HomeЗдравјеШто се случи кога се откажав од кофеинот?

Што се случи кога се откажав од кофеинот?

Тешко е да се верува дека поминаа две години откако официјално се откажав од кофеинот.

Бев зависник од колеџ. Мојот живот на колеџ вклучуваше многу физички барања – цел ден одев на училиште, предавав или земав вкупно 3-4 часови за танцување ноќе, а потоа одев дома или во библиотека за да учам до раните утрински часови – и пиев кафе цел ден. Имав кафе во 16 чаши и наутро ги правев сите 16 чаши и пиев во текот на денот.

Со текот на времето, сфатив дека ова веројатно не е здраво и почнав да ги намалувам. Моето „среќно место“ беше 1-2 чаши на ден. Утрото ќе имав чаша кога ќе се разбудам и една попладне со малку закуска. На крајот го прекинав попладневното кафе затоа што сфатив дека тоа влијае на мојот сон и ме правеше зачуден.

Додека секогаш сакав кафе (и кофеинот, како енергетски пијалоци), исто така долго страдав од вознемиреност. Го имав уште од мојата млада возраст – колку што можам да се сетам – и кога бев на колеџ, почнав да доживувам напади на паника. Во мојата најлоша точка, јас доживеав 2-3 напади на паника неделно. Со терапија, вознемиреноста ми ја претежно под контрола пред да имам деца. Но, пред две зими, нападите почнаа да се враќаат. Мојот ритам на срцето беше постојано покачен и имав несоница, што беше мошне необично за мене.

Околу тоа време, јас требав да направам хирургија (за неповрзано прашање), што ја направи мојата вознемиреност уште поголема – бев нервозен за операцијата и од работ на тоа време чувствував болка – па го намалив внесот на кафе на 1 чаша на ден. Забележав дека кога пиев кафе, вознемиреноста ми беше поголема и отчукувањата на моето срце. Не се чувствував фокусирано и енергично; Се чувствував како откачен зајак.

Ден по мојата операција, решив да ја прескокнам утринската чаша. Бев на апчиња за болка, па сфатив дали да се откажам, тоа беше време да го сторам тоа. Исто така, не се чувствував пријатно да го пиев со сите лекови што беа во мојот систем. Така, застанав и никогаш не се вратив назад.

Две години подоцна, моето ниво на енергија е многу повисоко, мојата вознемиреност е намалена и воопшто не ми недостасува. Открив дека, бидејќи престанав да пијам кофеински пијалоци, се чувствувам пофокусиран и енергичен отколку што правев со утринската чаша кафе. Кога ќе се разбудам наутро, се чувствувам одморено. Мојата вознемиреност е најниската досега, што е доволно причина за тоа да го прескокнам.

Додека минувам на кофеинско кафе, сепак пијам тон топли пијалоци. Тие се затоплуваат и утешуваат и сметам дека тие се исто толку добри без кофеинот. Еве што избирав наместо редовното кафе:

 • Порано пиев, но излегува дека многу компании користат хемикалии за отстранување на кофеинот. Органските кафиња за органска трговија понекогаш ќе имаат етикета на нив, во која се вели: „Швајцарски метод на вода“ што значи дека кофеинот се отстранува со употреба на вода и осмоза.
 • Медицински топка од Старбакс. Ова е исто така неверојатно за време на зимските месеци кога се чини дека сите се борат на студ. Во оригиналната верзија се користи зелен чај, но ако побарате глув, наместо тоа, тие ќе користат Majt Majesty. Тоа е чај од праска и нане, парена лимонада, мед, сируп од пеперминт и живот. Само пробај го; ќе го сакаш
 • Чајни чаеви без кофеин. Има толку многу неверојатни! Еве неколку мои омилени:
  • Тулси слатка роза
  • Египетска лиценца
  • Леб од лимон
  • Цимет ванила здрава кожа
  • Камилица-лаванда
  • Чај за спиење
 • Жешка мешавина од какао со печурки. Звучи застрашувачки, но има прекрасен вкус. Печурките можат да обезбедат лековити својства и не можете да ги вкусите. Четири Сигматик е мојот многу омилен бренд.
 • Златни латети од млеко. Овие се толку затоплување, лесно слатки, со навестување зачин. Ова е мојот рецепт , и јас го сакам оној што можете да го купите од Гаја.
 • Утрински пијалок за детоксикација. Ова е главен проблем со години наназад. Може да помогне да се започне вашиот метаболизам за ден, да помогне во борбата против желбите и да се обезбедат придобивки од имунитетниот систем.

Сторијата е превземена и може со целост да се прочита на сајтот фенесита

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...