HomeЖивотен стилКако да го намалите стомакот - правилна исхрана на рамниот стомак

Како да го намалите стомакот – правилна исхрана на рамниот стомак

Прекумерниот обемот на стомакот не е само естетски недостаток, но претставува сериозна опасност за здравјето на целиот организам. Вишокот на масно ткиво на стомакот го забавува телото, и мастите во крвните садови значително имаат зголемен ризик од срцев или мозочен удар, како и развој на дијабетес .

Да се ​​изгуби масното ткиво на стомакот најважна е диетата, и само ако се вежба. Сепак, многумина се уверени дека се здрави, а маснотиите на желудникот се ‘уште расте. Што всушност значи здрава исхрана и како да го користите за отстранување на маснотиите од стомакот, прочитајте подолу.

Пред почетокот на битката со опасни стомачни масти, провери како тоа го поткопува вашето здравје вклучувајќи го волуменот на желудникот. 

Мерење на абдоминалниот волумен

И покрај тоа што веќе долго време е за пресметување на телесните масти на телото се користи индексот на телесна маса (БМИ), тој не е секогаш сигурен, бидејќи не се зема во предвид распоредот на масти од телото и мускулниот процент од вкупната тежина.

Подеднакво високите спортисти со малку масти може да и биде потешко отколку лице со стомакот и слаби грбни и стомачните мускули. Исто така, две жени на иста висина и тежина може да се разликуваат во структурата, така што може да има рамен стомак и многу безопасни масти на бутовите и задникот, а друга тенки нозе, тоа е затоа што стомакот е полн со опасни масното ткиво.

Мерењето на абдоминалниот волумен кажува многу за можните здравствени ризици. За да дознаете дали сте во ризичните групи, мерење на обемот на метар стои желудникот по мерка, мерење на долниот дел во една воздишка.

Жените треба волумен да го мерат во текот на првата половина од циклусот, односно по истекот на периодот од втората половина на циклусот може во стомакот да се акумулира вода и мерењето на обемот на стомакот нема да биде објективен.

Во табелата може да се види каква опасност е вашиот абдоминален волумен. 

женимажиопасност по здравјето
повеќе од 94 смнад 80 смумерено
повеќе од 102 смповеќе од 88 смвисоко
повеќе од 106 смповеќе од 94 сммногу високо

Каде е стомачното ткиво на абдоменот?

Масното ткиво, што е видливо,таму се вашите стомачни мускули и ги покриваат наслагите кога ние сакаме да видиме колку имаме масно ткиво, не е толку опасно како оние на масните наслаги кои се наоѓаат во внатрешноста, тоа е она што ги обвива внатрешните органи.

Овие длабоки масти имаат неограничен капацитет и може да сместат голем број на вишокот на калории и да се зголемат колку што ние го дозволуваме тоа.

Масното ткиво во пределот на стомакот се јавува првенствено затоа што на изобилство храна богата со калории, и мали мускули, што доведува до таложење на масти.

Како се развива маста во абдоменот

Со цел да се разбере како да се отстрани и да се спречи таложење на мастите, ние треба да разбереме како и зошто се резултатите од мастите на стомакот. Еве некој причини зошто е тоа така:

 • Несоодветна исхрана – рецепт за израснување на масно ткиво е едноставен; премногу дебели и слатки храни, недостаток на време за здраво готвење, големи и богати јадења по неколку часа пак се јаде, слабиот квалитет на храната,
 • недостаток на движење – и покрај денешниот живот ритамот на многу интернет седентарен начин на работа, човекот не е создаден за суспензија и мора да се движи со цел за забразување на метаболизмот и единствениот начин да останете во форма,
 • наследство – За жал, ова е фактор кој може да влијае на гените, тие се одговорни за добивање на масното ткиво во телото и така ќе одлучат дали сме склони на масти рамномерно во текот на телото или да се базира на најопасниот дел од телото, стомакот,
 • стареењето – по околу 23-годишна возраст, човечкиот метаболизам почнува да се забави, така што просечниот Европеец на 65кг. тежина добива до 15 килограми повеќе, и мастите на стомакот се зголемува до 35%
 • алкохол – често и прекумерно консумирање алкохол го стимулира инсулинот, го успорува разградувањето на мастите и го стимулира апетитот, особено ако се пие во текот на ноќта, а тоа е многу штетни калории кои тешко може да се реши,
 • брза диета – иако секогаш звучи ветувачко и првично се чини дека работи, невозможно е да се изгуби тежината драстично за само неколку недели и да остане во таа форма; Во диети што постат, телото прво троши енергија од мускулите и црниот дроб, поради што ја губиме телесната тежина, но масното ткиво останува недопрено.
pienje

Ако навистина сакате да го намалите стомакот без примена на хируршка процедура, дефинитивно ќе треба да ја промените вашата исхрана. Промената во исхраната, исто така бара промена во начинот на живеење, и ова е можно само ако сте навистина решени и мотивирани.

