HomeМотивацијаМотивација за вежбање

Мотивација за вежбање

Има многу состојки кои влегуваат во создавање на конзистентна програма за вежбање – имаат цели , се подготвуваат , се дисциплинирани и остануваат посветени . Но, една од најважните, а понекогаш и најлудосрдни, е мотивација.

Често чекаме мотивацијата за да вежбаме, мислејќи дека еден ден ќе се разбудиме и ќе бидеме таму. Она што е точно за многумина од нас, сепак, е тоа што мотивацијата за работа е најсилна во фазата на планирање, бидејќи повеќето од нас работат за некоја идна цел, како губење на тежината .

Размисли за тоа. Кога планирате идниот тренингот, си во сосема поинаков простор за главата. Веројатно сте опуштени, одморени и се чувствувате добро, можеби визуализирате себеси како минувате низ тренингот и бидете успешни.

Но, што се случува кога алармот ќе зазвони во 5 часот наутро? Или кога се враќате дома после долг работен ден? Таа мотивација не може да се најде.

Мотивацијата е тешка, но разбирањето само што е тоа и како да го искористите во своја полза може да ви помогне да ја искористите својата моќ.

Што е мотивација?

Мотивацијата може да се дефинира со многу едноставни термини: што нè тера да одржуваме или остваруваме цели. Некој би можел да каже дека тоа е форма на желба. Кога ќе го погледнете на тој начин, работите се менуваат малку, барем за многумина од нас. Да, треба да вежбате, треба да вежбате, сакате да сакате да вежбате, но дали имате желба за вежбање? За некои луѓе, можеби – им се допаѓа како се чувствува да вежбаат.

Но, за многумина од нас, вежбањето обично се смета дека има една крајна цел – ви помага да губат телесната тежина, да изгледате подобро, да бидете силни, да се чувствувате подобро, да бидете здрави , да го отфрлите дијабетесот итн.

Тоа е малку поинакво од тоа што сакаме да вежбаме, што е причината зошто толку многу од нас трчаат во тој ѕид од тули.

Поставивме цели, правиме планови, можеби и подолго време се држиме до тие планови. Но, тогаш можеме да ја најдеме мотивацијата да исчезнува и да се прашуваме што правиме погрешно.

Тоа не е дека правиш нешто погрешно, може да биде само да не сте сфатиле што ве мотивира.

Од каде доаѓа мотивацијата?

Важно е да се знае од каде доаѓа вашата мотивација и дека постојат неколку различни видови на мотивација. Постојат надворешни работи кои ве мотивираат, а потоа постојат внатрешни желби.

Вонредна мотивација

Овој вид мотивација е она што ние обично се потпираме кога станува збор за вежбање. Тоа е како морков и стап. Се обидувате да се навлечете во тренингот со морков (“Ќе изгубите тежина!”) Или со удирање со невидлив стап (“Ќе се дебели ако не успееш!”). Други надворешни мотиватори вклучуваат:

 • изгледа добро во костим за капење
 • губење на тежината за повторно средно училиште
 • добивање рамни стомачни
 • кои сакаат да се вклопат во стари фармерки
 • обидувајќи се да се вратиш на тежината што си беше на колеџ
 • сакаат да изгледаат добро за вашиот сопруг или сакан

Кога имате таква мотивација, не мора да вежбате затоа што ви се допаѓа. Го правиш тоа затоа што ќе ти даде што сакаш во некое нејасно идно време.

Тоа не е секогаш лошо ако работи. Всушност, овој вид мотивација е одличен за оние моменти кога размислувате да го прескокнете тренингот, а потоа се сеќавате на целта , што и да е.

Проблемот е: Што ако не  ви даде што сакате  или не знаете колку долго ќе потрае? Што ако не можете да го направите износот на вежбање потребен за да го добиете тоа тело за капење? Или што ќе се случи ако едноставно немате генетика за да добиете рамен стомак?

Тоа е често кога мотивацијата слајдови и ќе почнат да мислите: Зошто дури и да се мачам ако ништо од ова не работи?

Внатрешна мотивација

Сега има друг тип на мотивација, внатрешна мотивација, која доаѓа одвнатре. Ова е нешто важно за вас, а не за некоја идна цел, но нешто што можете да го добиете токму сега. Некои примери на внатрешна мотивација вклучуваат:

 • вежбање, бидејќи се чувствува добро
 • сакајќи го високото чувство на трчањето
 • работат надвор, бидејќи го олеснува стресот
 • добро се чувствувате кога вашето тело станува посилно и можете да направите повеќе отколку што претходно сте имале
 • уживајќи во вежбање затоа што ви дава време да размислувате или зоните надвор

Тука може да ја видите разликата. Надворешните мотиватори можат да бидат минливи, но внатрешните мотиватори имаат тенденција да имаат поголема моќ.

