HomeХранаСè што треба да знаете за јагодите

Сè што треба да знаете за јагодите

Свежите летни јагоди се едно од најпопуларните, освежувачки и хранливи овошја што се достапни.

Слатките, малку бобинки имаат моќна антиоксидантна содржина и не го зголемуваат брзо шеќерот во крвта на една личност, што ги прави идеален избор за оние кои имаат дијабетес и е безбеден, вкусен додаток на секоја диета.

Овошје и зеленчук од сите видови, вклучувајќи јагоди, нудат многу здравствени придобивки. Светската здравствена организација (СЗО) сугерира дека консумирањето 400 грама (g) овошје и зеленчук на ден може да го намали ризикот од срцеви заболувања , дијабетес и рак .

Во оваа статија, ги разгледуваме здравствените придобивки на јагодите, нивните информации за исхраната и начините за нивно вклучување во исхраната.

Предности

Јагодите обезбедуваат низа потенцијални придобивки и можат да ја поддржат одбраната на организмот од разни болести. Постојат повеќе од 600 сорти јагода.

1. Спречување на срцеви заболувања

Јагодите може да имаат превентивен ефект против срцеви заболувања поради нивната висока содржина на полифенол. Полифенолите се растителни соединенија кои се добри за организмот.

Извештајот од 2019 година советува дека антоцијанинот во јагодите има врски со помал ризик од еден вид срцев удар познат како миокарден инфаркт.

Флавоноидниот кверцетин, кој е исто така присутен кај јагодите, е природен антиинфламаторно дејство што се чини дека го намалува ризикот од атеросклероза .

Содржината на влакна и калиум во јагодите исто така го поддржува здравјето на срцето.

Во една студија од 2011 година , учесниците кои конзумирале 4.069 милиграми (мг) калиум дневно имале помал ризик од смрт од исхемична срцева болест во споредба со оние кои конзумирале околу 1.000 мг калиум на ден.

2. Спречување на мозочен удар

А 2016 мета-анализа вклучени студии кои го оценија антиоксиданси кверцетинот, kaempferol и anthocyanin.

Оваа мета-анализа ја разгледа врската помеѓу оние антиоксиданти кои биле присутни во јагодите и ризикот од мозочен удар . Откриено е дека тие умерено го намалуваат ризикот од мозочен удар откако авторите на студијата ги зеле предвид кардиоваскуларните фактори на ризик.

Сепак, авторите советуваат претпазливост да се земат резултатите од студијата премногу буквално, бидејќи тие го разгледаа целокупното влијание на флавоноидите наместо директниот одговор на учесниците на дозите.

3. Рак

Моќните антиоксиданти во јагодите можат да делуваат против слободните радикали, според преглед од 2016 година . Прегледот сугерира дека овој фактор може да го инхибира растот на туморот и да го намали воспалението во телото.

Иако ниту едно овошје не делува како директен третман на рак, јагодите и слично овошје може да помогнат да се намали ризикот кај некои луѓе да развијат болест.

4. Крвен притисок

Поради нивната висока содржина на калиум, јагодите можат да обезбедат придобивки за луѓето кои имаат зголемен ризик од висок крвен притисок помагајќи да се неутрализираат ефектите на натриумот во организмот.

Нискиот внес на калиум е исто толку важен фактор на ризик за висок крвен притисок како и големиот внес на натриум.

Според Националното истражување за испитување на здравјето и исхраната (NHANES), помалку од 2% од возрасните не ги исполнуваат дневните препораки за калиум од 4.700-мг.

Јагодите се слатки, исполнет начин да им помогнете на луѓето да консумираат повеќе калиум во исхраната.

5. Запек

Јадењето храна како што се јагоди, грозје, лубеница и диња што е богата со содржина на вода и влакна може да помогне во хидрирање на организмот и одржување на редовни движења на дебелото црево.

Влакната се неопходни за минимизирање на запекот и додавање на најголемиот дел во столицата.

6. Дијабетес

Јагодите се здрав избор на овошје за луѓето со дијабетес. Значителната содржина на влакна во бобинки, исто така, помага да се регулира шеќерот во крвта и да се одржи стабилен, избегнувајќи екстремни издигнувања и падови.

Влакната можат да ја подобрат ситоста, помагајќи им на луѓето да се чувствуваат сити подолго после јадење. Ова може да ги намали желбите за грицкање помеѓу оброците, што ќе го поддржи управувањето со глукозата и ќе го намали ризикот од скокови на шеќер во крвта.

јагода

Исхрана

Јагодите се богати со витамин Ц, калиум, фолна киселина и влакна. Сите овие се неопходни хранливи состојки кои го поддржуваат секојдневното функционирање на организмот.

Една чаша исечени, свежи јагоди или 166 g, содржи низа важни хранливи состојки во следниве количини:

 • Калории: 53 kcal
 • Протеин: 1,11 гр
 • Јаглехидрати: 12,75 гр
 • Диететски влакна: 3,30 гр
 • Калциум: 27 мг
 • Железо: 0,68 мг
 • Магнезиум: 22 мг
 • Фосфор: 40 мг
 • Калиум: 254 мг
 • Витамин Ц: 97,60 мг
 • Фолат: 40 микрограми (мкг)
 • Витамин А: 28 меѓународни единици (IU)

Јагодите содржат и низа моќни антиоксиданти, вклучувајќи антоцијанини, елагинска киселина, кверцетин и каемферол.

Диета

Јагодите се достапни свежи, замрзнати, замрзнати и во желе, сирупи и џемови.

Луѓето кои сакаат да јадат јагоди треба да ја проверат етикетата на замрзнати и суви јагоди за додадени шеќери.

Кога бараат желеа или џем, луѓето можат да изберат намалени овошја што не содржат додадени засладувачи и полнила.

Еве неколку пригодни, здрави совети за вклучување на повеќе јагоди во вашата исхрана:

 • Коцкајте јагоди и додајте ги во вашата пилешка салата.
 • Направете свој коктел со овошје со свежо овошје. Вклучете грозје, ананас, исечени праски и јагоди. Намачкајте мала количина мед врз овошната смеса за дополнителна сладост доколку сакате.
 • Додадете исечени јагоди во обичен грчки јогурт со ситен дожд од агава нектар и исечени бадеми.
 • Вршете вафли, палачинки или овесна каша од цели зрна со свежи јагоди или преклопете ги во мафини и слатки. Можете да измешате јагоди во процесор за храна со малку вода и да ги користите како свеж сируп до врвни десерти или храна за појадок.
 • Измешајте исечени јагоди во салата од спанаќ со ореви и козјо сирење.
 • Наздравете ѓубре од цели зрна и одозгора ставете светло крем сирење и јагоди.
 • Ставете замрзнати, незасладени јагоди во мешалка со банана , млеко со малку маснотии и мраз за брзо и лесно смути од јагода и банана.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...