Home Храна Авокадо со туна: целосен оброк за неколку минути

Авокадо со туна: целосен оброк за неколку минути

Авокадо со риба е совршена комбинација: задоволување, но без еден грам нездрави масти. Кога нема време да се готви целосен ручек или вечера, направете го ова.

Што ви е потребно:

  • 1/2 зрело авокадо
  • 1 конзерва од риба од туна
  • 2 суп.л-патки. л грмузен јогурт со маснотии
  • 1 целер, подобро со лисја
  • 1 суп.л-патки. л конзервирана jalapeno
  • 1 суп.л-патки. л jalapeno marinade

Што да направите:

1. Исечете ги тенки парчиња целер, ситно исецкајте го jalapeño. Во мала чинија, направете каша од половина авокадо со вилушка.

2. Додајте во авокадото сите други состојки, добро се меша, малку сол и бибер и повторно се меша.

3. Ако го сакате да го служите вообичајно како и секогаш, не ставајте го целото авокадото, туку ставете ги сите мешани состојки на половина, во некој сад. И готово!

Вкупно:

407 kcal, 65 g протеини, 8 g јаглехидрати, 14 g масти

Напиток за во зима

На крајот на зимата, на човекот му е дозволено да се чувствува ослабено, исушено, напуштена од витамини и микроелементи. Едноставниот мартовски противотров ќе ви помогне да се расположи.

Ставете ги овие состојки во блендер:

  • 120 g обичен јогурт
  • 1 зелено јаболко, се сече на мали парчиња
  • 1/2 чаша ладно зелен чај (без шеќер)
  • 1 мала грст лисја од магдонос

Сето тоа се меша во мешалка додека не се изедначи (како што велат, прават мазнење) и го апсорбира свежиот вкус, кој сокрива 10 g протеини, 30 g јаглени хидрати и дури 3 g влакна. Патем, до крајот на зимата не постојат јаболка во продавниците, па затоа е подобро да си ставете нстрана јаболки во вашиот ладилник.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...