HomeТренингКако да започнете програма за одење

Како да започнете програма за одење

Зошто да одиме?

Се што ви треба се вашите две нозе. Не мора да добивате специјална опрема или членство во теретана, па дури и партнер, иако шетањето со пријател има одредени придобивки. Пешачењето може да ви помогне да ги изгубите телесните масти и да го подобрите здравјето на зглобовите, циркулацијата, густината на коските, циклусот на спиење, крвниот притисок и расположението.

програма за одење

Постави цели

Осигурајте се дека вашата цел е реална кога првпат ќе започнете. Ако 20 минути секој ден ве оставаат исцрпени и болни, обидете се 10 минути на наизменични денови. Зголемете го за 2 до 5 минути секоја недела додека ја градите вашата кондиција. Откако ќе ја постигнете целта за минути по сесија, тогаш можете да почнете да додавате повеќе денови. После тоа, ако сакате попредизвикувачки тренинг, зголемете ја брзината или најдете рута со повеќе ридови.

програма за одење

Ставете го во Распоредот

Дали сте ранобудник кој се буди подготвен за движење? Планирајте ја вашата прошетка прво наутро. Ако вечерите се подобри, запишете го времето во вашиот календар и кажете им на другите дека сте зафатени. Уште подобро, закажете редовен состанок со пријател за да ви биде потешко да го прескокнете. Ако планирате да одите пешки до работа, поставете го вашиот распоред за да стигнете до работата на време. Запомнете, можеби ќе ви требаат неколку минути да се разладите или да се пресоблечете откако ќе стигнете таму. 

програма за одење

Тргни!

Не е потребно многу за да го подобрите вашето здравје со одење. Тоа треба да го правите околу 150 минути неделно. Тоа се околу 30 минути на ден, 5 дена во неделата. Ако треба да започнете со многу помалку од тоа, не грижете се. Дури и 5 минути дневно е подобро од ниедна. Ако сакате да направите повеќе од 30 минути, одлично! Едноставно работете на тоа полека и разговарајте со вашиот лекар ако имате болест или не знаете дали сте доволно здрави за вежбање.

програма за одење

Прошетка со другите

Тоа е добра шанса да се поврзете со пријателите и саканите. Секоја прошетка тогаш има потенцијал да се претвори во пријатна социјална прилика. Плус, помала е веројатноста да откажете кога некој направил конкретни планови да помине време со вас. Ако можете да најдете подготвен партнер, може да пробате редовен датум за да се сретнете на прошетка – дневно, неделно или што и да е најдобро за вас двајца.

програма за одење

Фидо може да помогне

Ако вашиот другар за одење има четири нозе и многу крзно, тоа е исто така во ред! Кучињата можат да бидат особено корисни. Луѓето кои ги поседуваат и ги носат на редовни прошетки имаат поголема веројатност да постигнат минимални цели како 150 минути неделно умерено вежбање. Плус, како можете да им одолеете на оние молбени, кутре-кучешки очи „Време е за прошетка“ кога лежите на каучот?

програма за одење

Земете ги вистинските чевли

Што прави добар чевел за пешачење? Пристојно полнење, материјал кој „дише“, водоотпорност и флексибилност од петица до пети се дел од него. Но, најважно е фит. Вашите чевли треба да бидат доволно лабави за да можете лесно да ги мрдате прстите, но доволно цврсти за да го спречите стапалото да се лизга наоколу. Ако се тријат и формираат калуси или плуски, тие се премногу тесни.

програма за одење

Сите вистински работи

Вашата облека треба да биде лабава, удобна и да дише. Ако е ладно, може да пробате слоеви што можете да ги отстраните додека станувате потопло. Ќе ви треба опрема за дожд ако времето изгледа лошо, како и капа, очила за сонце и крема за сончање за да ве заштити од сонце — и во зима. На вашиот мобилен телефон, корисен начин за следење на растојанието, можеби ќе му треба и заштита од дожд. Наполнете го пред вашата прошетка во случај да ви треба за карта или итен случај.

програма за одење

Ткаат одење во вашиот ден

Размислете за местата каде што често одите, како што се кафулето, поштата или продавницата за хардвер. Потоа размислете: Дали би можел да одам? Ако е далеку, можеби ќе можете пешки до метрото или автобуската постојка. Паркирајте на крајниот крај на паркингот на самопослуга. Друга идеја: Планирајте „шетачки состанок“ на работа наместо седечки. Ако обрнете внимание, има многу места за да работите некои дополнителни чекори во вашиот ден.

програма за одење

Направете алтернативен план

Има многу причини да прескокнете прошетка, како лошо време, долг работен ден или слаба енергија. Но, ако вежбате како приоритет, најверојатно ќе најдете начин да се вклопите во него. Немате време да пешачите пред работа денес? Наместо тоа, излезете на пауза за ручек. Премногу дождливо или студено за одење надвор? Обидете се да шетате во локалниот трговски центар. Дали твојот пријател откажа? Оди соло. И ако пропуштите некој ден, имајте план да го надоместите во текот на неделата.

програма за одење

Следете

Постојат секакви гаџети и апликации кои можат да ви кажат колку далеку одите секој ден во чекори или милји. Некои дури може да ви кажат колку калории сте потрошиле. Апликацијата на вашиот телефон можеби е најлесна за користење, но има и други мали дигитални уреди кои го прават истото, па дури и механички наречен педометар кој брои чекори.

програма за одење

Пијте вода

Повеќе се потите кога вежбате, што значи дека побрзо губите вода. Кога нивото на водата ќе стане премногу ниско (дехидрација), може да се чувствувате уморни, мачнини, вртоглавици или збунети. Можеби нема да ја забележите потта што ја губите ако воздухот е ладен. Наполнете го резервоарот со неколку дополнителни чаши неколку часа пред да излезете на прошетка. Размислете да понесете со себе ако надвор е навистина жешко или ако одите долг пат.

Must Read

loading...