HomeХранаПредизвик за чисто јадење

Предизвик за чисто јадење

Чистењето на вашиот дом или автомобил се чувствува толку добро, како нов почеток, со сосема нов поглед. Чистењето на вашата исхрана може да биде уште поголемо влијание, со придобивки кои вклучуваат целодневна енергија, подобрено расположение и среќа, подобар сон, појасна кожа, зголемено здравје на дигестивниот систем, па дури и губење на тежината.

Тоа е многу удар на вашиот џеп, и тоа не бара откажување од вкусни, задоволства на храна како авокадо, бадем, путер, јаворов сируп или дури и темно чоколадо. Затоа го создадовме предизвикот за чисто јадење.

Што е чисто јадење?

Чистото јадење воопшто не е за лишување. Станува збор за јадење на храна што е можно поблиску до нивната природна состојба и обрнувајќи внимание на тоа како се прави храната. Тоа подразбира фокусирање на квалитетот на храната и начинот на кој вашата исхрана влијае на целокупното здравје, како и на здравјето на планетата. Чистата исхрана не е каприз, ниту тренд – тоа е движење и е важен.

Со чистењето на вашата исхрана, ќе ги елиминирате несаканите адитиви кои можат да предизвикаат хаос на вашиот имунолошки систем и да придонесат за симптоми како замор, мозочна тупаница, желби за храна и воспаление. Почиста исхрана, исто така, го зголемува вашиот вкупен внес на хранливи материи и може да помогне да се зголеми ситост. И бонус: Подобро е за мајката природа.

Најдобриот дел е лесен! Има огромна разновидност од храна што можете да јадете и едноставни начини да ги комбинирате за да создадете оброци и закуски кои ќе ве остават чувство истовремено исполнети, задоволни и полни со енергија.

Едноставно следете ги нашите практични упатства и мени за примероци. Измешајте и споредете се од листата подолу “храна за да уживате” за да стигнете до освежувачки пијалаци, да ги полните чиниите за жито, да ги измешате прстите, па дури и декадентните десерти!

pazar

Упатства за исхрана за исхрана

Значи, што можете да јадете и што е надвор од границите? Ние направивме два практични упатства за печатење кои можете да ги упатите во текот на целиот месец (видете подолу). Додека списоците не се сеопфатни, тие треба да ви дадат добра почетна точка.

Храна за конзумирање

 • Свежиот зеленчук како аспарагус, пиперки, брокули, зеленчук, зелка, карфиол, целер, корад зеленчук, краставици, модар патлиџан, боранија, кељ, зелена салата (сите сорти), печурки, кромид, спанаќ, домати (сите сорти)
 • Свежи овошја како јаболка, банани, бобинки (сите видови), цреши, цитрус (сите видови), грозје, киви, манго, диња, папаја, праски, круши, ананас, сливи, лубеница
 • Замрзнато овошје (без додаток на шеќер или конзерванси)
 • Замрзнат зеленчук (нулти адитиви)
 • Пасивни јајца
 • Сите природни живина
 • Морски плодови
 • Слатка компир (кожата е вклучена)
 • Сквош
 • Quinoa
 • Овес
 • кафеав ориз
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Авокадо
 • Масло од авокадо
 • Ореви
 • Орев путер (сите природни)
 • Растителни млечни алтернативи
 • Трева, органска млекара
 • Свежи и сушени билки
 • Зачини
 • Грав
 • Леќа
 • Грашок
 • Наут
 • Чиста јаворска сируп
 • Суровини мед
 • 70% темно чоколадо
 • Вода

Храна за избегнување

 • Сода и диетални газирани пијалаци
 • Засладени пијалоци и сокови
 • Преработени слатки
 • Кенди
 • Рафиниран шеќер
 • Чипсови
 • Вештачки засладувачи
 • Конвенционални млечни производи
 • Флаширани салатни преливи
 • Преработени масти како крем сирење, маргарин
 • Преработени јаглехидрати како крекери, пита, обвивки, тортиљи, англиски мафини, леб, тестенини
 • Преработено месо како колбас, пиперни, сланина, конзервирано месо или морски плодови, дел од месо
 • Високо преработени лажни месни производи
 • Сецкањето се меша со глутен, млечни производи, конзерванси или вештачки адитиви
 • Сушено или конзервирано овошје
 • Преработени зеленчукови закуски
 • Конзервиран зеленчук
pilesko so brokula

Примерок со Чисти јадења

Сега, кога ги имате сите ваши здрави состојки, што ќе правите со нив? Еве неколку оброци идеи за да започнете.

Појадок

 • 2 јајца, испомешани
 • 1 чаша сецкан свеж зеленчук, зачинет со куркума, црн пипер и свеж босилек
 • 1/2 авокадо
 • Страна на свежо овошје
 • 1 шолја кафе (по избор: со незасладено бадемово млеко и една кафена лажичка од јаворов сируп)

Ручек

Зрнеста чаша направена со:

 • Свежи зеленчуци
 • Други сецкани зеленчук по ваш избор
 • Мали лажички секоја леќа и quinoa
 • Облекување направена од екстра девствено маслиново масло, сенф Дижон, балсамичен оцет, морска сол и исушен зачински италијански билка

Снек

 • 1 чаша свежо овошје
 • 1/4 чаша јатки од ореви
 • 1 сад со еден служат на обичен јогурт на база на растенија или органски јогурт со трева
 • Изборен: засладен со лажичка чист сируп од јавор или суров мед, една четвртина лажичка свеж рендан ѓумбир и корен од цимет

Вечера

 • 2 чаши зеленчук по ваш избор, sautéed или печка печени со екстра девственото маслиново масло
 • 1 дел (околу големината на палубата на картички) на посно протеини (печено пилешко месо или морска храна или грав)
 • 1 грст печки печени пржени компири

Десерт

Изберете едно од следново:

 • 1 до 2 квадрати од 70% темно чоколадо
 • Домашен чоколаден авокадо пудинг
 • Растителни бадеми

Како да се придружите на предизвикот за чисто јадење

Сакате да влезете во предизвикот? Еве што треба да знаете за да започнете со лесни чекори:

Испечатете ги вашите листови за чиста исхрана

За да ги направиме работите што е можно поедноставни за вас, создадовме две листи. Една од нив е листата на храна за да уживате во тоа што можете да го понесете со вас во самопослуга за да ви помогне да одберете здрава состојки за следната недела. Другата е потсетник листа на храна за да се избегне. Можете да го обесувате ова на вашиот фрижидер или оставата, чајната кујна да ве потсетам да останете на вистинскиот пат.

Must Read

loading...