HomeМотивацијаНајдобрите книги за оние што трчат

Најдобрите книги за оние што трчат

По добар напредок, секогаш е убаво да се удри и да се забавува, инспирира, мотивира или провоцира со зборовите на големиот писател. Следните книги прават фантастична работа во поттикнувањето на вашиот ентузијазам за спортот и вашите целосни трчачки цели.

Плус, тие прават одлични подароци за вашиот омилен тркач. Сигурно оваа ќе биде одличен подарок пред празниците што следуваат.

издржи кралице книга

ИЗДРЖИ, КРАЛИЦЕ Автор: Весна Кираџиева и Александар Кираџиев

 Kniga.mk

390 ден.

КУПИ ОВДЕ

Ова е книга за успесите и падовите на еден брат и една сестра, во свет во кој трчањето е помалку од ништо, но за нив е повеќе од сѐ.  Книга за атлетиката каква што досега не сте сретнале – од најдобрите македонски репрезентативци, шампиони и рекордери на долги патеки.

Издржи, кралице е дневник за трчањето и атлетиката како животен стил, полн со примери и искуства од дома и од светот. Ваш советник во трчањето и подготовката за следниот предизвик на долги патеки. Книга во која ќе најдете и мотивација и инспирација, но и препораки за начинот на исхрана, хидрација и одмор.

Не мора да сте спортист за да уживате во богатата содржина на овој единствен спортски прирачник – ова е една голема животна лекција, како за авторите така и за читателите. Одлична книга што ја препорачувам на секој кој сака и ужива во трчањето без разлика дали е рекреативец или професионален тркач

Дуел на сонце

Дуел на сонце: Алберто Салазар, Дик Бердсли и Америка Најголемата маратон

amazon.com

15,95 долари 8,99 $ (44% попуст)

КУПИ ОВДЕ

По неговиот познат тркач на Светското парче за еден од најпознатите икони завршува во историјата маратон, Џон Брант ќе ве однесе низ незаборавни Бостонскиот маратон трка 1982 година заедно со она што се случи откако Дик Бердсли и Алберто Салазар е дуел на сонце .

Север

Север: Пронаоѓање на мојот пат додека возите на патеката на Апалачија

amazon.com

14,99 долари
Ултранаследникот со седиште во растенијата, Скот Јурек, го објавува својот обид да го пробие рекордот на брзината за Appalachian Trail од 2,189 километри. Патувањето речиси го разниша.
Издржливост
Издржливост: умот, телото и љубопитно еластичните граници на човечката изведба

amazon.com

27,99 долари  14,99 $ (46% попуст)
Колумнистот на нашиот поранешен раководител “Пот наука” внимателно разгледува како можеме да го тренираме нашиот мозок да ги надминеме минатите физички ограничувања.
ум
Нека вашиот ум работи: Меморија на размислување мојот пат кон победата

amazon.com

13,99 долари
Олимпискиот медалист и американскиот рекордер на маратонот, Деена Кастор, го потврдува нејзиниот успех на промена кон оптимистичко размислување . Во својата нова книга, таа споделува како силата на позитивна психологија работела за неа.
маратон
Водење на вашиот прв маратон: Целосно 20-недела маратон план за тренинг

amazon.com

12,99 долари 6,99 $ (46% попуст)
Познатиот тренер Андреј Кастор (и сопругот на Деена Кастор) им дава тркачи лесен за следење план за тренинг за нивниот прв маратон, со совети и мотивација од светски познати тркачи
еднаш тркач
Еднаш тркач: роман

amazon.com

17,00 $ 12,99 $ (24% попуст)
Знаеш дека имаш добри трчање пријатели, кога тие препорачуваат да го прочитате овој. Во Еднаш тркач , Квентон Касиди, протагонист на романот, е постар во колеџ на работ на величина во километар. Касиди се враќа на трки по краткото пензионирање во Повторно на Картагина за да се справи со маратонот.
роден да трча
Роден да трча

amazon.com

16,00 $ 11,99 $ (25% попуст
Книгата е една од најпопуларните за трчање од своето деби. Додека 49-годишниот писател е првиот кој признава дека многу компании за чевли работеле на минималистички чевли, пред да почне да ја истражува книгата ” Роден да трча”,а промоцијата на Босос и минималистички трчање на Кристофер Мекдугал од многумина се смета за главен катализатор за тековната револуција на чевли и движењето кон трчање со поефикасна форма.
Вклучување на мојата терапија
Вклучување на мојата терапија: олеснување на стресот и анксиозноста, борба против депресија, пореметување на лошите навики и живеење посреќно

amazon.com

8,85 долари
Вклучувањето ги става сите во подобро расположение. Но, за некои од нас, нашите километри се клучни за управување со депресија и анксиозност. Уредник кој придонесува за развојот на светот , Скот Даглас ја истражува идејата зад растечкото тело на научни истражувања, што покажува дека трчањето навистина може да нѐ направи посреќни.
Прекрасна работа во тек
Прекрасна работа во тек

amazon.com

14,95 долари 10,98 долари (27% попуст)
Fatgirlrunning, каде што нејзините натписи прикажуваат неукротимна волја за освојување цели и незапирлива љубов за трчање и покрај предизвиците да се биде 200-плус ultrarunner. Нејзината книга го прикажува истиот дух, но со повеќе детали – ќе научите како повик за будење во форма на болки во градите доби Мирна, со 300 килограми, во трчање. Таа не престана, работејќи нејзиниот пат од 5K до ултрамаратони да стане спонзориран спортист со витална порака: трчање е за секое тело
Трчај брзо
Трчај брзо, Гответе брзо, Јадете бавно. Брзо фиксирајте ги рецептите за хангри спортисти
amazon.com
24,99 долари 16,50 $ (34% попуст)
Во 2017 година, Шалан Фланаган стана првата американска жена во последниве 40 години да го освои Маратонот во Њујорк . Нејзината тајна? Храната што е повеќе од само гориво. Во нивната нова готвачка, трчајте брзо. гответе брзо. јадете бавно , исхрана Тренерот Elyse Kopecky и Flanagan ги споделуваат негувателните и вкусни јадења што ѝ помогнаа да ја скрши снимката во Централ Парк.
Совети
999 Други совети Сите тркачи треба да ги знаат
amazon.com

11,99 долари
Насловот звучи нахален, но знаеме колку е важно нешто како да се израмниш пред трка навистина. Уредникот на ” Поранешниот тркач” , Меган Кита, купи неколку стотици најдобри совети кога станува збор за трчање, за да може да ги удри патиштата со доверба.
Издвоивме некој од многуте книги што содржат совети, исхрана, трнинг планови, овде ја ставивме како прва на нашата листа нашата за жал една единствена книга на Македонски јазик “Издржи кралице”. Јас како автор на оваа статија топло ја препорачувам да се прочита книгата, има што да се научи од искуството на нашите врвни ателети.

Must Read

loading...