Многу студии го покажаа ова, вклучително и една студија објавена во  медицината за наука и спорт и вежбање. Оваа студија ги испитуваше различните индикатори за контрола на телесната тежина кај 136 учесници. Тие откриле дека оние кои се фокусирале на внатрешните мотиватори како што се само-ефикасност, интерес за она што го правеле и уживање во вежбањето имале најголем успех при долготрајното управување со телесната тежина.

И двата типови на мотивација се важни за одржување на движењето. Внатрешната мотивација е она што те води, додека надворешната мотивација работи како поддршка на она што те мотивира одвнатре. Можете да ги допрете двата од овие кога ќе се соочите со изборот дали да работите или да заспиете.

Зошто не сме поттикнати да вежбаме?

Има многу причини зошто ние не можеме да бидеме мотивирани да вежбаме како што некогаш бевме. Некои од овие работи всушност се бариери или пречки што треба да ги надминеме, како што се:

 • Седмарни работни места и животни стилови – Повеќето од нас поминуваат дел од нашиот ден на компјутерот и во автомобилот, што значи помалку одење и повеќе седење. Колку повеќе седиме, толку повеќе се навикнуваме да седиме, а потешко е да го поместиме телото.
 • Се со прекумерна тежина – Ако сте со прекумерна тежина, тоа е многу потешко да се вежба. Може да имате физички проблеми како болки во зглобовите или повреди, и тешко е да се премести поголемо тело, правејќи вежба повеќе застрашувачки и непријатно.
 • Зафатен начин на живот – Ние сме посложени од кога и да е и тоа станува голем изговор за прескокнување вежбање.
 • Стрес – Додека вежбањето треба да го намали стресот, вежбањето е исто така еден вид стрес на телото. Ако се чувствувате под стрес, работата можеби е последното нешто што сакате да го направите, иако тоа веројатно е најдоброто нешто за вас.
 • Пристап до тренингот – Ако немате фитнес центар или центар во заедницата, тоа може да влијае врз тоа дали редовно вежбате.
 • Безбедност на соседството – Ако имате безбедни места за прошетка, водење или циклус, многу е поголема веројатноста да го направите тоа, особено ако гледате други луѓе да прават истото.

Светот во кој живееме не го олеснува вежбањето и, понекогаш можеме да ја обвиниме нашата околина за тоа што е потешко и потешко да третираме.

Од друга страна, постојат повеќе начини на вежбање отколку кога било досега. Имаме апликации за фитнес и веб-сајтови за вежбање на барање, како што се Daily Burn , FitnessGlo, па дури и бесплатни вежби на YouTube . Имаме exergames , клубови за здравје, специјални спортски сали, лични тренери – итн.

Вие не мора да имате потреба од спортска сала, па дури и опрема. Постојат многу начини да се работи дома или да се прават вежби за кои нема потреба од опрема.

Имајќи го ова на ум, ќе видиш дека има и други работи што нè спречуваат да вежбаме. Внатрешни бариери ние поставивме без дури и да го реализираме.

 • Страв  – Вежбањето може да биде страшно, особено ако не сте го сториле подолго време или сте пробале нешто што никогаш не сте го направиле претходно. Понекогаш се чини дека е полесно да ја прескокнете целата работа отколку да се повредите себеси или да изгледате како идиот.
 • Збунетост  – Колку вежби ви е се потребна и како ви одговара? Понекогаш не знаеме од каде да почнеме и се парализираме, одлучивме да не правиме ништо.
 • Болка и страдање – Вежбањето е физички напор е, како таква, може да предизвика непријатност. За оние од нас кои не се навикнати на тоа, може да се чувствуваат повеќе како болка и страдање, уште една причина поради која можеме да прескокнеме вежбање.
 • Досада – Има многу здодевни вежби таму и, премногу често, тоа е сѐ што сме биле изложени. И, понекогаш, вежбањето е здодевно, исто како и сè друго во животот.
 • Фрустрација – Многу луѓе работат на телесната тежина, само за да остварат напредок е многу, многу бавно. Тоа е уште една причина зошто многумина од нас се откажуваат пред некогаш да забележиме каков било напредок.
 • Вие вежбате со омраза – ако ве мразат, има прилично добра шанса да го правите тоа погрешно. Обидете се да го фрлите вашиот план од прозорецот и почнете од нула. Што навистина се чувствува добро? Одење? Истегнување? Започнете таму и изградете програма околу тоа. Секогаш можете да додадете повеќе работи подоцна.

