HomeТренингТоп 4 тренинзи што согоруваат калории

Топ 4 тренинзи што согоруваат калории

Само помислете на тоа: Согорување на скоро 200 калории за неколку минути. Зарем ваквите вежби со согорување калории не би биле совршени за сите оние кои сметаат дека нема време во нивните зафатени распореди за вежбање?

Сè што треба да направите е да направите некои прилагодувања и да ги вклучите овие ефективни и ефикасно време-вежби во вашата редовна рутина за обука. Бидејќи, без разлика дали сакаме да признаеме или не, секогаш можеме да најдеме 20 минути за да го подобриме нашето здравје и кондиција.

Кои се овие четири вежби што согоруваат калории , прашувате? Продолжи да читаш.

Само помислете на тоа: Согорување на скоро 200 калории за неколку минути. Зарем ваквите вежби со согорување калории не би биле совршени за сите оние кои сметаат дека нема време во нивните зафатени распореди за вежбање?

Сè што треба да направите е да направите некои прилагодувања и да ги вклучите овие ефективни и ефикасно време-вежби во вашата редовна рутина за обука. Бидејќи, без разлика дали сакаме да признаеме или не, секогаш можеме да најдеме 20 минути за да го подобриме нашето здравје и кондиција.

Кои се овие четири вежби што согоруваат калории , прашувате? Продолжи да читаш.

ОВИЕ 4 ТРЕНИНЗИ СОГОРУВААТ НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Табата тренинг

Вежбање табата е краток, но интензивен стил на вежбање кој се состои од вежби со телесна тежина како склекови , бурпи и сквотови. Структурата на програмата е прилично едноставна: се туркате колку што можете повеќе 20 секунди и одмарате 10 секунди додека не завршите 8 круга.

Постојат докази кои покажуваат дека обуката со Табата може да потроши дури 15 калории во минута, или 400 калории за половина час. Ова го прави тренингот на Табата е еден од најбрзите начини за зајакнување на метаболизмот и согорувањето на калориите.

Интервално трчање

Кога ќе започнете да трчате, стабилно темпо е доволно за да остварите добивка во перформансите. Но, по некое време, ако не ја зголемите тешкотијата на тренинзите, и ќе престанете да напредувате. Еден ефикасен начин за избегнување на оваа фрустрирачка ситуација е интервален тренинг. И тоа не е само за перформанси, интервалниот тренингот е одличен и за слабеење.

Интервали на трчање се состои од наизменични периоди на интензивен напор и активно закрепнување. Интервалското трчање обично започнува со неколку минути џогирање за да се загреете, проследено со еднакво траење на спринтови и лесно трчање, обично трае некаде од 30 секунди до две минути. Може да направите интервалско трчање за само 15 минути ! Она што е одлично во врска со трчањето во интервал е тоа што напорниот напор на спринтерите не само што согорува калории, туку го стимулира и ефектот на последогореного , што значи дека ќе продолжите да согорувате калории откако ќе вежбате.

Интервалниот тренинг може да се користи во неколку различни видови на спортови, како пливање и возење велосипед, но трчањето сепак е најдобриот начин за согорување на калории.

Вежбање на рид

Секој тренинг, без разлика колку е добар, станува малку монотон без разновидност. Еден добар начин за мешање на вашата рутина за тренинг и додавање на интензитет е трчање по рид.

Ридовите не само што ви помагаат да согорувате повеќе маснотии со зголемување на отпорноста на тренингот, туку исто така ја подобруваат вашата форма принудувајќи да ги кревате колената повисоко од вообичаеното. Плус, наклоните се одлични за зајакнување на вашиот мускулен систем.

Дали знаеше?

А ЛЛ три мускулните влакна (црвена, бела и средно) може да имаат корист од овој тип на обука. Црвените влакна, кои се одговорни за бавна и стабилна контракција на мускулите за подолг временски период, зависат од аеробниот метаболизам (т.е. кислородот) за нивната енергија. За разлика од нив, белите влакна реагираат брзо, но брзо се заморуваат затоа што се потпираат на анаеробни процеси (без кислород). И средниот тип комбинира својства на црвени и бели мускулни влакна.

Фактот дека наклоненото трчање работи истовремено со сите различни мускулни влакна, го прави омилен меѓу тркачите, што им овозможува да согоруваат 10% повеќе калории отколку да трчаат на рамна површина. И не заборавајте дека редовното вклучување ридови во вашата рутина за тренинг може да направи чуда за времето на трчањето. Можете да направите тренинг по рид и на лента за трчање!

Скокање јаже

Сите се сеќаваме како скокање на јаже како деца и се обидувавме да видиме колку скокови може да направиме без да застанеме или да се збркаме. Но, она што многу луѓе се чини дека го забораваат е дека скокањето јаже не е забавно само за децата, туку е и одличен начин да ја подобрите целокупната кондиција.

Оваа комбинација на тренингот на горниот и долниот дел од телото не само што е одлична за вашето здравје, ја подобрува работата на срцето и запалува значителни калории, таа е совршена и за подобрување на вашата координација.

Единственото нешто на што треба да внимавате е тоа што удирањето јаже за скокање не ги влошува зглобовите на коленото или колкот. Обидете се да слетате нежно и да го ублажите ударот што е можно повеќе. Вистинските чевли можат да направат секаква разлика и да ве задржат на јажето долго откако другите ќе се откажат или ќе се сопнат.

Без разлика дали сте почетник или сезонски професионалец, можете да имате корист од вклучување на овие кратки, интензивни тренинзи во вашата рутина за обука и зајакнување на согорувањето на калориите !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...