HomeХранаМојата разумна диета е здодевна, но можеби е најздравиот начин за јадење

Мојата разумна диета е здодевна, но можеби е најздравиот начин за јадење

Не сум сигурен кога ќе направам отскок, но тоа беше нај лудата идеја што сум ја направил на сите времиња.

Од секогаш бев еден слабичок со некој си 65кг. за време на средно школо и факултет. Во тоа време не пазев што јадам и внесувам во мојот организам, а притоа мојот метоболизам тоа брзо го преработуваше без никаков проблем.

По факс моите високо согорувачки масти стануваа се побавни со што имав потреба од повеќе трошење енергија и вежбање. Така луѓето почнаа да ми велат дека су качил некое кило повеќе.

Така дојде време на Paleo диета иако не разбирав како може да бидам без сирење, овес или путер со кикиритки. Плус, дали денешната ера доведува до краток живот исполнет со дизентерија?

Аткинс исто така беше нешто. Така беше диета од јужната страна на плажата. Војвотката од Њујорк, поради некоја причина, паднала во телесната тежина (пари?). Сепак, сите што ги знаев на овие “системи” изгледаа како да зборуваат за нивната исхрана повеќе отколку што всушност сакаа да бидат на самата исхрана.

Не мислам дека е случајно што во срцето на зборот “диета” е зборот “умираат”, што е она што повеќето тренд диети го прават кога сакате во третата недела да не јадете сирење, овес , и путер од кикирики, и покрај вашата нова големина на панталони.

И, барем она што можам да го кажам преку набљудување, овие диети само се чинеше дека работат на краток рок. Можеби требаше да бидам научник за губење на тежината, бидејќи студијата од 2017 година ги разгледа резултатите од 25 програми за губење на тежината и откри дека “програмите за губење на комерцијална тежина често не успеваат да произведат скромна, но клинички значајна губење на тежината со високи стапки на исцрпување што укажува дека многу потрошувачи најдете промена во исхраната што се бара од овие програми неодржливи. ”

Па, направив нешто друго. Решив да ги соберам сите совети што ги прочитав од огромното тело на научни истражувања и диететичарите со кои разговарав како уредник за храна и исхрана на магазинот Men’s Health и се обидовме да јадеме здрава исхрана. Еве што се случи.

готвење во кујна

Како се чуствував со здрава исхрана

Најпрво решив да јадам вистинска храна. Јас приоритет нешто што има една состојка: пилешко, говедско месо, лосос, розева зелена салата, домати, кикирики, млеко, јастог, јајца, путер, авокадо, боровинки, и мислам дека ја добиете поентата. Дали повремено уживав во преработен прехранбен производ кој содржеше нешто чудно звучи како гуаро џвакање или карагенан? Секако. Но, јас направив без срање храна централно место на секој од моите оброци. Која седнува убаво во мојата следна точка …

Јас не направив никаква храна зло. Трендовските диети сакаат да ги демонизираат целите прехранбени групи или хранливи материи. На диета со малку маснотии треба да јадете работи како Snackwells, бидејќи божем забранува да уживате во вистинска колаче. На Кето , јаглехидратите се толку лоши што ќе победат убава стара баба што ќе ја помине улицата. На bonkers на Dave Asprey Bulletproof диета подобро би било купете само неговиот специјален бренд на кафе, бидејќи студијата што тој ја прочитал од 1832 година вели дека микотоксините во комерцијалното кафе ќе ве претворат во полу-човек, полу-лилјак со една единствена цел: да консумирај секој последен еден од оние што ги сакаш.

Со тоа што им кажувам на луѓето што не можат да имаат на диета, мислам дека ги тера да ги сакаат повеќе. Ако ви реков дека имав сосема нова диета наречена The Cotton Candy Diet, каде што можете да јадете нешто во светот, освен за памучни бонбони, што прави тоа што сакате да направите? Сакате да го пронајдете најблискиот карневал и да се натоварите на оној о-слатко розево меко зачинет шеќер, нели?

