HomeЗдравјеВисцерална маст - што е тоа и како да се ослободите од...

Висцерална маст – што е тоа и како да се ослободите од него?


Висцелување на маснотиите е најопасниот вид маснотии за здравјето. Не само што се депонира на внатрешните органи и го стиска стомакот напред, туку и го нарушува метаболизмот – особено, влијае на хормоналните нивоа, а исто така е и причина за хроничен глад.

За да се ослободите од висцералната маст, потребно е редовно вежбање и правилна исхрана – додека обидувате да ослабете што е можно побрзо, само ќе го забавите вашиот метаболизам. Сепак, добрата вест е дека е многу полесно да се согори внатрешната маст од стомакот отколку поткожното масно ткиво.

Висцерална маст – што е тоа?

Висцералната маст

Висцералната маст е маснотија лоцирана во абдоминалниот регион и околните внатрешни органи. Тоа е што го стиска стомакот напред, давајќи на фигурата форма на јаболко. Имањето многу висцерална маст е една од клучните карактеристики на дебелината.

Од една страна, полесно е да се ослободите од внатрешната маст отколку од поткожното масно ткиво – обично се формира со седентарен начин на живот и вишок калории, затоа, нормализирањето на исхраната помага да се отстрани стомакот. Од друга страна, висцералната маст го нарушува метаболизмот, што го отежнува слабеењето.

Истражувањата сугерираат дека акумулацијата на маснотии во стомакот негативно влијае на хормоналните нивоа. Се менуваат механизмите на производство на инсулин, кортизол и лептин. Покрај тоа, кај мажите, висцералната маст предизвикува конверзија на тестостерон во естроген.

Стратегија за губење маснотии

Висцералната маст најлесно се согорува. Бидејќи е регрутирано како резултат на недостаток на активност и прекумерно внесување калории, со нормална исхрана и редовно кардио, телото брзо се ослободува од него. Неделно губење на тежината од 0,5 кг е сосема остварлив резултат.

Сепак, важно е постепено да губите тежина, наместо да се обидувате да го отстраните стомакот за неколку дена. Остро ограничување на калории во однос на позадината на активна обука дополнително го нарушува хормоналниот баланс на телото. Висцералната маст е исто така главен вирус на колената, па затоа не се погодни сите видови кардио вежби.

Како да се отстрани висцералната маст:

  • 2-4 тренинзи неделно, по 40-60 минути
  • умерен пулс
  • избегнување на брзи јаглехидрати

Маснотиите во човечкото тело припаѓаат на еден од трите типа: 1) поткожно масно ткиво на стомакот, 2) внатрешна висцерална маст, 3) ретроперитонеална маст. Разликите не се само во локацијата, туку и во ефектот врз метаболизмот и хормоналните нивоа.

Особено, внатрешната маст е активно вклучена во метаболизмот – го намалува нивото на тестостерон кај мажите и станува причина за дебелина од женски тип. Меѓу другото, прекумерниот раст на висцералната маст доведува до механичка компресија на внатрешните органи (на пример, црниот дроб и срцето).

Причини за добивање висцерална маснотија

Клучната причина за добивање висцерална маснотија е ограничувањето на физичката активност во однос на позадината на зголемениот внес на калории – од бременост во последните месеци до фрактури. Друга причина за растот на маснотиите во стомакот е депресијата, кога желбата за движење едноставно исчезнува.

Процесот на добивање висцерална маснотија често се претвора во хронична фаза – станува с difficult потешко да се ограничиме во употребата на висококалорична храна. Едно лице гледа дека се дебелее, но или не може да го промени својот животен стил, или едноставно станува рамнодушен.

Промената на хормоналните нивоа, исто така, игра улога. Внатрешната тежина на маснотиите го прави телото помалку чувствително на инсулин додека го нарушува производството на хормонот за глад лептин – што резултира со хроничен глад и вишок калории брзо се складираат во висцералната маст.

Како да се отстрани висцералната маст?

Висцералната маст формирана во отсуство на физичка активност се карактеризира со мал број на капилари. Всушност, тоа е инертна маса што телото не ја користи за енергетски метаболизам. Со цел да се „преквалификува“ телото и да се отстранат маснотиите, потребно е редовно вежбање.

Под влијание на аеробни и кардио оптоварувања со среден интензитет, протокот на крв во внатрешната маст на стомакот постепено се зголемува, како резултат на што телото почнува да користи висцерална маст како извор на енергија – што доведува до негово постепено согорување.

Исто така, важно е да се напомене дека процесот на губење на висцерална маснотија се забрзува со текот на времето. Со други зборови, најтешката работа ќе биде развивање навика за редовно вежбање и правилна исхрана – сепак, штом ќе исчезнат првите килограми, ќе стане многу полесно да се губат телесната тежина.

Вежбање

Главниот критериум при изборот на тренинг за борба против внатрешната маснотија е одржување на отчукувањата на срцето во зоната за согорување на маснотии. Со други зборови, отчукувањата на срцето не треба да бидат ниту премногу ниски ниту премногу високи – по редослед од 120-140 отчукувања во минута.

Со цел да се отстрани висцералната маснотија, на дебелите луѓе им се препорачува брзо одење, велосипед за вежбање или елипсоид – додека трчате и активно вежбање за согорување на маснотии обично се забранети. Тие ставаат непотребен стрес и на срцето и на зглобовите.

Стратегијата за успешно согорување на висцералната маст е 2-4 кардио вежби неделно, по 40-60 минути. По еден до два месеци и успешното постигнување на првите резултати во форма на намалување на телесната тежина за 10-15 кг, можете да продолжите со тренинг за зајакнување на стомачните мускули.

Исхрана

Во процесот на отстранување на висцералната маст, важно е да се спротивставите на желбата да одите на агресивна диета или да бидете гладни. Ова нема да ви помогне да согорувате маснотии побрзо, туку само ќе го доведе вашето тело во состојба на шок. Иако треба целосно да ја преиспитате вашата исхрана, најдобро е да го направите постепено.

Во оваа фаза на губење на тежината, доволно е само да се набудува дневниот внес на калории, да се исклучи колку што е можно брза храна, слатки и други брзи јаглехидрати, да се зголеми количината на влакна, зелен зеленчук и друга здрава храна во исхраната, а исто така само не прејадување (особено во вечерните часови).

Во иднина, неопходно е да се проучи теоријата за гликемискиот индекс и да се научи како да се поделат јаглехидратите на корисни и штетни.

***

Висцералната маст е внатрешна маст што лежи во стомакот и го турка стомакот напред. Присуството на резерви на оваа маст е главната карактеристика на дебелината. За да се ослободите од висцералната маст, важно е постојано да вежбате и да ја контролирате исхраната без да се обидувате да гладувате.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...