HomeЖивотен стилПлан за нега на мрсна кожа

План за нега на мрсна кожа

Концентрирајте се на хидратација. 

Во зима, кожата повеќе од кога и да е и е потребна влага, и постојат неколку причини за ова. Прво, мразот и ветерот на улица и пресушениот воздух во просториите со централно греење влијаат. Второ, нашиот животен стил се менува. “Кога има минус надвор, пиеме помалку вода, а навлажнувачки однатре е половина од успехот”, “Во исто време, не треба да заборавиме на исхраната на кожата: во студената сезона ослободува помалку себум, нашиот природен крем и заштитник. Значи во зимскиот крем и липид компонента е потребно. ” Едноставно кажано, сега ви е потребен поправен лек: ако во јули употребивте тежок гел, во декември подобро е да се префрлите на текстурата на кремот. И не треба да има непријатност – со промената на годишните времиња кожата понекогаш се менува: мрсната станува комбинација,

Што треба да биде на етикетата на идеален крем? “Барајте три масла во составот: шеи, жожоба и пченица микроб. Или барем еден од нив. Тие имаат квадратна структура (во повеќето масла е триаголен), поради што добро продираат во кожата, обликувајќи со еден вид ограда. Поради ова, навлажнувачки ефект е само молња “, објаснува Аисулу Токаева, дерматовенеролог, главен лекар од Клиниката за убавина” Естетика “.”Одлично е ако, покрај трите главни масла во кремот, има и придружни: шафран, сусам, семе од грозје, манго, авокадо и слични.” Плус, во оваа листа на есенцијални состојки, хијалуронска киселина , токоферол (површна форма на витамин Е), церамиди и состојки за смирување како бисаболол и алое бараденсиса (за време на студената сезона кожата станува многу пореактивна). 

Променете го чистецот 

Друга замена која треба да се направи во тимот за нега на производи за лице е чистач . “Ако се миете со вода, промените го вообичаениот гел за крем, масло или мелем: тие се повеќе деликатни за липидниот мантил на кожата,  плус ќе го негувате и ќе го навлажнете лицето веќе во фазата на чистењето”, советува Оксана. За оние кои се користат да се ослободат од шминка и нечистотии користејќи мицеларна вода и без вода за пиење, стручниот експерт препорачува префрлување на млеко или емулзија.

Грижете се за садовите

Често се движат од добро загреана соба на улица, каде што мразот само станува посилен од ден на ден, е вистински тест за јачината на крвните садови и капиларите. “Ако беше крајно ладна зима или се пресели во постуден регион, немојте да бидете изненадени од појавата на проширени садови на образите и јаболката и на крилјата на носот”, предупредува Токаева. – Ако знаете тенденција за розацеа (или вашите родители се соочуваат со проблем), креми со ниацинамид (оваа компонента е исто така позната како витамин Б 3 ) и аскорбинска киселинатреба да се појави на облекување маса . Не штетите и лековите за орална администрација, со што се подобрува еластичноста на ѕидовите на крвните садови “. 

Купете специјален крем за одење во студ 

Ако ви се допаѓа многу часови скијање, или сте принудени да пешачите со куче или дете во градината секој ден во секое време, не можете да направите без студена крема. “Целта на производите на Cold Cream  на етикетата е да се запечати влагата внатре во кожата и да се создаде моќен штит против мраз и ветер на неговата површина”, објаснува Ryzhkova.”Како дел од таквите агенси, најчесто се користат пчелин восок, сквален и минерални масла”. Ако вториот ќе ве збуни, ова не е причина да се одбие кремот (компонентата се справува со својата задача за пет плус). Само да се мие по шеталиштето – нема да има проблеми со дишењето на кожата и црните точки.

Направи туш 

Нема ништо  попријатно отколку да влезете во топла бања по прошетка во мразева шума! Дали се согласувате? И вашата кожа протестира! Топла вода ја крши природната липидна бариера на кожата (и како што дознавме, во зима тоа е само послаба). Значи, ако сакате да останете под туш долго време или да одлучите да организирате програма за домашно лекување за тој ден, не треба да ја одвиткувате црвената допрете. Покрај температурата, средствата што стои во вашата бања исто така се важни.”Да се ​​откажат од гел за туширање со агресивни сурфактанти: на пример, лаурета сулфат влијае на кожата многу помек од лаурил сулфат и натриум сулфат”,  вели Оксана Рыжкова. “Препорачувам моите пациенти да се префрлат на масла за туширање – тие имаат навлажнувачки својства”. 

Не заборавајте за млеко за тело. 

Сува атмосферата во вашиот дом и канцеларија има негативен ефект не само на лицето, туку и на телото. Плус, синтетички ткаенини, кои изобилуваат во зимската гардероба на просечна жена, исто така, не ветуваат ништо добро за кожата. “Чувството на затегнатост по тушот е првиот знак дека кожата е дехидрирана, а чешање и ласкање е крик за помош”, рече Ryzhkova. – Ако дојде до ова, прво користете чистење: ќе ги отстрани мртвите честички на кожата и ќе ја подобри пенетрацијата на навлажнувачки и негувачки состојки. И тогаш може да се примени млеко. ” Ако прскате термална вода на телото пред кремот, таа апсорбира побрзо и работи поефикасно. 

Must Read

loading...