HomeЗдравјеВитамини за нокти - што се тие и како да се внесат?

Витамини за нокти – што се тие и како да се внесат?

Испуканите, раздржливи и меки нокти можат да бидат многу сериозен знак за недостаток на одредени витамини и хранливи материи во организмот. Постојат одредени витамини кои се неопходни за да ги одржите ноктите цврсти и здрави, затоа обрнете внимание на внесувањето на овие витамини. Ако вашите нокти се исклучително оштетени, размислете за земање додатоци во исхраната.

Откријте подолу кои витамини се неопходни за да имате убави и здрави нокти.

Нокти и недостаток на витамин

Појавата на нокти може да ни каже многу за нашето здравје и внес на хранливи материи. Така, посебен дефект може да се појави во форма на точки, цртички или обезбојување на ноктите. Многу е важно да ги забележите промените на ноктите за да можете да дејствувате соодветно и да ги добивате витамини на вашето тело.

Обрнувањето внимание на изгледот и промените на ноктите и урамнотежената диета со акцент на храна која има корисен ефект врз ноктите ќе ви помогне да имате здрави, сјајни и цврсти нокти. Не само што вашите нокти ќе изгледаат убави, туку и ќе го покажат вашето внатрешно здравје.

Витамини за нокти

  • Биотин – ова е една од основните хранливи материи кои се потребни не само за здравјето на ноктите, туку и за косата и кожата. Некои храна богата со биотин се јајца, ореви, семиња и сладок компир.  
  • Железо – е составен дел на црвените крвни клетки кои носат кислород до клетките во телото. Исто така, железото е исто така одговорно за нормално пренесување на кислородот на ноктите. Така, железото е уште една многу важна хранлива материја за здравјето и јачината на ноктите. Можете да добиете железо во вашата храна преку мешунки, јајца, тофу, ореви, спанаќ, итн. Се препорачува да консумирате храна богата со витамин Ц кога консумирате храна која содржи железо за да ја зголемите апсорпцијата на железо во организмот.
  • Витамин Ц – е исклучително важен за производство на колаген. Колагенот е протеин кој се наоѓа во ноктите што придонесува за силни и здрави нокти. Можете да земате витамин Ц во храна како што се агруми, црвени или жолти пиперки, кеale, брокула и др.
  • Б витамини – покрај биотинот, другите витамини кои припаѓаат на групата Б витамини се исто така многу важни за здравјето на ноктите. Б12 придонесува за апсорпција на железо, што е неопходно за тврди нокти. Б9 или фолатот е исто така важен за растот на клетките и со тоа за раст на ноктите. Витамините Б може да се најдат во храна, како зрна и мешунки, јајца, семиња, итн. Кај луѓето кои следат веганска диета, внесот на витамин Б12 може да биде проблематичен, бидејќи најчесто се наоѓа во месото и млечните производи. Освен додатоци во исхраната, Б12 може да се добие и од сувомесен (хранлив) квасец .  
  • Омега 3 масни киселини – придонесуваат за сјај на ноктите и недостаток на оваа хранлива материја може да доведе до суви и оштетени нокти. Може да добиете омега 3 масни киселини преку храна како што се јаткасти плодови, ленено семе, чиа семе, итн.

Магнезиум и нокти

Магнезиумот е исклучително важен за здравјето и растот на ноктите, бидејќи придонесува за синтеза на протеини, што е неопходно за раст на ноктите. Покрај тоа, недостаток на магнезиум се манифестира во вертикални ленти долж ноктот . Можете да внесувате магнезиум со консумирање на храна, како што се: мешунки, ореви и семки, авокадо, тофу, темно чоколадо.

Цинк за нокти

Лесно можете да го препознаете недостатокот на цинк во телото од белите дамки на ноктите , што може да биде многу штетно за ноктите. Покрај тоа што придонесува за здравјето на ноктите, цинкот овозможува нормален раст на клетките, а со тоа и ноктите. Можете да внесувате цинк преку храна, како што се мешунки (на пример леќа, грав), ореви и семки, јајца, темно чоколадо…

Како да ги добиете витамините потребни за здрави нокти?

Ако не можете да обрнете внимание на внимателниот внес на одредени хранливи материи во организмот, можете редовно да земате додатоци во исхраната . Најдобро е да земете неколку додатоци наместо мултивитамин, со оглед на тоа што, на пример, само диеталниот додаток Б комплекс содржи поголема концентрација на витамин Б во споредба со концентрацијата на витамин Б во мултивитаминската формула. Покрај тоа, постојат специјални додатоци во исхраната формулирани за зајакнување на ноктите.

Како што веќе споменавме за секоја индивидуална хранлива материја која е потребна за здравјето на ноктите, можете да добиете витамини преку диетата, односно преку одредена храна која е богата со специфични витамини. Внесувањето на витамини преку диетата се смета за најдобар начин бидејќи витамините така подобро се апсорбираат во организмот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...