Земете дневник на исхрана и активност

За да може полесно да се прилагоди на нов и поздрав начин на живот, пожелно е да се чува дневник. Можете да ги запишете своите цели за секоја недела, да видите колку сте успеале да направите и да забележите напредок.

За секоја недела, ќе поставете една цел. Притоа, бидете реални; Не очекувајте дека за една недела ќе можете да ги намалите сантимите од стомакот. Целите треба да бидат повеќе фокусирани на промени во вашето однесување отколку на промени во телото. На пример, добра цел за првата недела ќе биде: “Оваа недела ќе јадам слатки само во среда и во сабота, а останатите денови ќе издржат без нив!”

Земете неколку чекори што доведуваат до голем успех. На пример, за втората недела можете да го пробате ова; “Оваа недела ќе јадам овошје два пати на ден и ќе го користам скалите наместо лифтовите!” Ако се фокусирате само на таа недела, ментално ќе го издржите полесно и ќе ја исполните својата цел, ќе се чувствувате подобро и позадоволно, а можеби и една недела спонтано ќе прејдете на следната.

Пишувајте секој ден она што го изедете и испиете, и размислете за тоа на крајот од денот. Кој од горенаведените е премногу непотребен? Што можеше да сториш без тоа? Што се чувствувате лошо во стомакот и се чувствувате уморни и досадни?

Честопати не знаеме колку навистина јадеме, па овој дневник на крајот може да не изненади, но тоа ќе ни помогне да го направиме поумерен и поумерен во следните неколку дена при изборот на храна.

dnevnik

Во дневникот внесете ги сите физички активности што ги поминуваат во текот на денот. И за тоа, снимајте ги неделни цели и обидете се да ги почитувате. Меѓутоа, ако не успее секоја недела да се направи што и да одбереш, не се кара – понекогаш е потребно повеќе време за да почнеш, со цел да се постигне саканите резултати.

Како да го намалите стомакот без вежбање

Тоа не е неопходно да глад и одрекување на телесната тежина во стомакот – сите храни што ви наштетува лесно може да се замени со нешто подобро. Тоа е важно да се научат од широк спектар на храна во супермаркети и ресторани знаете како да одберете она што е здраво, најадени и вкусно јадење.

Најважните извори на енергија вклучуваат протеини , јаглени хидрати и масти , како и средни вредности важни за одржување на метаболизмот се витамини, минерали, секундарни билни супстанции и есенцијални масни киселини.

Изберете добри јаглени хидрати за рамен стомак

Јаглехидратите се најважните носители на енергијата; телото создава гликоза , шеќерот му треба на мозокот, мускулите и нервите. Сепак, постојат т.н. “лоши” и “добри” јаглехидрати.

Сиромашните јаглехидрати се едноставни јаглени хидрати кои се наоѓаат во шеќер, производи од бело брашно, преработен ориз и многу готови производи. Овие јаглени хидрати брзо ја процесира гликозата и го зголемува нивото на шеќер во крвта. Сепак, тоа брзо се намалува и стануваме гладни, уморни и доброволни.

Затоа е неопходно да се заменат лошите, едноставни јагленохидрати со оние на добри или “комплексни” јагленохидрати. Тие се во интегрално брашно, житарици и зеленчук. Бидејќи комплексните јагленохидрати полека се распаѓаат, ние ќе останеме подолго сити заради тоа.

jabolka

Исто така, со цел телото да ги сруши нивните комплексни молекули, мора да се работи понапорно, така што го подобрува метаболизмот. Нивото на шеќер во крвта расте полека и малку, добиваме повеќе енергија и издржливост, па се чувствуваме подобро и поживо.

Водич за маснотии за губење на тежината во стомакот

Мастите се исто така енергетски хранливи материи. Во прекумерна количина тие се депонираат на телото, најчесто на абдоменот. Сепак, ова не значи дека мастите се бескорисни; тие помагаат во производството на хормони и ни даваат издржливост, а витамините А и Д можат да се произведуваат само со помош на маснотии, кои исто така го штитат имунолошкиот систем.

Сепак, масни киселини може да се поделат на оние што ни се потребни и на оние кои ни штетат.

Заситените масни киселини се наоѓаат првенствено кај животински масти, како што се транс-масни маснотии, и на пример во путер и сирење – сите тие масти кои не се на собна температура. Меѓутоа, како што го произведуваат, човечкото тело креира заситени масни киселини независно, па затоа не треба да ги додаваме во телото за храна, затоа што стануваме толку масти.