Како да стигнете до вежбање

Постои долга листа на работи кои можат да стојат на начинот на вежбање, но тоа не мора да биде така.

Единствениот начин да се мотивирате да вежбате е да почнете со еден многу важен чекор: не чекајте.

Мотивацијата никогаш нема да се случи. Морате да го направите тоа. Да, тоа звучи како вулгарен спортски комерцијален, но вистинската мотивација доаѓа од тебе и, добрата вест е, имаш различни ресурси за да изберат.

Што е смешно за мотивацијата е тоа што може да се менува секој ден. Можеби вчера сте биле мотивирани да вежбате едноставно затоа што тоа е она што обично го правите првото нешто наутро. Следниот ден, тоа не функционира затоа што се чувствувате уморни. Тогаш што? Можеби ќе треба да копате подлабоко за да пронајдете причина да излезете од кревет. Можеби ви треба награда, како и во “Ако ја направам мојата тренингот ова утро, можам да поминам половина час играјќи глупавиот iPad вечерва”.

Што и да е, можеби ќе треба да поминат низ различни опции, пред да го пронајдете оној што ќе ве движи.

И покрај тоа, мора да направите некои промени за да направите мотивациска работа за вас. Ако има премногу пречки и само ќе се откажете.

Поставување средина која те мотивира

 • Направете го тоа лесно да вежбате – имате се што ви требаат подготвени за секој тренинг. Познајте го тренингот што ќе го направите, колку долго ќе потрае, што треба да го направите и да сето тоа заедно, така што кога ќе дојде време за тренингот, не треба да го ловите другиот чевел или мониторот на срцето.
 • Најдете нешто што ви се допаѓа – Дали треба да го сакате? Не. Но, треба да најдете нешто добро за тоа. Заборавете на она што мислите дека треба да направите и направете нешто што сакате или барем нешто што можете да го толерирате. Сè што се чувствува тешко на почетокот, но станува полесно ако продолжите да одите. Одење секогаш е одлично место за почеток.
 • Добијте добар во нешто – Еден од внатрешните мотиватори е само-ефикасност. Се чувствува добро да господар нешто, па зошто да не господар врти или аеробик или склекови? Кога ќе се фокусирате на нешто добро, заборавате на фактот дека вежбате.
 • Пронајдете некоја поддршка – Побарајте другар за вежбање, ако можете или само некој што можете да го напишете со секој ден. Надвор од тоа, да се фати вашето семејство зад вас, така што ќе може да имате време на тренингот, без да морате да се грижите за сите други.
 • Експеримент – првите неколку работи што ги испробате не можат да работат и тоа е сосема нормално. Не продолжувајте да ги испробате нештата што не ви се допаѓаат или кои не работат. Дајте дозвола да експериментирате додека не се запознаете малку подобро.
 • Бидете флексибилни  – Секој ден е поинаков и има денови кога тешко може да дојде мотивацијата. Ова е добро време да размислите што се случува – зошто не сте мотивирани? Можеби сте екстра уморни или можеби тренингот изгледа досадно. Можеби ви треба повеќе сон или можеби треба да ги искивите вашите планови и само да одите на прошетка. Слушајте се и ќе ја најдете мотивацијата што ви треба.
 • Наградете се сами – Наградете се за секој тренинг што го правите, без разлика колку е мал. Време е да слушате музика или да прочитате книга. Време за впивање во топла када или преглед на книжарница. Секој месец, планирајте поголеми награди како масажа или ноќ помината надвор. Знаејќи дека добивате лекување е голем мотиватор.
 • Добијте помош – не знаете што правите? Вработите личен тренер или пребарувајте низ некои од многуте вежби и статии на Велвел за насоки.
 • Продолжете да одите – обично има време, можеби неколку недели откако ќе почнете да работите кога знамињата за мотивација и сакате да се откажете. Ова е моментот кога треба да продолжите бидејќи една од состојките за конзистентна вежба е моментум. Откако ќе го постигнете тоа, станува полесно да работите и не се борите толку многу. Голем дел од тоа да се биде вежбач е едноставно да се навикнеш на вежбање секој ден.

Мотивацијата е само еден дел од тоа да стане вежбач и веројатно е она со кое се бориме кога ќе започнеме.

Наместо да дозволите таа мотивација да исчезне, размислете за тоа што навистина сакате да го надминете губењето на тежината и да изгледате добро . Луѓето кои вежбаат бараат причини да го прават тоа, бидејќи знаат дека тоа го прави животот подобар. Размислете за тоа што ќе ми го подобри животот и ќе најдете мотивација за постојано движење.

Must Read

loading...