HomeЗдравјеСмути диета за здраво слабеење

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење на 4 кг за два дена.

Сепак, не сите тековни диети се исти, многу експерти се согласуваат дека постои здрава алтернатива на располагање што може да се користи како корисен додаток на вашиот план на исхрана и да ви помогне да изгубите тежина. Тоа е диета за смути.

Смутито  е полно со хранливи материи, витамини, минерали, лесно се вари и истовремено се многу вкусни.

Диетата за смути  е дизајнирана да го замени калоричниот оброк со смути, а закуските вклучуваат  свежо овошје и зеленчук, ореви или семиња.

Разликата помеѓу диетата со смути и течната диета

Плановите за старомодна течна диета најчесто ги искористуваа неинформираните лица кои очајно сакаа да изгубат несакани килограми што е можно поскоро. Јадрото на таквата стратегија е да пие сок или течност за одредено време по што лицето се враќа на својата стара диета.

Но, успешната диета всушност се заснова на промена на животниот стил . Дуетата со смути е додаток на здравата исхрана. Наместо да ги заменувате оброците со течности, диетата за смути се потпира на правилото за замена на еден или два оброка дневно со смути. Не се препорачува да се консумираат само смути.

Препорачан план за исхрана

За почеток, треба да се анализира вашата актуелна план на исхрана и да се замени со високи калории оброк со едени нискокалоричени пијалоци. Ова ќе доведе до мерлив успех во слабеењето и ќе ве охрабри да продолжите со вашите здрави навики. Вредноста на диеталното смути е околу 1500 калории. На неделно ниво, луѓето со просечни енергетски потреби (околу 2.000 калории) може да очекуваат загуба на килограми.

На пример, ако сте како повеќето луѓе, вашиот оброк со најмногу калории ќе биде вечера. Шпагети или ќофтиња со салата ќе имаат околу 480 калории што не вклучува дополнителен пармезан или леб. Префрлувајќи една ваква вечера во смути од 200 калории, постигнувате дефицит од околу 280 калории. Со овој недостаток на калории, можете да изгубите околу 0,5-1 кг неделно.

Иако можеби ви изгледа премалку, можете да изгубите доволно тежина на месечно ниво, без тоа да биде преголем шок за вашето тело. За разлика од брзите диети кои се залагаат за гладување, со диета за смути акцентот е ставен на здравото слабеење.

5 причини да изберете зелено смути

 1. Тоа природно ги зголемува нивоата на енергија (за најдобар ефект, пијте пијалак наутро за појадок).
 2. Помага при природно слабеење (за да имате поцелосен оброк можете да додадете протеини и здрави масти).
 3. Го подобрува имунитетот – помага во одржување на добро здравје во текот на целата година.
 4. Богат извор на антиоксиданти кои помагаат во борбата против разни болести.
 5. Најдобра брза храна – може да се подготви за 5 минути.

Рецепт за здраво смути со спанаќ, банана и боровинки

Добро познатиот американски кардиолог д-р. Оз препорачува да додадете мала количина прав од мака во пијалакот. Без разлика дали ќе изберете да додадете прав од мака или не, ова смути е хранливо и многу вкусно. Повеќе информации за правот од мака можете да прочитате во написот: „ Мака во прав – природен извор на здравје и убавина “.

Ставете ги следниве состојки во мешалка:

 • 1 чаша бадемово млеко (конзерва соја, ориз, кокосово млеко или кокосова вода)
 • 1 чаша боровинки (свежи или замрзнати),
 • 1 лажица гоџи бобинки
 • половина лажичка ѓумбер во прав
 • 1 чаша лиснат зеленчук (спанаќ, кеale , итн.),
 • половина банана.

Измешајте го првиот лиснат зеленчук (спанаќ, кеale) со млекото додека не добиете мазна кремаста течност, а потоа додадете ги другите состојки и измешајте добро уште еднаш. Послужете разладено.

Гоџи бобинките се богат извор на антиоксиданти кои имаат корисен ефект врз нашето тело, како што се заштита на клетките од штетни влијанија врз животната средина. Гоџи бобинките потекнуваат од Азија и најмногу се одгледуваат во северна Кина.

Целта на рецензиониот труд објавен во 2019 година во списанието Оксидативна медицина и клеточна долговечност беше да се дефинираат биолошки активните компоненти на гоџи бобинките и фармаколошките својства. Откриено е дека Гоџи Бери има голем број позитивни ефекти врз здравјето на луѓето:

 • зајакнување на хематопоеза,
 • заштита од зрачење од околината,
 • ублажување на знаците на стареење,
 • подобрување на имунитетот,
 • имаат антиоксидантни својства.

Гоџи бобинките покажуваат поголеми заштитни својства доколку се консумираат заедно со друго овошје или зеленчук. Ова доведува до синергија на фитохемикалии.

Маца е растение кое расте на 4000 метри надморска височина во перуанските Анди. Според една статија објавена во 2014 година во шпанското списание Revista peruana de medicina експериментална и салуд јавност, резултатите од студиите спроведени на растението Маца го покажаа своето влијание врз:

 • сексуална функција,
 • сперматогенеза,
 • бенигна хиперплазија на простатата,
 • репродуктивно здравје на жените,
 • метаболички синдром,
 • намалување на нивото на гликоза,
 • намалување на високиот крвен притисок,
 • остеопороза,
 • меморија,
 • депресија,
 • вознемиреност,
 • подигање на енергија.

Што да избегнувате

Кога подготвувате смути, од суштинско значење е да имате контрола врз квалитетот на храната и количината на состојки , да бидете умерени.

Не се занесувајте и купувајте готови смути во продавници или места за смути. Подготвувајќи сопствени смути дома, ќе избегнете дополнителни шеќери, неквалитетна храна и засилувачи на вкус  што може да се најдат во купените смути.

Исто така избегнувајте правење смути со полномасно млеко. Ако користите сок како основа, проверете дали е природен и не содржи дополнителни шеќери.

Кога додавате смути во вашата исхрана, треба да одржувате здрави навики во исхраната, да консумирате многу овошје и зеленчук , да пиете доволно вода и да имате физичка активност. Здравото тело и слабеењето се дел од начинот на живот, а не нешто што се постигнува преку ноќ со брзи решенија.

Предупредувања

Секогаш разговарајте со вашиот лекар или нутриционист кога правите промени во вашата исхрана или програма за вежбање. Рецептите и советите не ја заменуваат професионалната медицинска нега.

Треба да се нагласи дека диетата со зелено смути крие одредени опасности. Спанаќот е зеленчук богат со оксалат – соединение кое предизвикува формирање на камења во бубрезите.

Оксалатната нефропатија е состојба што предизвикува акутна бубрежна инсуфициенција. Во Медицинскиот центар на Универзитетот Насау во NewYork во 2018 година, пријавен е случај на 65-годишна жена со оксалатна нефропатија, поврзана со потрошувачка на зелено смуди богато со оксалат од зелен лиснат зеленчук и овошје. Пациентот имал нормална функција на бубрезите пред да го конзумира зеленото смути и многу брзо развил акутна бубрежна инсуфициенција која преминувала во бубрежна болест во завршна фаза.

Потрошувачка на овој зелен пијалок:

 • ја зголемува апсорпцијата на оксалат,
 • предизвикува хипероксалурија,
 • и акутна оксалатна нефропатија кај лица со фактори на ризик за бубрежно заболување.

Со оглед на зголемената популарност на зеленото смути, важно е пациентите и лекарите да бидат свесни за ризикот од можна болест на бубрезите. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...