Понекогаш влегуваме многу заситени масни киселини, и ние не сме свесни за тоа. Тие се наоѓаат во свежи колбаси, месо, колачи, чипс, крем, а потоа и во многу од храната што мастите служат за да се згусне. 

Транс-масни киселини се состојки на млечни и месни на различни животни, и се формираат во индустриската преработка на храна, и нивната потрошувачка е многу нездраво и брзо се зголемува холестеролот во крвта и придонесува за собирање маснотии. Транс-масни киселини се наоѓаат во слатките, помфрит, маргарин – сите производи во чија изјава се вели дека “појачан растителни масти”. 

А здрава алтернатива на сиромашните заситени масни киселини и транс масни киселини се незаситени масни киселини. Ова се есенцијални киселини кои нашето тело не може да произведе самостојно, а најмногу е потребно мозокот и нервите. 

Омега-3 масните киселини се мултиплицираат незаситени и затоа се многу важени за здравјето на метаболизмот и одржување умерена телесна тежина, така што тие ќе ги споделите со нас да биде најдобар пријател во намалување на стомакот масти. Тие се наоѓаат во рибата, особено оној кој живее во студените води, како харинга, лосос, скуша и туна.

losos

Кои содржат нив и лова, како и канола масло, ленено семе масло, ореви и зелен лиснат зеленчук, но овој вид на храна голема мера треба да се исполнат неделни мени на повеќето ефикасно да се отстрани вишокот на масти од стомакот. 

Омега-6 масните киселини исто така се незаситени масни киселини кои треба да се инјектираат со исхрана и даваат многу енергија без да останат на нашето тело како масни наслаги. Тие се наоѓаат во житарици, сончоглед и соено масло.

Други незаситени масни киселини се наоѓаат во маслинки, маслиново масло, ореви и други ореви, семиња и авокадо. Земајќи ги предвид видовите на маснотии што ги внесувате во телото, ќе направите многу за вашето здравје и за одредено време ќе забележите разлики во абдоминалниот волумен.

Протеините како важен придонесувач во борбата против абдоминалните масти

Протеините се одговорни за растот, развојот и обновувањето на мускулите, сврзното ткиво, коските, кожата, виталните органи и други ткива. Сепак, протеините се исто така важни за одржување на линијата, бидејќи помагаат во согорувањето на маснотиите. Имајќи предвид дека многу протеини се потребни за да се разградат овие масти, тие се консумираат брзо и треба постојано да се додаваат во телото. 

Протеините не задеваат, а ретко кој ги добива премногу, па не мора да ги ограничувате до нивното внесување. Сепак, важно е каде протеинот кој го консумирате доаѓа. 

Животинскиот протеин е добро трансформиран од нашето тело, бидејќи е сличен на човечките протеини. Затоа може да се најдат секој ден на нашата трпеза. Подобар избор на протеини од месо се оние што доаѓаат од риба, особено непоколебливи, како што се пастрмка, штука, треска, рог и лососДобри протеини, исто така, се наоѓаат во белките од јајце, па затоа и тие се пожелни во секојдневната исхрана.

Протеинските хербициди може да бидат пожелни ако сакате да изгубите тежина, бидејќи тие најчесто се ослободуваат. Повеќето од овие протеини се наоѓаат во леќата и во сојата. Одлична комбинација на зелена салата и растителни протеини е, на пример, леб од интегрално брашно и козјо сирење или пилешка зелена салата.

Добар квалитет шопинг за отстранување на стомачни маснотии

Нашиот избор на резерви на храна одлучува колку ќе јадеме и колку ќе успееме да ја изгубиме тежината. Се препорачува купување еднаш неделно, бидејќи честото заминување обично резултира со избор на непотребна и нездрава храна. 

Еве неколку совети за здрав купување:

