HomeХранаСалата со квиноа- енергетска бомба што може да ја однесете на работа

Салата со квиноа- енергетска бомба што може да ја однесете на работа

Инспирацијата за оваа салата ми го должам мојот пријател. На нејзино барање за зелена салата во облик на интегрален оброк, одговорив со предлогот да предложам три намирници што ги сака и јас ќе ги осмислам останатите.

Таа избра квиноа која, покрај тоа да биде здрава и вкусна, ги содржи сите 9 есенцијални амино киселини.

Горчлив, но многу миризливи arugula кој е во право витамин стоки, како на 100 g на 47% витамин А, а 25% на витамин Ц и авокадо.

Авокадото има највисока содржина на протеини кај овошјето, богат извор на витамин Е и калиум , а најголем процент на масти се направи тоа. Ова е причината зошто решив дека ќе биде на база на облекување, а оваа салата прескокнете го маслиновото масло, бидејќи авокадо, исто како и маслиново масло има особено висок процент на незаситени масни киселини.

Што билансот на горчлива рукола во салата, можете да додадете круши, но јас сум тоа време го одбра ананасот како што е соодветно звучи бидејќи пријател се нарекува Ана, но главната причина е тоа што јас го ставив на скара ананасот за некое време возбудувања и љубов се комбинираат во солена храна, иако јас се уште не дојдов на фактот дека тоа се стави на пица.

Ананас на скара во комбинација со зелена папрака и свежо сирење … Јас сум тука, наместо свежо сирење вегетаријанска игра пушеле тофу и додадете повеќе праз.

Стави го ананас по можност, во најлош случај, ако во последен момент одлучи да не го стави во салата, ќе го јадете како десерт.

Зелен лиснат зеленчук самиот засилувач со кинеска зелка, која е сиромашна со калории, но богат извор на витамини А, Б1, Б2, Б3, калиум, фолна киселина и калциум, железо, фосфор и флуор. Тоа е исклучително здраво ако го јадете свежо, без термички третман.

Стандарди наведени во рецептот за голем сад за салата, во зависност од тоа дали сте навистина гладни или сакаат да ги споделат оброк со некого или да го зачувате половина за подоцна. Друга предност на оваа салата е дека тоа може да заврши во тортилја, па однесете го вашиот ручек на работа.

салата

И каде се протеините ? Како што реков дека оваа салата може да биде полн оброк, ајде да погледнеме што зборуваат броевите.

Една чинија од оваа салата содржи:

 • 745 kcal,
 • 38,5 g протеини,
 • 126,6 г јаглени хидрати ,
 • 16,2 g масти.

Јадете еден оброк, или салата, и ќе потрошите помалку од 20 минути за да ја зачувате, и ќе ви требаат:

 • 200 гр кинеска зелка,
 • 50 g рокула,
 • 200 g ананаса,
 • 100 гр пушеле тофу,
 • 50 g квиноа,
 • 1 папрака,
 • 1 пченкарна тортилја,
 • 1 poriluk,
 • 1 лажица сос (сос за скара).

за облекување:

 • 1 авокадо,
 • 1 лимет,
 • 1 стеблото на свеж сопственик,
 • сол, папар, влалац,
 • 100 ml вода / незадолжително.

Подготовка:

 1. Варете ја киноата според упатствата, обично трае околу десет минути. Се вари и оставете да се излади.
 2. Ставете го жариштето скара со ананас и каша ролни, пиперки се сече на парчиња со тофу коцкички. На скарата 3-5 минути на двете страни, извадете ги сите и измешајте ја тофу со лажица сос од BBQ за да ги наместите сите парчиња добро и да се вратите 1-2 минути во садот за да ги запечатите и оставите.
 3. Авокадо, сол, бибер, сок од лимон и chives (ако не можете да направите свежи chives, се стави во половина печен ролни праз) се вклопуваат и ако сакате да бидат потенки облекување, додадете вода.
 4. Исечете ја тортилата во триаголници и накратко ја лупете на садовите за скара.
 5. Исечете ја кинеската зелка во тенки парчиња и се мешајте со крикетот, додајте ги дуњата и трепењето и добро промешајте.
 6. Можете да ги додадете сега сос, ананас, бибер и тофу или специјално се служи на страната на стапчето. За photogenicity, јас не се мешаат сите состојки со облекување, па јадењето не ќе изгледа како мојата слика на крајот, но тоа ќе биде многу вкусно.
 7. Салата може да се јаде со тортилја чипс, и можете да го прескокнете чипсовие и да ги савиткате сите во ролана, па јадете го.

Добар апетит!

Must Read

loading...