HomeЗдравјеДетоксикација на телото за 7 дена

Детоксикација на телото за 7 дена

Детоксикацијата е природен процес на неутрализирање или отстранување на отровот од човечкото тело. Видрите (сето тоа може потенцијално да го оштети телесното ткиво) хемиски се претвораат во помалку штетни материи кои потоа се излачуваат преку стол или урина.

Токсини може да биде од нормалните процеси во нашето тело се подложува на јадење, како амонијак се произведува во текот на разградување на протеини, или со вдишување или влез на хемикалии, како пестициди, средства за чистење, адитиви на храна, лекови, загадување, чад од цигари, и тешки метали како олово.

Иако детоксификацијата првенствено се смета за третман на зависност од алкохол и дрога, терминот исто така се однесува на дете, растенија и други методи за отстранување на органски и диететски отрови од телото, со цел оптимално здравје.

Планови за детоксикација може да вклучи посебен режим на исхрана, билки и додатоци, хидротерапија, вежби, техники и / или терапија во сауна со дишењето. Постојат некои повеќе контроверзни програми за детоксификација кои вклучуваат, на пример, прскање . Некои детоксифицирани деца се фокусирани на специфични органи како што се црниот дроб, бубрезите, лимфниот систем, белите дробови итн.

Секој кој мисли за исхраната за детоксикација, треба првенствено да се консултира со квалификуван нутриционист или лекар,бидејќи може да биде многу штетен за луѓето со одредени здравствени проблеми.

Повеќето експерти препорачуваат употреба на детоксифицирачко дете еднаш или двапати годишно за да се подобри превенцијата на здравјето и болестите. Не повеќе од три пати годишно.

Детоксикација Исхрана

Постојат неколку различни видови на детоксикација диети како со лимонада или детоксикација на црниот дроб и бубрезите  , како и повеќето “колектори” на токсини во нашето тело. Една кратка програма за детоксикација не е отпад, туку награда за организмот кој потоа ќе се освежи и ќе се активира.

Група корејски научници спроведоа истражување за детоксикација на лимон од организмот кај 84 жени во 2015 година, поделени во неколку групи. Добиените резултати покажаа дека планот за детоксикација со потрошувачката на лимон ефикасно ја намалува телесната тежина и бројните фактори на ризик кои влијаат на кардиоваскуларните болести.

Во принцип, диета за детоксикација е краткотрајна исхрана која:

 • го минимизира количеството на внесување на хемикалии (на пример, користење на органска храна),
 • потентна храна богата со витамини, хранливи материи и антиоксиданти, кои на телото му се потребни за детоксикација,
 • Таа содржи храна, како што се влакна и вода, кои ги извлекуваат и ги елиминираат отровите со зголемување на фреквенцијата на дигестија и мокрење.

Добро познатото списание, Journal of Human Nutrition and Dietetics  , објави студија за детоксикација на исхраната во 2014 година, која го нагласува следново:“Detox диети се популарни исхрана стратегии кои ќе се олесни отстранувањето на токсините и телесната тежина, со цел да се промовира здравјето. Сепак, ако детето детоксикација целосно ефективен и дали има опасност, се уште не се целосно истражени. Голем број на клинички испитувања покажаа дека овој вид на исхрана го подобрува црниот дроб детоксикација и ги отстранува перзистентни органски загадувачки материи од телото, но важно е да се спомене дека методологијата на овие студии е под знак прашалник поради малиот број на испитаници. Со други зборови, од областа на детоксикација на телото бара дополнително внимание на научници од целиот свет, така што луѓето може да се предупреди на ризици, но, исто така, информираше за многу придобивки на таква диета “.

Зошто луѓето одат на диета со детоксикација?

Во детоксифицираната диета, тоа не е процес да се намали тежината на килограм, туку онаа што се спроведува со цел неопходно одржување на здравјето .

Зголемениот број на истражувања ни кажува дека многу отрови што секојдневно ги внесуваме во нашите тела преку храна, вода и воздух може да падне во масни клетки. Исхраната што е лоша за некои хранливи состојки, исто така, може да ја намали нашата природна способност за детоксикација на штетните супстанции, кои подоцна предизвикуваат нивно инкорпорирање во телото.

Лузни во нашето тело доведуваат до болест и хормонален дисбаланс , слаби функции на имунолошкиот систем, хранливи недостатоци и неефикасен метаболизам. Знаци на ова вклучуваат лоша дигестија, лош здив , замор, лоши мускули и мускулна болка.

