HomeЖивотен стилКако да се разбудите полесно? - методи и совети

Како да се разбудите полесно? – методи и совети

Раното будење на многумина е проблем, особено кога станува збор за станување на работа или училиште. Наместо да го навикнуваме нашето тело на рано станување, обично паѓаме во замките на годишни одмори и празници кога се обидуваме да ги “компензираме” сите рани на будење, а понекогаш и ние стануваме по доцниот ручек. Но, дали е тоа во ред?

Истражувањата покажаа дека оние кои се чувствуваат подобро во текот на денот се попродуктивни и поуспешни. Се разбира, во целата приказна постои една причина-и-ефект-будење, исто така, бара рано легнување во кревет.

Подолу ви нудиме методи кои ќе ви дадат различни одговори на прашањето како да се разбудите во сите ситуации кои предизвикуваат поспаност.

Како да се разбудиш? – совети

Утрото будење понекогаш навистина може да биде макотрпно. Ако ние се уште се земе дека не сте утрински тип или само што се вратија од одмор, некои методи на будење навистина може да помогнат.

Се разбира, методите кои ги носат на вас секогаш може да се користат, и најдобро е да премине во навика, така што ранетата всушност може да биде најлесниот дел од денот. Следниве совети може да ви помогнат:

1. Вежбањето е секогаш добар избор!

Веројатно многу од вас брзо ќе го прескокнат овој совет, но има и некоја причина зошто сеуште е на прво место. Утринската вежба, која не мора да биде физички тешка или долготрајна, навистина може да влијае на квалитетот на денот.

Кратки и лесни вежби за истегнување на главата, раката и ногата, водење на место или едноставни прошетки го помагаат вашето тело да започне по долг сон. Покрај тоа, вежбањето го покренува нивото на ендорфини , хормон за среќа кој ќе ви помогне да се чувствувате подобро.

Исто така, некои студии покажаа дека утринската вежба ја подобрува ефикасноста во текот на денот, било на работа или во училиште. Имајте на ум дека старата изрека: “Во здраво тело, здрав дух!”

2. Изедете јаболко!

Можеби ви изгледа чудно, но јаболкото навистина може да ви помогне кога треба да се разбудите. Имено, јаболка изобилува со природни шеќери и здрави јаглени хидрати кои се исклучително корисни за регулирање и утврдување на крвниот притисок.

Сè уште има многу придобивки од јаболко, кои можеме да ги сумираме во една друга изјава: “Едно јаболко на ден за по пат!”

jabolka

3. Туш со ладна вода!

Ако вашиот туш со ладна вода е премногу екстремно за будење, обидете се со млака вода. Не само што ќе бидете повеќе будни, туку ќе бидете решени и заштитени од стресот и неговите негативни ефекти. Пробајте го!

tus

4. Пијте чаша вода на празен стомак!

Многу студии покажаа дека една чаша вода наутро на празен стомак влијае на забрзување на протокот на крв во мозокот , а со тоа се решава на телото од токсините , го подобрува метаболизмот , го олеснува варењето и го зајакнува имунолошкиот систем .

Препорачува чаша вода да се пие најмалку 45 минути пред појадокот за да се постигне нејзиниот корисен ефект. Ова е навистина еден од најлесните методи за будење, а исто така помага и во сите други функции на телото.

casa voda

5. Изберете чај наместо кафе!

Ако преферирате топли пијалаци за добро утро, би било подобро да се одлучите за чаевите наместо кафе.

Тие исто така содржат кофеин, како и кафето, и тие се поздрави и содржат многу лековити својства, особено ако одберете природни билни чаеви.

caj

6. Не го одложувајте будилникот!

Некои истражувања велат дека постојат два типа на луѓе. Еден вид на луѓе се оние кои имаат само еден сет на аларм часовници и да дојдат до својот прв звук. Другите луѓе се оние кои имаат неколку поставени алармни часовници на само 10 до 15 минути, и тие обично одат само до последниот по првите неколку одложувања.

Во тој случај, би било добра идеја да се биде доследен, почнувајќи од мали нешта, како да се дојде до првиот будилник . Некои експерти докажаа дека краткотрајниот сон по обид за будење влијае врз тоа што се чувствувате уморен, поспан и сиромашен цел ден.

Ако не можете да помогнете во овој случај, би било најдобро да се стави алармот на другиот крај од собата. Ова значи дека ќе мора да станете да го исклучите, и дефинитивно нема да можете да продолжите да спиете ако не се откажете.

budilnik

7. Искористете ја технологијата!

