HomeЖивотен стилПодигнување на имунитетот по природен пат

Подигнување на имунитетот по природен пат

Некој само понекогаш, а некој многу често оди во состојба на слаб имунитет. Некој има доволно за да биде малку протекување и веќе е треска. Имунитетот нè спречува да се разболиме, а укинувањето на имунитетот ја зголемува веројатноста да останеме здрави.

Ние сме подготвени на листата на десет препораки за укинување на имунитетот. Тоа е многу ефективен метод, но тоа не е потребно сите од нив се применуваат. Доволно е да се избере на 3 методи со кои можете лесно да се имплементираат и да се држи до нив. Добри резултати нема да се пропуштат.

1. Пијте сок од лимон

Ова не го зборувам, бидејќи има витамин Ц . Се разбира, лимон изобилува со витамин Ц, кој е добар за имунитет, но лимон има уште една важна карактеристика. Нејзината киселост (pH вредност) го поттикнува развојот на здрави бактерии во телото и го штити од развојот на вируси и штетни бактерии.

Лимон може да се пие свежо исцедено, не можете да го додадете во чај, наместо оцет во салата, готвење … Бидете креативни.

2. Користете природни состојки за да го зајакнете вашиот имунолошки систем

Ние ќе ги споменеме двете најефикасни. Лукот е најсилниот природен антибиотик и е добар најмалку еднаш неделно за лук. Сувиот лук е подобар од варен, но повторно, готвењето го намалува мирисот на лук, а тоа ќе предизвика многу луѓе да го печат. Некои купуваат лук таблети во аптека, ние сепак ќе препорачаме чист лук од пазарот.

Друга суштинска природна состојка за имунитет е Алоа Вера. Алое Вера понекогаш се опишува како чудо билка која ги лекува сите болести. Ние нема да одиме толку далеку, но ние ќе го препорачаме.

Есенцијалните масла исто така спаѓаат во оваа категорија и може да придонесат за зајакнување на одбранбениот систем.

3. Спиј доволно

Секој од нас има различни потреби за спиење и затоа не е можно да се дефинира колку часови спиење е идеално. Некои луѓе имаат потреба од само 6 часа сон во просек, а некои дури и до 10 часа. Исто така, зависи од вашата возраст, колку сте физички активни и други фактори. Важно е да имаш добар ноќен сон. Добар сон е поврзан со растот на хормоните важни за нашето тело. Еден добар сон ќе ја подобри вашата способност да размислувате, да го подобрите вашето расположение, дури и да ја разубавите вашата кожа (така наречена “убавина”). Недоволниот сон го нарушува имунитетот.

4. Пијте многу вода

Постои едно правило кое вели: Повеќето главоболки се случуваат затоа што луѓето едноставно не пијат доволно вода.

Жедта не е единствениот знак за недостаток на вода, главоболката, исто така, сигнализира дехидрација. Колку вода ви треба? Тешко е да се каже токму поради тоа што зависи од различни фактори, но барем литри и половина на ден.

5. Намалете го внесот на кафе

Кафето има добри својства, антиоксидантно е исто како чоколадо. Сепак, кафето привлекува вода и минерали од телото. Пијте кафе со вода за да ја надоместите течноста.

6. Намалување на внесот на слатки

Ако се држиш само до еден од советите на оние што ги понудивме, нека биде ова. Елиминирање на шеќерот во исхраната и забележите позитивни промени во телото, ќе станете поенергични и со помала веројатност да се разболите. Рафиниран шеќер има одредени сличности со лекот, толку повеќе го консумирате, толку повеќе го сакате. Ова создава зависност.

Шеќерот одеднаш влегува во крвотокот, нагло го зголемува нивото на шеќер што подоцна се намалува ненадејно. Овој ненадеен процес го нарушува имунитетот. Некои лекари кои се свесни за проблемот со внесување на шеќер ќе одат дотаму што ве советуваат да престанете да земате шеќер наместо да го напуштите пушењето. Не го заменувајте шеќерот со вештачки засладувачи, вештачките засладувачи се исто така многу штетни на свој начин.

7. Конзумирајте доволно протеини

Протеините се градежни блокови кои се од суштинско значење за здраво тело, за здрав ум и, се разбира, за имунитет. Децата кои препишуваат намален внес на протеини обично изобилуваат со јаглени хидрати.

8. Обезбедете резерви на овошје и зеленчук

Овошјето и зеленчукот се важен извор на витамини, минерали, антиоксиданти, влакна и ензими. Ако не можете да јадете здрави витамини, можете да направите додатоци за витамин . Секое овошје има поинаков хемиски состав, а златното правило е да консумираат овошје и зеленчук од сите бои, од бел до жолто до темно црвено и црно.

9. Вежбајте и поминуваат време на свеж воздух

За жал, 90% од затворен простор, дома, канцеларија, трговски центар и трговски центар се за жал денес. Свеж воздух добро функционира на расположение и имунитет. Умерено вежбање , возење велосипед, трчање, итн, исто така, имаат силен ефект врз имунитетот.

10. Намалување на нивото на стрес во вашиот живот, да си ги дозволи работите што ги сакаш

Поминете со пријателите, одете во масажа, подгответе топла бања. Расположение и здравје се поврзани. Лесно е да се почувствуваат и немир и болка во грлото, стрес и кивање во исто време. Стресот е важен импулс што, еволутивно, ги заслужува животните да избегаат во време кога сте во опасност. Денес не постои употреба на стрес во ситуација кога, на пример, некој вели нешто грдо.

Намалете го нивото на стрес како што знаете. Можеби јога, медитација , автогени тренинг за тебе … Ако сте под стрес, животот ќе стане поубав, а тоа исто така ќе има позитивен ефект врз имунитетот.

Must Read

loading...