата на дното на неизмиениот сад ќе се акумулира водата, предајте го и ќе ја смените солта по потреба.
  • Алкохол – природен, но опасен начин да се прочита повеќе во следните делови.
  • Бикарбонат сода – Во комбинација со еднакви пропорции на вода и оцет, подолу.

Остаранување мувла со алкохол 

Како што е споменато во претходниот став, алкохолот исто така може да биде корисен во отстранувањето на несаканите габи и калапи од ѕидовите. Поради мирисот на алкохол, се препорачува да се користи антифунгални етерични масла од еукалиптус или чајно дрво за активност 2 во 1 .

Измешајте две кафени лажички метил алкохол и 1 лажичка есенцијално масло од еукалиптус или чајно сад во две чаши вода . Ставете ја мешавината во шишето со колба, посипете ги на погодените ѕидови или подови и оставете го да се исуши.

ВНИМАНИЕ: Метил алкохолот е отровен за вдишување, затоа мора да носите маска или да ја покриете устата / да спречите вдишување . Подгответе ја мешавината во просторија за дишење и по третманот на ѕидовите не влегувајте во просториите додека не е целосно вентилирана.

Сода бикарбона против влага 

Натриум бикарбонат е најпознатото средство за чистење на природата , отстранување на непријатни мириси, но исто така и многу други проблеми како габа на нозете . 

Со цел ефикасно да се отстранат мувлата и габите, се препорачува да се направи паста од мешавина на бикарбонат и оцет (или полу октава и вода). Користете алкохолен оцет ако мирисот на јаболков оцет не ви одговара или не сакате да го чувате премногу долго во просториите бидејќи алкохолот нема мирис.

Паста се нанесува на ѕидовите погодени од мувла и оставете го да се исуши . Не грижете се ако смесата е затворена , тоа е нормална реакција на кисел оцет и алкален бикарбонат. Смесата по сушењето одвај и се повторува процесот додека ова прашање.

Анти-мувла сретство за во бањата 

Бањата е место кое е најчесто се погодени од габи, но ние ги забележуваме во аглите на тавани или во зглобовите помеѓу плочки. Вообичаената боја на мувла е црна , но може да биде бела, зелена, црвена или портокалова .

Бањата треба да биде добро проветрена по секој туш или када. Ако во бањата немате прозорци, инсталирајте вентилација што ќе го исцеди влажниот и топол воздух. Исто така, по капењето или туширањето избришете ги ѕидовите и рабовите на кадата, така што водата не остане во јазот.

Ако ниту еден од претходните рецепти не ги даде посакуваните резултати, секогаш можете да се обидете со посилни ресурси кои, за жал, содржат агресивни хемикалии. Domestos лесно ќе ја отстрани почетната мувла на ѕидот , а производите базирани на хлор ќе бидат ефективни .

Имајте на ум дека таквите производи не се пожелни за дишење, но неопходно е да се спречи контактот на производот базиран на хлор со други средства за чистење поради можноста за ослободување на токсични гасови . Користете само со хлор и обична вода за безбедно користење .

Боја на ѕидовите против мувла

На пазарот има и бои за ѕидови и импрегнациски слоеви против мувла или габи. Најчесто можете да ги најдете во центрите за уредување дома, како Баухаус, Певек, БауВелт и така натаму.

Сепак, се препорачува целосно да се отстрани мувла и да се реши проблемот со влага, а потоа само за целите на превенција користете бои или импрегнациски слоеви за ѕидови. Во спротивно, можете само да го скриете проблемот и нека габите да се развијат подолго отколку што е пожелно.

Must Read

loading...