Home Храна Авокадо со туна: целосен оброк за неколку минути

Авокадо со туна: целосен оброк за неколку минути

Авокадо со риба е совршена комбинација: задоволување, но без еден грам нездрави масти. Кога нема време да се готви целосен ручек или вечера, направете го ова.

Што ви е потребно:

  • 1/2 зрело авокадо
  • 1 конзерва од риба од туна
  • 2 суп.л-патки. л грмузен јогурт со маснотии
  • 1 целер, подобро со лисја
  • 1 суп.л-патки. л конзервирана jalapeno
  • 1 суп.л-патки. л jalapeno marinade

Што да направите:

1. Исечете ги тенки парчиња целер, ситно исецкајте го jalapeño. Во мала чинија, направете каша од половина авокадо со вилушка.

2. Додајте во авокадото сите други состојки, добро се меша, малку сол и бибер и повторно се меша.

3. Ако го сакате да го служите вообичајно како и секогаш, не ставајте го целото авокадото, туку ставете ги сите мешани состојки на половина, во некој сад. И готово!

Вкупно:

407 kcal, 65 g протеини, 8 g јаглехидрати, 14 g масти

Напиток за во зима

На крајот на зимата, на човекот му е дозволено да се чувствува ослабено, исушено, напуштена од витамини и микроелементи. Едноставниот мартовски противотров ќе ви помогне да се расположи.

Ставете ги овие состојки во блендер:

  • 120 g обичен јогурт
  • 1 зелено јаболко, се сече на мали парчиња
  • 1/2 чаша ладно зелен чај (без шеќер)
  • 1 мала грст лисја од магдонос

Сето тоа се меша во мешалка додека не се изедначи (како што велат, прават мазнење) и го апсорбира свежиот вкус, кој сокрива 10 g протеини, 30 g јаглени хидрати и дури 3 g влакна. Патем, до крајот на зимата не постојат јаболка во продавниците, па затоа е подобро да си ставете нстрана јаболки во вашиот ладилник.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

Неуспехот има толку многу негативни конотации - особено во контекст на губење на  тежината. Ако вашата цел е да фрлите килограмите, секој резултат што не вклучува...

Како да дишете додека трчате

Многу почетници брзо остануваат без здив. Ова обично значи дека нивното темпо е пребрзо. Но, тоа може да се должи и на неефикасно дишење при...

Вежби за циркулација на вратот

Вежби за циркулација на вратот се всушност сите вежби кои вклучуваат движења на вратот и активирање на мускулите на вратот.Мускулите...

Дали има рај? Да, и јас ви нудим клуч за влез.

Грегор Акерман е страствен за потрагата по среќа и медитација. Во серија колумни, тој ќе претстави некои од неговите искуства и мисли.

Закрепнување и спречување на срцев удар

Сцев удар или акутен миокарден инфаркт е смрт на дел од срцевиот мускул заради недоволно снабдување со крв . Најчесто е предизвикано од блокада на една или повеќе коронарни артерии...
loading...