HomeЗдравјеВарење под стрес - што е синдром на нервозно дебело црево?

Варење под стрес – што е синдром на нервозно дебело црево?

Стресот е поврзан со чувство на зголемен замор, почести главоболки, но и проблеми со варењето на храната.

Тензиите со колегите и шефовите и преоптоварувањето во работата се најчестите причини за стрес кај луѓето, покажува студијата спроведена од Американската асоцијација за психологија во соработка со Американскиот институт за истражување на стресот „истражување“. 

Дури 77 проценти од луѓето рекле дека чувствуваат физички симптоми, па 51 процент рекле дека се екстремно уморни од стрес, 44 проценти се жалат на чести главоболки, 15 проценти на намалено либидо и желба за секс, 23 проценти на промени во апетитот и 34 проценти рекле дека имаат проблеми со варењето на храната поради стрес. 

Се смета дека стресот влијае на нашата способност за учење и запомнување, но и на расположението. Овие процеси се нарушени од хормоните адреналин и кортизол, чие производство се стимулира со секоја стресна ситуација во која се наоѓаме. 

Во мали количини, стресот може да ги стимулира процесите во телото и да го стимулира имунолошкиот систем да стане поотпорен на инфекции. Но, колку почесто сме изложени на ефектите на хормоните на стресот, толку поинструктивно влијаат врз организмот. Луѓето кои се изложени на постојан стрес се подложни на инфекции и повеќе склони кон развој на металоиди, гастритис и синдром на нервозно дебело црево. 

Синдромот на нервозно дебело црево е едно од најчестите функционални нарушувања на дигестивниот систем и може да претставува значителен товар за оние кои страдаат од него бидејќи ги спречува да уживаат во секојдневниот живот. Може да се појави кај сите возрасни групи, вклучително и кај деца и постари лица, но е нешто почеста кај жените.

Во прилог на грчеви во болката во стомакот, која обично се интензивира после јадење, таа е придружена со епизоди на дијареја и запек, надуеност, блага гадење и грчеви во цревата. Дијагноза на синдром на нервозно дебело црево е веројатна доколку варењето на храната е присутно во цревата, но не е предизвикано од воспаление, инфекција, нетолеранција на шеќер или некоја друга причина.

Услов за дијагностицирање на синдром на нервозно дебело црево е болка во стомакот или непријатност најмалку три дена месечно во последните три месеци. Два или повеќе од следниве елементи исто така мора да бидат присутни:

  • подобрување по извршување на големо мокрење,  
  • појава на симптоми кога се менува фреквенцијата на столицата, 
  • појава на симптоми кога се менува изгледот на столицата, без докази за штета предизвикана од болеста. 

Во повеќето случаи, симптомите можат да бидат ублажени со намалување на стресот со дејствување врз неговите причини и промена на животниот стил. Најефективните чекори се: 

  • здрава и редовна исхрана; оброците не треба да се избегнуваат, се препорачува да се јадат три до пет оброци на ден, да се јаде во мир и лесно да се џвака храната и да се исфрлаат масна и пржена храна и оние богати со шеќери, како и мешунки, неизлупено овошје и житарки бидејќи содржат нерастворливи влакна;
  • водење дневник за диети за да се утврди која храна предизвикува непријатни симптоми; 
  • редовна хидратација; важно е редовно да пиете вода и да го намалите внесот на алкохол и кофеин;
  • вежбањеодење, трчање, возење велосипед или сите аеробни активности што ја зајакнуваат нашата отпорност на стрес;
  • сон; на телото треба да му се дозволи да се одмори;
  • техники за релаксација; медитацијата и техниките за длабоко дишење ни овозможуваат да го смириме умот дури и во најинтензивни услови;
  • и психолошката поддршка е многу важен сегмент; разговорот со лекар овозможува препознавање на проблеми од психолошка природа и со тоа адекватен пристап кон секоја индивидуа.

Во случај симптомите да траат и по воведувањето на промени во животниот стил, потребен е понатамошен медицински третман. Ова се однесува особено на интензивна дијареја или запек што исто така може да се менува и нагло да се намали телесната тежина или апетитот. 

______________________________________________________________

Активната превенција од стрес може да биде многу ефикасна за желудникот, цревата и за општата состојба на телото. Покрај тоа, хербалниот лек Иберогаст®, кој делува на повеќе гастроинтестинални симптоми истовремено, може да помогне во ублажување на симптомите на функционални гастроинтестинални нарушувања, како што се болка во стомакот, гадење, варење или надуеност.

Прочитајте го внимателно целиот овој леток пред да започнете со употреба на овој лек и прашајте го вашиот лекар или фармацевт за ризиците и несаканите ефекти.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...