За многумина, ова е сеуште новина, но навистина има корисни апликации на паметни телефони кои ќе ви помогнат при будното утро. Една таква апликација е SpinMe која не може да се исклучи додека не излезете од креветот и не се свртите двапати над вашата оска. Интересно, нели?

Исто така, повеќето паметни телефони имаат апликации кои ви помагаат да бидете доследни кога станува збор за спиење и будење. Секој ден, во исто време, потсетувајте се дека треба да спиете во кое време ќе поставите, и секое утро ќе ѕвонат во исто време да ве разбудат.

Овој тип на режим на спиење е исклучително корисен за работа на усвојување на здрави навики.

budenje

8. Претходната ноќ е многу важна!

Ако одите до заспивање доцна, будењето наутро најверојатно ќе биде многу макотрпно. Редовното спиење во исто време ќе ви помогне со полесно и полесно будење. Она што многумина денес го прават, и не треба, е поврзано со технологијата. Одење на спиење навистина треба да значи одење во кревет .

Долготрајното гледање или читање од екранот на лаптоп, мобилен телефон или таблет, непосредно пред спиење, влијае на тоа дека ќе потешко и подоцна ќе заспиеме. Ова автоматски значи дека ќе спиеме помалку од потребното и дека ќе се разбудиме наутро.

Експертите препорачуваат да не користите никаква технологија најмалку 45 минути пред спиење , а можете да ја замените со некоја добра книга. Ќе заспиете побрзо, и ќе ви биде полесено наутро.

Како брзо да заспиете? – совети

Брзото будење најдобро одговара на оние што се прашуваат како да се возбудуваат за учење или како да се возбудуваат на работа. Во такви ситуации, нема време за вежбање или прошетки на свеж воздух. Но, постојат неколку начини на кои можете брзо да се тресат и да го направите вашето тело да работи заедно:

1. Лимон

Ако никогаш не сте се обиделе овој метод, не заборавајте да пробате. Витаминот Ц е одличен избор кога ви треба брзо разбудување, па во моменти на поспаност би било добро да се подготви една освежувачка лимонада.

Некои мислат дека дури и не мора да пиете лимон, само за да почувствувате мирис. Можно е оваа опција да биде ефикасна, но свежа лимонада, секако, не е лош избор, особено бидејќи може да помогне во борбата против стресот.

limon

2. Вода

Ако лимон не е на дофат да се направи лимонада, доволно е вода сигурно ќе го успори заморот и ќе ја спречи поспаноста на работното место или на училиште. Бидете сигурни дека секогаш треба да има шише со вода за да се избегне дехидрација .

3. Музика

Моменти на поспаност е најдобро да се пробијат некои добри ритми. Ако немате канцеларија за да ги пуштите музиката и да танцувате малку, само закачете ја слушалката за да ве возбуди вашата омилена песна.

Се разбира дека би било добро да се размисли дека песната не треба да биде премногу медитативна, но лето, бидејќи многу студии покажаа колку силната музика работи на церебралните бранови. Затоа, имајте на ум дека сакате да се разбудите и да не заспиете.

4. Промени ги активностите

Ако она што го правите токму сега е здодевно и станувате премногу загрижени за вас, одете на некоја друга активност. Ова особено се однесува на оние кои седат цел ден во канцелариите. Имено, долготрајната позиција и истата работна активност може да го успори нашиот мозок и да му испрати порака дека е време да се смени.

Ако не имаат можност за преземање на одмор кога сакате, да одат во активност која барем за накратко ќе ве разбуди. На пример, наместо на монотони работење на компјутерот, јавете се на клиент со кого имате состанок или да се датотеки кои веќе треба да го земе во канцеларијата.

Иако оваа активност нема да трае долго, таа ќе ви помогне да ја задржите вашата активност и перформанси.

5. План

Во овој случај, кафето оди на последното место. Најверојатно се прашувате зошто. Имено, долготрајната потрошувачка на кофеинрезултира со акумулација на кофеинот и ја намалува неговата ефикасност.

Со други зборови, ако пиете кафе секој пат кога ќе се разбудите, по некое време вашето кафе веројатно повеќе нема да ви помогне или ќе треба да земете двојни количини. Кофеинот сигурно не треба да се преувеличува, но за среќа има многу други методи што може да го заобиколат.

Но, ако навистина немате друг избор, кафе повремено може да биде добро решение за одржување на будност, и можете да го замените со чај, бидејќи повеќето од нив содржат кофеин .

Must Read

loading...