HomeЗдравјеКој се најздравите растенија во светот?

Кој се најздравите растенија во светот?

Природни лекови се најздравата опција за вас. И тоа е се повеќе се пропагира, во однос на истакнување на важноста на здравата, умерен и висок квалитет на исхраната. Прелиминарно размислување за делумно или целосно органски производи кои ви ги обезбедуваат сите потребни состојки. Првата асоцијација во секое време од годината, во овој случај есен се на ладно време, колаж на бои, вкусови и мириси, и почетокот на спортската заедница на нова тешка сезона. Без разлика дали сте професионален спортист или само за рекреација, есен го означува почетокот на голем број на одлуки. Меѓу нив е транзицијата кон подобрена исхрана, која е обележана со сезонска храна во есенската трпеза.

Зошто аронија?

Ова е веќе популарна Бери (аронија melanocarpa), со потекло од Северна Америка, за многу кратко време се здоби со огромна популарност во нашиот регион. Нејзиното оздравување е одамна познато кај претходните цивилизации, а ваков вид, т.н. сибирски боровинки или сибирски chokeberry која се одгледува во екстремно ладни услови, давајќи им на вкусни и здрави плодови. На овој ден, исцелување на мали, темни бобинки изучува во лаборатории во светот. Пред неговата употреба, секаде и секогаш го потенцира фактот на дозволената доза на овие бобинки: една лажица свежо овошје се препорачува дневна доза. Научно докажаните својства се бројни, а тука се и некои од следниве:

 • Аронија ги уништува клетките на ракот

Научно е докажано дека состојките и соединенијата од аронијата успешно го штитат организмот од ризикот од рак на дебелото црево и ги убиваат заболените клетки на оваа малигна болест. Без оглед на состојбата, сокот или свежо овошје се нешто што не треба да го прескокнете во овој процес.

 • Аронија го штити вашиот дигестивен систем

Ако имате долга стомачна или целосна дигестивниот систем, сувото арониумско бери е решение за вас. Со редовно воведување на суво аронија бобинки, ќе им даде на вашето тело со износот на влакна што не би се поинаку добие во такви количини, природно. Исто така, редовното консумирање на аронија ја подобрува работата на столот, движењето на дебелото црево, го намалува т.н. лошиот холестерол и гастричните проблеми и дијареата стануваат минато поради овој фетус.

 • Аронија како црн дроб за настинки и респираторни проблеми

Редовното консумирање на аронија го штити вашето тело од вирусни инфекции, бидејќи има антивирусни својства кои ги елиминираат можните настинки. Поради високата содржина на витамин Ц, таа се класифицира во опсег на антибактериски производи, а потрошувачката на чај или свежи бобинки е препорачлива како што е за време на ладниот период.

 • Аронијата ги заштитува очите

И ова е научно докажано тврдење. Овие бобинки содржат голема количина бета каротен што ги штити очите од бројни инфекции, вклучувајќи и добивање на катаракта. Само затоа што припаѓа на самиот врв на најсилните антиоксиданти, аронијата е суво каротично злато во борбата против болести и инфекции. Исто така, аронија содржи флавоноиди кои ги штитат очите од таканаречената макуларна болест (која предизвикува непријатно воспаление на очите и влијае врз постарата популација).

 • Аронија за одржување на уринарниот тракт

Најлош факт е оној за милиони луѓе во светот кои страдаат од некои нарушувања на уринарниот тракт, најчесто воспаление на уринарниот тракт предизвикан од бактериите на ехеархијата. Повеќето луѓе се свесни за непријатна болка и горење, со тешкотии што се враќаат во одреден временски период. Чај од лисјата од аронија, како и чист сок без додаден шеќер, успешно ги решава овие непријатни заболувања.

 • Аронија се бори со прекумерна тежина

Поради општопознатиот факт дека аронијата содржи екстремно мали количества калории и масти, таа исто така содржи диететски влакна, што ја прави една од групите на најздравите растенија во светот. Таа е успешна во исхраната, каде што во предвидливо време, без какви било кондензирани ефекти, акумулираните масти околу критичните делови на телото се губат.

 • Аронија против лошата циркулација и синдром на студени стапала

Оние кои со години се бори со слаба циркулација знаат како ладни раце и нозе може да биде досаден проблеми, особено ако тие имаат генетска природа. Само аронија бобинки придонесе за поголема еластичност на крвните садови, ги спречи затнувањето и да придонесе за намалување на воспалението, кои всушност се дезинфицираат на целиот кардиоваскуларен систем. Исто така, chokeberry одржување на нормален крвен притисок, но во голема мера сок или чај од листовите на chokeberry препорачуваме во решавање на овие проблеми.

Она што ние исто така препорачуваме од здрава храна се:

 • Цимет  – Да, да, ќе прочитате во право. Цимет е во средниот век се смета за елита зачин – и со добра причина! Таа е полна со манган, растителни влакна, калциум и железо, што го прави совршен зачин на вашиот оброк. Го намалува нивото на шеќер во крвта, ја подобрува чувствителноста на инсулин, се забрза метаболизмот и природно потиснува апетитот. Експериментирате со цимет и да откриете вашите омилени комбинација – палачинки со јаболко и цимет, цимет со јогурт, овошје или сладолед.
 • Ѓумбир  – Ѓумбирот е корен со потекло од Индија, а денес се одгледува во Јапонија, Западна и Јужна Америка. За медицински цели се користи повеќе од 5000 години – со причина. Тоа може да се користат свежи или во прав (претходно исушен корен), има антибактериски и анти-инфламаторен ефект, помага со лекување на многу болести – преку бронхитис и бронхијална астма, воспаление низ црниот дроб и бубрезите да артритис. Се разбира подобрува циркулацијата на крвта, ги отстранува отровите и регенерира заболеното ткиво. Ова води кон распаѓање на густи течности во телото, непречен проток на флуиди повторно, телото е повторно здраво, и човекот повторно доаѓа во состојба на релаксација дека ве направам среќни.
 • Мандарини  – есен носи со себе пониски температури и многу сезонски вируси и настинки. Мандарините се овошје исполнето со антиоксиданти, кои не само што можат да ви помогнат да изгубите тежина, туку и да го подобрите вашиот имунолошки систем. Содржат помалку од 50 калории по овошје, мандарините успешно реагираат на потребата за слатки и го намалуваат апетитот.
 • Калинка – б или супер-овошје, како што е наведено поинаку да, плод на кои се тврди дека се ефективни против оваа болест, висок крвен притисок, воспаление и одредени видови на рак, вклучувајќи рак на простата. Таа содржи витамини А, Ц, Е и Б5, минерали (калиум и железо) и многу антиоксиданси (особено важно – танини). Бидејќи тоа може да се направи сокови, сирупи и разни десерти, ако сакате да ја користите за губење на тежината е најдобро да се јаде.

Не заборавајте и не го занемарувајте вашето здравје. Ова првенствено се однесува на честа употреба и класификација на аронија во дневното мени. Без разлика дали сте здрави или не. Не се вели дека ова растение е најздраво, и ние веруваме дека наскоро ќе стане ваше омилено.

Must Read

loading...