Направете детоксиона диета

Како резултатите од детоксикационата диета луѓето често укажуваат зголемување на енергетската, почиста кожа, подобрување на варењето на храната и зголемување на концентрацијата. 

Кој не треба да се обиде на исхраната за детоксикација?

Бремени жени, доилки и деца не треба да се дозволи во исхраната на детоксикација. Анемични лица, лица со нарушувања во исхраната, дијабетес, болести на бубрезите, тироидната жлезда, автоимуни болести, рак, и неизлечлива болест, одредени генетски болести и други хронични состојби не треба да ги преземат за исхрана Detox, или пак ќе треба да се направи со засилен надзор.

Несакани ефекти

Еден од најчестите несакани ефекти е главоболката придружена со кашлица во првите неколку дена од детоксикација. Некои луѓе дури и го земаат слободното време на работа за диета или започнуваат за време на викендот.

Други несакани ефекти вклучуваат дијареа , што може да доведе до дехидрација и загуба на електролит. Исто така, може да има запек ако луѓето консумираат зголемени количини на влакна без соодветно внесување на течност. Несакани ефекти, исто така, може да бидат замор , нервоза, губење на тежината и глад.

Секое влошување на несаканите ефекти или постојаното појавување на нови е алармантно и знак за посета на лекарот. Ако детоксикација исхрана се практикува долго време, тоа може да резултира со дефицит на хранливи материи , особено протеини и калциум.

Избегнувајте ја следната храна за време на детоксификација:

 • брза храна,
 • кафе, алкохол и цигари,
 • сол,
 • засладени сокови и газирани пијалаци,
 • храна со висока содржина на масти,
 • бонбони и закуски,
 • конзервирани и готови индустриски јадења,
 • Храна која содржи пченица и глутен.

На познатата книга Елтон Хас и Даниел Chace повика на Detox Исхранаопширно ги опишува сите предности и недостатоци на диета со детоксикација укажува на детоксикација на организмот е потребно затоа што повеќето луѓе се чувствуваат олеснување по однесување, но важно е да знаете како да се одреди соодветна диспозиција на диета.

Имајте на ум дека на телото за време на детоксикацијата диета губи многу материи од телото, бидејќи некои од нив треба да се израмнети. Не исхрана се спроведе брзо и се претера со строги мерки дека вашето тело не може да се справи.

Обидете се постепено и повремено да го исчистите телото од токсини, и ако сте премногу чувствителни на одредени видови храна или ако сте подложни на одредени болести, побарајте совети од нутриционист за да ви помогнете да направите правилен детски план за детоксикација. Ова е исклучително важно поради работата на имунолошкиот систем чие слабеење може да предизвика бројни болести и нарушувања на организмот.

Седумдневен план за детоксикација на организмот

 • ПОСТОЈНОСТ : Пијте чаша со топла вода што претходно сте стиснале половина лимон.
 • ПРЕД ГЛЕДАЊЕ : Стакло со вода со една лажица бентонитна глина и кафена лажица од семки од волна од волна.
 • ПРВИОТ ДЕН : Можете да јадете овошје, освен бананите. Се препорачуваат јаболка, круши, мандарини, портокали, грозје и киви. Овошје, свежо или конзервирано, ќе му ги обезбеди на телото сите хранливи состојки што им се потребни.
 • ВТОР ДЕН : Можете да јадете секаков вид зеленчук, суров или варен, во количини што ги сакате. Подгответе се за вечера поголем компир печен во рерна со парче путер. Зеленчукот ќе ви ги даде сите хранливи материи и влакна што ви се потребни .
 • ТРЕТИОТ ДЕН : Можете да јадете секаков вид овошје и зеленчук, освен банани и компири, во количини по желба. Немојте да се изненадите ако имате желба за храна бидејќи ќе почнете да ослабувате следниот ден.
 • Четвртиот ден : Денес можете да изедете до осум банани и да пиете три чаши млеко, а исто така е дозволена супа од зеленчук. Бананите служат за да се надомести за калиум и натриум што го изгубивте.
 • ПЕТ ДЕН : Можете да јадете до 600 g говедско месо и 6 парчиња домати. Зголемување на внесот на вода. Од говедско месо ќе добиете железо и протеини, и од доматни витамини и влакна.
 • Шестиот ден : Говедско месо и зеленчук во неограничени количини.
 • СЕДМИОТ ДЕН : Денес можете да јадете кафеав ориз, сите видови зеленчук и да пиете незасладени овошни сокови.

Во текот на денот, пијте најмалку 10 чаши вода . Пијте во текот на денот и две чаши билен чај (зелен чај, коприва , глуварче , нане) без шеќер.

Must Read

loading...