Home Здравје Како да се влијае на метаболизмот: 4 начини

Како да се влијае на метаболизмот: 4 начини

Дознавме што е навистина вреди да се обрне внимание ако сакате да изгубите тежина. Ајде да свртиме десно до точката – нема луѓе со брз или бавен метаболизам.Неговата брзина е скоро иста за сите, а мала разлика зависи од индивидуалните карактеристики: режимот на денот, генетиката и работата на ендокриниот систем.

Што е метаболизам

Метаболизмот, или метаболизмот, е комбинација на хемиски реакции во телото, што резултира со тоа што јадеме се претвора во енергија.Енергијата за возврат се користи за да се обезбеди живот во одмор (основен метаболизам), термички ефект на храната (енергијата што се троши за варење) и физичката активност.

Со цел метаболните процеси да продолжат нормално, ние не добиваме тежина и се чувствуваме добро, треба секојдневно да јадеме, да се движиме, да примаме витамини и минерали, а исто така да ги следиме хормоните. Ако нешто тргне наопаку, тоа влијае на целото тело – состојбата на здравјето се влошува, тежината се менува повеќе или помалку.

Со цел да се разбере дали сè е нормално или нешто треба да се прилагоди, подготвивме листа од 4 ставки, што вреди да се провери.

Проверка на листа

1. Проверете колку јадете.

За да го направите ова, треба да го пресметате дневниот внес на калории.За секого, тоа е индивидуално и зависи од пол, возраст и физичка активност. Најлесен начин да го направите ова е во апликациите MyFitnessPal или FatSecret – ги ставате оригиналните параметри таму и добијте го бројот на калории што треба да ги консумирате со храна. Ако има повеќе, тежината ќе се зголеми, ако помалку – да се намали.

Што да барате:

  • Не јадете премногу малку. “Калориската содржина на возрасно лице не треба да биде помала од 1.300 kcal дневно”. Во спротивно, телото ќе помисли дека доаѓаат гладни времиња и ќе почнат да прават резерви – односно да не ја користат влезната храна за производство на енергија, туку да го испратат до масното складиште за секој случај.
  • Ако задачата е да се намали телесната тежина, тогаш, по пресметувањето на дневната калориска вредност, одземе 10-20% од резултатот. Таквиот дефицит на калории нема да биде силен стрес за телото и нема да го става во режим на складирање, а тежината постепено ќе се намалува.

2. Проверете ја состојбата на хранливи материи.

Во телото, протеините, мастите, јаглените хидрати и витамини и минерали мора да бидат испорачани секој ден. “На пример, за раст на мускулите потребни витамини Б, за високо-одделение метаболизмот на јаглени хидрати – хром и триптофан, со истовремено подобрување на транспорт на кислород – железо. Ако има недостаток на некои од хранливи материи, метаболичкиот процес се влошува “.

3. Земете тестови за хормони.

Ако мислите дека ви се јаде балансирана, па дури и ги набљудуваат мала калории дефицит, но тежината на разумот се зголемува или застанете – се однесуваат на ендокринолог и проверка на 5 хормони кои го контролираат метаболизмот:

  • Тироксин и тријодитиронин  се тироидни хормони. Забрзување на срцевата работа, подобрување на нервната активност и промовирање на употребата на маснотии како извор на енергија. Ако концентрацијата на овие хормони е под нормално, тогаш тежината може да расте.
  • Кортизол (стрес хормон) е хормон на надбубрежната кортекс. Ни помага во опасни ситуации да избегаме, но со хроничен стрес, несоница и прекумерен стрес, неговата концентрација е значително зголемена. Ова доведува до уништување на протеините (особено, мускулното ткиво) и таложење на маснотии во абдоминалниот регион. Како резултат на тоа, едно лице може да изгуби тежина, но не на сметка на искористување на мастите, туку заради уништување на мускулите.
  • Инсулинот е хормон на панкреасот. Ја подобрува синтезата на протеините и мастите, го намалува нивото на гликоза во крвта и го промовира неговото таложење во форма на гликоген во мускулите и црниот дроб. Прекумерната потрошувачка на едноставни јагленохидрати се смета за една од причините за развојот на инсулинска резистенција (нечувствителност на рецепторите кон дејството на инсулин), и ова прекршување е предвесник на дијабетес мелитус.
  • Мелатонин (хормон за спиење) е хормон за епифиза. Се произведува во текот на спиењето, го забавува стареењето , ја намалува емоционалната и физичката активност, ги регулира циркадните ритми на телото.

За сите овие функции се врши, тоа е потребно да се усогласат со сон: на деноноќниот ритми на најдобра опција – да спијам најдоцна во рок од 23 часа (максимална концентрација на мелатонин е забележан од околу 23:00-05:00) и се будам пред 8 часот наутро, да се спие во целосен мрак и без бучава. Недостаток на спиење и лош квалитет на спиењето се меша со телото да се опорави, па во овие денови јадеме повеќе од вообичаеното – колку што е потребно за да се врати на енергија.

  • Соматотропин (хормон за раст) е хормонот на предниот лобус на хипофизата. Помага на маснотите, се произведува со циркадиски ритми: од 23 до 00 часот навечер.

Важно:ако ноќе ги јадеме јаглени хидрати или било која храна која го стимулира производството на инсулин, секрецијата на хормонот за раст е блокирана. “Тоа е, ако вашата цел е да ја намалите телесната тежина и да јадете каша, овошје, па дури и урда со 0% маснотија за ноќта, тогаш се произведува инсулин и намалување на телесната тежина нема да се случи”. За вечера, најдобриот избор е протеинот со зеленчук.

4. Проверете колку се движите.

По  препорака на СЗО, ние мора да се движиме најмалку 30 минути на ден за да бидеме здрави. На ова треба да се додаде дополнителна активност, како што се кардио, сила или обука со висок интензитет . Значи, го зајакнувате телото и трошите повеќе калории: за време и по вежбање, телото троши дополнителна енергија за да ги обнови и одржува мускулните перформанси.

Но, немој да мислиш дека ако тренираш неколку часа секој ден, тогаш не се потребни сите други предмети од контролната листа. Фитнесот е одличен начин за контрола на телесната тежина, но тоа е помошна алатка: во обуката трошиме само 10 до 30% од енергијата што доаѓа со храна.Остатокот зависи од режимот на денот и здравјето воопшто. И тогаш, ако тренирате многу, тоа ќе доведе до премногу работа, тоа е стрес. И под стрес, како што веќе знаеме, се зголемува концентрацијата на кортизол, што негативно влијае на нашата состојба.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Која е најдобрата површина за трчање?

Некои тркачи сакаат патеки, додека други уживаат во трева или песок или во синтетичка патека. Многумина можат навистина да имаат пристап до асфалтни...

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може...

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година - а најтешките месеци може да бидат...

6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

Неуспехот има толку многу негативни конотации - особено во контекст на губење на  тежината. Ако вашата цел е да фрлите килограмите, секој резултат што не вклучува...

Како да дишете додека трчате

Многу почетници брзо остануваат без здив. Ова обично значи дека нивното темпо е пребрзо. Но, тоа може да се должи и на неефикасно дишење при...
loading...