HomeЖивотен стилНајдобрите кучиња за деца - вид кучиња од блага природа за станот,...

Најдобрите кучиња за деца – вид кучиња од блага природа за станот, и дресура

Најдобрите кучиња за деца се игриви и друштвени кучиња чиј лик нема да биде во конфликт со сопственикот. Тоа се, на пример, лабрадор, златен ретривер, или мали кучиња како териери, кокер спаниели или шнауцери. Големи кучиња за станот не се погодни, но најдобрите кучиња за дворот се големи, како германски овчар или торус.

Под статијата, прочитајте што кучињата се со лесна природа , идеални за деца. 

Домашно куче за деца

Иако точната еволутивниот развој на домашното куче не е позната, се знае дека сите домашни кучиња еволуирале од група на Алзашаните, видови Canis lupus . Иако некои групи на научници сметаат дека ова се случило во областа на Источна Азија, неодамнешните истражувања укажуваат на фактот дека кучињата се припитомени во Европа .

Се верува дека се случило некаде пред 32 или 18 илјади години. 

Се разбира, од тогаш, селективен крос-одгледување има развиено голем број на кучешки раси, кои ги делат латинското име lupus familiaris Canis . Секоја од овие видови на кучиња има свои карактеристики, кој се однесува на физичкиот изглед и ментална природа.

Некои кучиња имаат т.н. “Силен” карактер кој ќе биде тешко да се научи на кучиња неискусни. Најдобро куче за почетници е бенигна, лојална и приврзана кон нивниот сопственик. Идеални кучиња за деца се  разиграни и се допаднаат со природата на децата. 

Десетте најдобри кучиња за деца се типовите:

 • Златен ретривер – освен фактот што овие кучиња сакаат да си играат со деца, добро се согласуваат со други животни како мачки и зајаци. Паметни, послушни и трпеливи, тие лесно се менуваат и доаѓаат во многу убави бои како вистинско злато и бело. Мажјаците можат да пораснат до 60 см и имаат до 35 килограми . Нивниот животен век е околу 10 до 12 години.  
 • Златен лабрадор – уште еден разигран и почитуван вид кој доаѓа во убави бои како златни или чоколадни кафеави. Овие кучиња се многу слични на златните пронаоѓачи, при што лабрадорите имаат нешто посилно и пософистицирано. Лабрадорите, во просек, се исто така малку потешки и повисоки од златните ретривери, а нивниот животен век е сличен. 
 • Малтешки – овие кучиња се помалку материјални и меки бели влакна. Тие се погодни за алергени, бидејќи имаат хипоалергична коса, не постават и немаат мирис. Затоа тие се идеални за станот, и тие се високи само 20 сантиметри. Тие се тешки 3 до 4 килограми и можат да живеат до 15 години.
 • Cockapoo куче – тоа е раса формирана со премин на петелки петлии пудинг и овие кучиња се паметни, игриви и пријателски. Овие лабави кучиња се средни, можат да растат до 38 сантиметри и 11 килограми потешки. Нивната коса е кадрава и треба редовно да се чистат. 
 • Бигл – кучиња од оваа раса се разиграни, трпеливи, внимателни, одлучувачки и интелигентни. Всушност, тие се лов кучиња кои добро се согласуваат со другите животни и ја сакаат природата. Тие се средни и можат да пораснат до 40 сантиметри во висина и десетина од килограм во тежина. Нивниот животен век е до 15 години. Сепак, тие се на линија и нивната коса бара редовна грижа и нега.
 • Кавалиер Кинг Чарлс Спаниел  – ова прекрасно и љубезно куче ги сака семејните собири и игрите со деца. Понекогаш таа може да биде тврдоглава и не сака осаменост, но таа е многу лојална и приврзана кон нејзините сопственици. Со деца тој е трпелив и разигран. Таа има малку подолга коса да се чисти и чешла, а во просек може да тежи до 8 килограми и да живее до 14 години. 
 • Териер -териери се кучиња со помала големина и доаѓаат во повеќе подвидови како Јоркшир, Џек Расел или шкотски териери. Тие се генерално многу разиграни и посветени на нивните сопственици, а нивниот животен век е во просек 15 години. Еден од поголемите видови на териер ќе се зголеми до максимум 30 сантиметри во висина. 
 • Џуџестиот шнауцер – кучиња кои не линчуваат и не смрдат, тие се помалку од материјал и нешто помал материјал. Тие се високи до 35 сантиметри и можат да тежат до 9 килограми. Тие се крајно посветени, посветени и сакаат нивните сопственици. Понекогаш тие можат да бидат непослушни, но тие се многу паметни и можат да бидат добро обучени. 
 • Луковица – локва е еден од видовите на кучиња чија коса не паѓа, но треба редовно да се негува и да се гмечи. Баричките се разиграни и полн со енергија, и доаѓаат во неколку подвидови со различна висина и тежина. Некои локви имаат свој дистинктивен карактер и одредена редеа на тврдоглавост, но тие се генерално добри со деца и се идеални за семејството. Во просек, тие живеат околу 15 години.
 • Ших Цу – оваа раса од кинеско потекло и интересно име е помалку материјална и подолга коса. Сепак, овие кучиња многу ретко се наредени и се погодни за деца и за алергиски пациенти. Тие се паметни и лојални и можат да тежат до 7 килограми. Нивниот просечен животен век е 16 години, и тие доаѓаат во неколку бои на крзно. 
labrador

