HomeЗдравјеИшиас - симптоми, третман и хернијација

Ишиас – симптоми, третман и хернијација

Очите се најдолгиот нерв во телото што се протега од долниот дел на ногата преку задникот и колковите. Очите може да предизвикаат многу непријатна болка. Добрата вест е дека оваа болка е скоро секогаш транзиторна и не трае подолго од 2 месеци.

Кивање се нарекува болка која е предизвикана од притисок врз нервниот нерв е ischiadicus . Притискањето на нервот ги покажува симптомите на вкочанетост, вкочанетост и слабост. Очите обично влијаат само на една страна од телото. Болката може постепено да се зголемува и се изразува со кивање или кашлање. Долго седи, како и да остане во некоја позиција – само може да ја влоши ситуацијата и да направи уште полошо. 

Ако интензитетот на болката не се намали дури и по долго време, можеби ќе треба операција за намалување на притисокот врз нервот. Заспивање во случај на ишијас не се препорачува, но денови или две паузи дефинитивно се поврзани со обновувањето. 

Симптоми на хиперсензитивност

Главниот симптом на бањите е болка која се протега од долниот дел на грбот до задникот низ долниот дел од ногата. Непријатно чувство може да се случи насекаде, или каде  нервите минуваат. Чувството на болка може да варира од блага до многу силна, можно е да се чувствувате горење или ненадеен “мозочен удар”, пецкање и пецкање.

Кашлањето и кивањето може да ја влошат ситуацијата. Недостаток на сензација и мускулна слабост, исто така, може да бидат симптоми на ишијасот. Очите на ногата обично влијаат само на една страна од телото. Значи, ќе имаме уште еден симптом со кој ќе можете да дознаете дали е научна фантастика.

 • Многу силна и остра болка во долниот дел на грбот која се шири на ногата низ глутеалниот регион. понекогаш прсти.
 • Болка што може да се зголеми додека седите.
 • Болка која постојано трае и може да го отежни секојдневните активности.
 • Тешка и ограничена функција на нозете и неможност целосно да се одморат на ногата.
 • Болката може да биде минлива, умерена, иритирачка, постојана и парализирана.

Иако симптомите се крајно непријатни, ретко постои трајно оштетување на нервот. 

Дискус хернија и други ијазични предизвикувачи

Хернираниот диск е оштетување на надворешноста на дискот поради што гелот содржан во дискот може да протекување и може да предизвика притисок врз нервите што предизвикуваат болка. Со диск на хернија во долниот дел на грбот може да дојде, со стандардни симптоми на ишијас и вкочанетост.

Хернираниот диск е релативно честа појава во медицинската пракса. Најчесто, лизгање на дискот се јавува во долниот дел од грбот. Ако го отстраниме вратот, преостанатото лизгање е релативно лесно да се врати, сепак, постои ризик од повреда на ‘рбетниот мозок . Се смета дека речиси 60% од хернираниот диск довело до ишијас. 

Ако дискот ви падна во вратот, најверојатно ќе се разбудите со болен и изобличен врат во утринските часови. Корекцијата на вратата главно е придружена од силна болка. Можете да почувствувате слабост или анемија во вашите раце и раце.

Симптомите кои не се поврзани со цервикалниот пршлен може да се развијат постепено или да се појават одеднаш. Кога станува збор за трахеата на дискот, болката може да се интензивира со недели. Хернираниот диск е најчестата, но не и единствената причина за ишијас. Меѓу многуте можни причини, ние ќе ги разликуваме овие:

 • Лумбална стеноза  – стеноза е стеснување на една или повеќе области во ‘рбетот – најчесто во горниот или долниот дел на грбот. Кога станува збор за стеснување во долниот дел од ‘рбетот, корените на лумбалниот нерв може да бидат засегнати.
 • Тумор на ‘рбетниот мозок  – како што туморот расте, притисокот врз нервите на’ рбетот се зголемува и има болка

Ако се сомневате дека е хернијат, побарајте медицинска помош, особено ако ја изгубите контролата врз столицата и уринирајте. Вашиот лекар внимателно ќе ги испита вашите грбот и нозете, а потоа ќе ве испрати на Х-зраци , и потенцијално до миелографија, за да ја откриете точната локација на пролапсот на дискот. 

Ако на вратот се појавил лизгање на дискот, најверојатно ќе треба да носите ѓердан за поддршка (јака) најмалку две недели. Третманот на пролапсот на дискот во долниот дел од грбот зависи од начинот на кој дискот се лизнува и колку штета предизвика. Тешко е да се каже повеќе за лекувањето, бидејќи, како и сè друго, се одвива поединечно, во зависност од потребите на пациентот. 

Превенција и третман на ишијас и хернијален диск

Третманот на ишијасот се врши во зависност од причината . Понекогаш докторот може да препише некој вид на анти-воспалителни лекови . Поголемиот дел од болките престануваат по неколку дена да бидат совладани од секојдневните вредни работи. 

Поголемиот дел од болката во ‘рбетот зависи од вас. Најважниот начин за спречување на болки во грбот е да се одржи силата и заостатокот со секојдневно вежбање. Одржувањето на задниот дел од грбот не е најмалку лесно во денешно време кога скоро сите сме извршени од активности кои ја оштетуваат анатомијата на грбот.