 1. Немојте да одите гладни кога купувате храна, затоа што ќе сакате да купите и што не сакате, и ќе ви биде потешко да се спротивстави на искушенијата.
 2. Избегнувајте процесуирана храна како колбаси, месо парчиња, полномасни сирења и црвено месо – да ги замените со посно бело месо, свежо сирење гранули, слатко млеко и соја.
 3. Купи многу меурчиња – парчиња, грашок, леќа. Оваа храна може да издржи долго, а може да бидат подготвени на различни начини, па дури и ако не сега идеја што да со нив, ќе имаат време да се најде здрав и вкусен рецепт.
 4. Студија состојки на декларации ; во некои тегли кисели краставици ќе најдете многу шеќер, додека другите нема да има. Неопходно е да се провери сето она што е во шишиња, конзервирана и замрзната храна во кои често се полни со масло, шеќер, сол и разни адитиви.
 5. Не БЕГАЈТЕ од замрзнато овошје и зеленчук – и покрај тоа што на прв пат се појави особено здрави, брзо замрзнување, тие не губат многу хранливи материи, и може да ви стои во фрижидер како здрава алтернатива и лесно да се подготви кога ќе се понекогаш имаат ненадеен глад.
 6. Сепак, секогаш земајте ја храната што моментално е во сезона и да ја користите најновата. Обидете се секогаш да земате овошје и зеленчук од еколошко земјоделство ако му верувате.
 7. Не плашете се да експериментирате со непозната храна ; обидете се да се подготви ручек со кускус, леќата, амарант, просо, Перу ориз, Pira и други прехранбени производи егзотични за нашиот регион – во прилог на се одлична алтернатива за бело брашно, компири и обичен ориз, ќе ве воодушеви со различни можности во кујната и тоа ќе донесе различни на вашата маса .
 8. Вие не треба целосно да ја заобиколат кутијата за слатки . Заменете класични чоколади со оние со висок процент на какао, изберете сушено овошје и помали закуски, како што се несолени семки од тиква, ореви, бадеми и семе од сончоглед.

Со движење и вежбање се забрзува губење на тежината во стомакот

Иако губењето на тежината во стомакот е клучна диета, вежбањето во голема мера ќе го забрза процесот на топење на масни наслаги. Физичката активност го зголемува метаболизмот на мастите; Масните продавници се празни во корист на мускулните клетки и добиваме убава фигура за фит.

Вежбите за издржливост се одличен избор бидејќи го активираат целото тело и ја забрзуваат работата на целиот организам. Започнете со одење , и кога ќе ви биде здодевно, заменете го со возење со светлина или возење со велосипед. Нордиско одење е особено популарно бидејќи нозете вклучуваат и раце и трошат повеќе енергија. 

Вежбите за енергија се особено ефикасни за отстранување на масни наслаги ; ние ги зајакнуваме мускулите кои согоруваат маснотии. Бидејќи мускулите се посилни и поактивни, повеќе масти се растураат. Важно е редовно да се вежба, бидејќи мускулите не работат на тренинг – градење на мускулите започнува во фаза на нивното закрепнување по вежбање. 

Затоа се препорачуваат вежби за вежбање да работат неколку пати неделно во еднакви интервали; Идеално би било три пати неделно. Вежбајте ги сите мускулни групи, почнувајќи од помал товар до поголем. Не морате веднаш да го фатите ножот и тежината; за да започне со тоа, ќе има доволно еластична лента која ќе обезбеди отпор. 

Дополнителни совети кои ќе ви помогнат да изгубите тежина во вашиот стомак

Ако сакате рамен стомак и витка фигура, треба да бидете упорни и решителни. Тоа може да биде тешко затоа што често сме навикнати на нездрава храна и лежиме на каучот пред телевизорот за лекување на стресни ситуации секојдневни. Сепак, не биди изговор за ова; Ако сте упорни, резултатите ќе бидат брзо да се видат и ќе се чувствувате подобро, поздраво, витално и посреќно. 

Запомнете ги следниве упатства кога сте во искушение да се откажете:

 • Јадете бонбони и сол закуски од вашиот дом; ако не ги имате на дофат на раката, најверојатно нема само да одите во продавницата,
 • чувајте свежо овошје на видливо место ; ако фатиш крцкава желба за слатка, лечи ја со слатки мандарини, грозје или друго вкусно овошје по желба,
 • Имајте бадеми, ореви или сушено овошје со неа ; ако го фатите глад и немате време да ги зачувате оброците, овие здрави закуски ќе ве оддалечат од брза храна,
 • ако јадете додека сте стресни, обидете се да го излекувате на други начини ; прашајте го вашиот партнер за масажа или пријател, ве молиме да имате топла бања или добра книга, поканете компанија на прошетка или да се релаксирате со музика,
 • спорт може да биде забавно ; не е неопходно да се потроши време во салата или во трката за добра линија – да се јавите пријатели на бадминтон, да практикувате тропа на блиското игралиште, да ги поканите децата или внуците да си играат игри; да бидат среќни и неоптоварени и да се забавуваат додека трошат калории,
 • одам на спиење порано ; доволно спиење е предуслов за отстранување на масни наслаги од стомакот, бидејќи спиечкиот организам во потрага по начини на имунолошка заштита доаѓа од маснотии до абдоменот,
 • редовно имаат појадок и пијат многу вода ; Овој златен врв се однесува на губење килограми, како и за речиси сите други медицински проблеми на метаболизмот. 

Must Read

loading...