Најдобрите кучиња се кучиња кои не линчуваат и не смрдат, а според препораката на ветеринарот, тие се мали кучиња кои не треба многу простор за живеење. Голема раса ќе биде посреќна и разиграна во дворот каде што ќе има повеќе простор за движење. 

Мали и средни раси на кучиња кои можат да живеат во станот се:

 • пудла,
 • џуџест шнауцер,
 • малтезер,
 • Кокер спаниел,
 • Shih tzu,
 • териер. 

Најдобри кучиња за двор

Поголемите раси на кучиња најмногу ќе бидат среќни во дворот или во селото каде што можат да играат и да водат колку што е потребно. Ако сакате куче чувар за вашиот двор, кој ќе одговара добро со децата и остатокот од семејството, изберете некои од поголемите кучиња.

Еден добар старател со деца може да биде:

 • Златен ретривер или лабрадор ,
 • Германски овчар – Овие разиграни и интелигентни кучиња многу ги сакаат децата и се благородни, и можат да бидат облечени како идеални чувари на домот. Тие беа подигнати првенствено за чување на овците, па затоа се многу послушни и интелигентни. Мажјаците можат да пораснат до 65 сантиметри во висина и 40 килограми во тежина, а животниот век е до 13 години. 
 • Германскиот настан може да биде застрашувачки по својата големина, но тоа е исклучително деликатен тип на куче што е одлично со деца. Постои длабока лава што ќе го заплаши секој кој не треба да биде во вашиот двор. Мажјаците можат да пораснат до 86 сантиметри во висина и 90 килограми во тежина.
 • Bulmastif – екстремно паметно куче кое потекнува од Обединетото Кралство, кое нема навика да лае. Во време на опасност, тој е исклучително посветен и приврзан кон неговиот сопственик и само ќе нападне ако ја почувствува опасноста. Тие се совршено удобни со децата и тие се многу нежни. 
 • Хрватскиот овчар – куче од хрватско потекло е природно активен, игрив и паметен, и обучен за чување на добиток. Затоа, тој е идеален избор за некој што живее во рурално село и, покрај чувањето на куќата, ви треба вистински лојален помошник на фармата. Хрватскиот овчар е крајно послушен и брзо се сеќава, но треба да биде облечен токму на почетокот. 
labrador

Кучињата со лесна природа се природно најбезбедни кучиња , но имајте на ум дека секое куче треба да биде обучено и обучено на свој начин. Ова најдобро ќе се вклопи во семејната атмосфера и ќе го слушнете вашиот сопственик.

Најдобри кучиња за дресура

Кучињата кои не се за почетници се кучиња на ликови кои се уште треба да се предаваат и систематски се учат како кученца и млади кучиња. Се разбира, секое куче ќе се однесуваат на начинот на кој го дозволуваш, и ако го научиш на време да го слушаш, тоа ќе ти биде многу полесно. 

Кучињата кои не се погодни за почетници се:

 • shiba inu,
 • сибирски хаски,
 • Далматински куче,
 • чау.

Постојат некои раси на кучиња кои се класифицирани во групата од најинтелигентните. Вие ќе бидете во можност да ги облекуваат најлесните, бидејќи тие се интуитивно послушни и паметни. Некои од овие видови се:

 • Германски овчар,
 • златен ретривер,
 • граничниот кое,
 • лабрадор ретривер,
 • Австралиска столица,
 • пудла,
 • Ротвајлер,
 • doberman.

Еден од најпознатите тренери за кучиња во светот е Цезар Милан, кој честопати се обидува да им олесни на луѓето да го пренесат кучето. 

Кога се впуштате во авантурата на добивање на куче , имајте на ум дека секое куче за животни е за себе и го бара истиот износ на љубов и внимание што го очекувате од него. Можете да добиете куче од одгледувач, но исто така и од азил каде што има голем број кучиња кои бараат нов дом. 

Пред да земете куче, прашајте го директно со сопственикот или одгледувачот за да знаете што точно ве чека.

Must Read

loading...