Долгорочно стоење, долготрајно седење, периодични активности, пренос на товар – речиси и да нема работа или активност која вклучува најмалку 10 различни ризици од повреда на грбот. Сепак, внимавајте на грбот, како да речете – ” во старост се враќа “. 

Неколку работи што можете да ги направите за да ги ублажите симптомите и да ја спречите ишијата:

 • Не носете тешки чанти на едно рамо , избегнувајте да носите тешки вреќи што во повеќето случаи ќе се влечат само на една страна, секогаш обидувајте се (во случај да имате поголема тежина) за да ја  поделите тежината  на двете раце. 
 • Кога ќе кренете објект,  не се наведнувајте во грбот за да го достигнете, туку сквотирајте и подигнувајте го предметот. 
 • Секогаш обидувајте се да седите  исправено.  Доколку е потребно, добијте  ортопедски помагала  што ќе ви овозможат да седите исправено.
 • Редовните посети на хиропрактр и физиотерапевт можат да ги спречат нападите на шерифот во иднина . 
 • Добијте удобни чевли, по можност некои кои се малку подигнати на петиците. 
 • Не ги наведнувајте грбот додека држите тежина со тежина од 10 кг. 
 • Редовното вежбање  ќе ви помогне да ги зајакнете вашите мускули и да развиете “правилен став”.
 • Ако страдате од болки во грбот,  инвестирајте во нов душек  или барем надир. Речиси половина од сите нарушувања на ‘рбетот биле предизвикани од дефектната позиција на’ рбетот за време на спиењето.
 • Ако сте свесни дека имате  вишок  килограми , обидете се да внеси една од популарните диети или методи на вежбање кои ќе обезбедат најмалку 5 кг помалку. Дебелината  може да предизвика големи проблеми не само со ‘рбетот, туку и со останатите  зглобови  во телото.
 • Во некои случаи, акупунктурата, исто така, помага во борбата против ишијасот  . 

Физичка терапија и хернијален диск

Ако имате хернијален дискот, физичката терапија во голема мера ќе помогне при опоравување. По физикална терапија, која може да вклучи ласер, електрична енергија и масажа, обично се прави план за закрепнување кој вклучува вежбање. Вежбањето ќе ги зајакне мускулите и ќе го намали притисокот врз дисковите. Ние ви донесеме неколку видеа во кои можете да ги погледнете вежбите за ублажување на болката во грбот. 

Ве советуваме да се консултирате со вашиот лекар за вежбите. 

Природен третман на ишијас и олеснување на проблемите со хернијалниот диск

 • Бришење на  глицерол  и  тинктура на кајсија од бибер  во еднакви количини над површината на болка.
 • Тинктурата на дивиот костен исто така може да ви помогне да ја ублажите болката . Семето на дивиот костен мора да биде излупен, фино сече и покриен со 70% алкохол, и остава да стои 7-10 дена. За време на напади со сусам, тинктурата треба да се користи најмалку три пати на ден. 
 • Киселоста на лиснато торта исто така може да помогне да се намали интензитетот на болката. 
 • Можете да барате бањата во топол мед и саќе . 
 • Ставете ги задните и топлите наметки на кора од  брусница ,  валеријана , камилица или  ѓумбир .
 • Ако ишијасот е предизвикан од повреда, користете крем или маст од arnica најмалку два пати на ден.
 • Природниот анти-спинален лек е покриен со  скапани јаболки . Покрај намалувањето на болката, гниењето на јаболкото ќе го смири воспалението на нервите.
 • Лекови против болки ќе ви помогнат и топла торта помогне  мед  и мелено лисја  на рен .
 • Топла кофа со листови од  коприва  може исто така да биде исклучително ефикасна кога станува збор за елен.
 • За sci-fi, погодената област може да се нанесуваат со масло од тревата на вашата  дама .
 • Топла крпа  треба да се чува  две минути , а потоа да се замени со крпа што се натопи во ладна вода.  Држете го ладна крпа за една минута. Направете го тоа најмалку  15 минути  наизменично. Овој третман ќе ви помогне да ја подобрите циркулацијата на погодената област и во растегнатата мускулатура. Бидете внимателни, бидејќи кај некои луѓе топлото палто може да ја влоши состојбата. 
 • Против тешка болка може да помогне и потрошувачката на млеко  на лук . земајте најмалку  2 dl млеко  дневно за  7 дена . 
 • Добијте специјален ортопедски појас кој ќе ви помогне да го задржите грбот за време на работата или било која друга активност
 • Акупунктурата  – докажана ефикасна против болки во грбот, се верува дека помага со ишијас.
 • Chiropractic Chiropractor може да ги лекува ‘рбетните дискови ако тие се намалени мобилност.
 • Масажа  – масажа ја подобрува циркулацијата и може да ја намали болката во долниот дел на грбот.

Во случај на болка која трае подолго од 6 недели , а која било од природните методи не успее да го ублажи нападот на ишијас, контактирајте со вашиот лекар или побарајте друго мислење. Можеби цената на испитите и третманот во приватна клиника не е мала, но дефинитивно вреди. Ако, на пример, може да си дозволите некоја свадба, размислете да си дадете дел од здравјето кое многу ќе ви значи на возраст. 

Must Read

loading...