Па јас јадам колачиња. Јадам јаглехидрати. Јас дури и пијам кафе наводно натоварен со микотоксини И СИТЕ мои сакани се уште се задржуваат, Дејв ASPREY.

И на крај, јадев овошје и зеленчук со секој оброк и се намалив на алкохол и десерти. Ова не е тешко. Имам две клементини или банана или слатки домати за доручек. Јадам голема салата од мешан зеленчук или од страна на кафе или со зрела, сочна круша за ручек. За вечера, ќе направам хаос од спанаќ (маслиново масло, лук, пан на средна топлина, сол и бибер, направено) или редите брза салата од морков или другачка и печете сладок компир. Го правам ова додека готвев моите протеини.

Се обидувам да пукам за 30 грама протеини на секој оброк, што јас само ја изгубам (тоа е за парче месо од пилешко, риба, и сл.) И богата со растителни влакна (кашкавал, цели зрна, бла бла бла).

И тогаш или ќе изберам да имам пиво со или после вечера или едноставен десерт, како парче од пита или парче темно чоколадо. Ако не сакам нешто слатко, ќе имам чаша чај. Да. Чај.

чај

Моите најголеми предизвици

Празници. Партии со вклучени табели постави. Бескрајни ракчиња на црвениот јастог. Но, знаеш што? Ги гледам овие работи за она што се: оф-сезони во текот на една година перспектива на здрава исхрана. Диети како Whole30 ги ставаат бод-страшните крајни точки, фази или “фази” за јадење планови, кои со текот на времето стануваат сè порестриктивни. Тие тврдат дека овие периоди на повлекување му помагаат на диерот да се смени. За мене, ова е еквивалент на постепено вртење завртки за навртки построги. Зошто да ја забавуваш јадењето?

Моите најголеми успеси на здрава исхрана

Имам здрава тежина од 70, давам или да земам пет килограми, оттогаш постигнав максимум 77 пост-колеџ. Не сум направил никакви терминални заболувања. Имам безгранична енергија за мојата сопруга и дете. Среќен сум. Јас сакам храна. Не морам да ги носам луѓето или да ги измамуваат рестораните сервери со бескрајна листа на нешта што не можам да јадам. Не морам да одам во продавница за здрава храна бидејќи тие места мирисаат чудно. Не морам да бројам поени бидејќи тоа звучи страшно и лошо сум во математиката. Не морам да му давам на Дејв Аспреј повеќе пари. Не мора да се чувствувам виновен. И дали споменав дека ја сакам храната?

свежа сачата

Мој Доживотно Лекции од разумна диета

Јадењето треба да биде пријатно. Не привремено уживав во топ-подготвената Мала Цезар-пица. Зборувам за еден вид пријатно место каде што не се чувствувате срам затоа што сте ги зголемиле своите поени за тежината на тежината за денот или случајно јадеа една лажица путеро-путер од кикиритки без палео или не го ставивте мозочното октанско масло на Дејв Аспреј на вашиот суши ролна .

Еве го мојот главен план од десет години јадење разумно: Ако планот што го имате за она што го храни себеси предизвикува поголем стрес и додава повеќе работа на вашиот веќе зафатен живот, не јадете добро . Ако прецизно сметате калории, или јаглехидрати или уште полоши уште мали милиграми натриум, ќе се лутите, оддалечете од уживањето во јадењето вистинска храна и постојано се подложувате на надолената спирала на јо-јо губење на тежината и зголемување на телесната тежина вежбани со трендовски диети, кои само навистина, навистина се грижат за едно нешто: колку пари тие го прават надвор од вас.

Најдобрата исхрана не е секси. Таа нема познати личности. Нема план што треба да го купите. Пеколот, тој дури и нема маркетинг стратегија. Најдобрата исхрана е онаа што се заснова на вклучување на здрава храна, а не исклучување на групи на храна, и ќе ве остави многу подолго од животниот век на она што го има Аткинс, Зона, Whole30, South Beach, нискокалоричен, Палео, мезозоичен, непропустлив, или кето план е новото нешто ново.

Сега, што е за вечера?

 

Must Read

loading...