HomeЖивотен стилКако да изберете душек и перница за да не повреди грбот и...

Како да изберете душек и перница за да не повреди грбот и вратот

Како да изберете душек

На задната страна беше удобно, душекот треба да го минимизира притисокот на три места: рамената, грбот и карлицата. Но, ова не е единствениот критериум, има уште неколку:

1. Најскапиот душек не е нужно најдобро

Ако веќе сте почнале да ја прашувате цената, веројатно забележавте дека душевите се многу скапи. Но, да бидам искрен, скапи душеци не се подобри од оние кои се во средната ценовна категорија. Затоа, не гледај во цената, туку тестирај.

2. Тврдите душеци не им одговараат на сите

Ако порано се сметаше дека со болка во грбот подобро е да спие на потешка површина, сега ова правило е променето. Премногу тесна варијанта може, напротив, да предизвика егзацербација. Овде повторно е неопходно да се води од вашето тело: изберете неколку различни модели – ортопедски, анатомски, со извори и без, со различни пломби – и легнете на секоја. Самиот грб ќе ви каже што е поудобно за неа кога ќе лежите.

Покрај тоа, потребно е да го изберете оптимална цврстината на душекот во зависност од возраста и тежината: до 25 години не е пожелно да се избере премногу меки душеци се должи на формирањето на ‘рбетот, а луѓето од 50 години – премногу тешко, бидејќи тоа може да доведе до проблеми со интервертебралните дискови. возрасната група од 25 до 50 е ориентирана на телесната тежина: 55 kg – мека, од 55 до 90 кг – умерено тврди со максимален товар во одредена модел, од 90 kg – максимално крути.

СОВЕТ

Неколку минути на душекот во продавницата можеби не е доволно да се разбере дали тоа ви одговара. Купи каде што има опција за изнајмување или “тест возење” на душекот неколку дена.

3. Погледнете ги моделите со мемориски ефект

Не постои совршен душек, но оние со мемориски ефект претендираат да имаат таков статус. Тие се направени од специјален материјал кој реагира на човечки допир и се прилагодува на обликот на телото (особено долниот дел на грбот) и на позицијата во која се наоѓаат, а со тоа намалување на оптоварувањето на испакнатиот дел – карлицата и рамениците.

4. Ако е тешко да одлучите, обидете се со душек-трансформатор

Некои производители нудат душеци-трансформатори со прилагодливи пролетни блокови (за да ја намалат или зголемат вкочанетоста) и кревети со варијабилна геометрија. Во првиот случај, уреден со “пополнување” во вториот – на целиот кревет: можете да се прилагодите не само на цврстината на душекот, но, исто така, да се подигне главата или нога да се опуштите вратот и грбот или долниот дел на грбот и нозете.

Како да изберете перница

Заедно со потребата да се избере душек и  перница  – често погрешно се совпаѓа перница може да предизвика болка, не само во регионот на долниот дел, но во текот на ‘рбетот. Освен фактот дека цената исто така не гарантира квалитет и дека вреди да се тестираат различни модели, има уште неколку совети.

1. Заменете ја редовната перница со анатомски

Главната разлика помеѓу анатомската варијанта е во ролна за оптимална поддршка на главата и вратот. Ако постојано ја завиткате перницата за време на спиењето, знаете за што станува збор. Таквиот свиок го отстранува товарот од мускулите на вратот и не го блокира снабдувањето со крв во мозокот навечер. Спиј на грб – внимателно погледнете ја перницата со изрез под рамото.

2. Големината треба да одговара на вашата поза во сон

Ако се користат да спијат на грб, ќе ви се допадне перница на средна висина – 6-10 см ако на страната – .. Околу 12 см Ако спиеш во најголем дел на стомакот, тогаш тоа треба да биде речиси рамен или вратот ќе биде во неприродна позиција .

3. Големина зависи од душекот

Да, запомни не само за карактеристиките на вашето тело, туку и за душекот. Колку е потешко, толку е подебела перницата и обратно. На мек душек, рамото е делумно потопено во него, а видливиот простор помеѓу рамената и главата станува помал. Затоа, потребна е посуптилна поддршка.

4. Полначот е важно полнење

Перници доаѓаат со природно и вештачко полнење. Природни животни се поделени во (пердув, пердуви, волна, свила, коњски влакна) или зеленчук (бамбус, алги, хељда лушпа, еукалиптус и други билки) и може да предизвика алергиски реакции. Вештачки варијанти – ekofayber, hollofayber или силиконски – Хипоалергично и подобро искуство како во машина се перат.

Must Read

loading...