HomeЗдравјеПрекумерна тежина кај деца - проблем на кој се реагира доцна

Прекумерна тежина кај деца – проблем на кој се реагира доцна

Прекумерна тежина или се дебели кај децата е голем проблем денес. Родителите не придаваат големо значење на правилната исхрана на нивните деца сè додека не се појават последиците. За жал, оваа последица не е ограничена на прекумерна тежина, што го нарушува хармоничниот физички изглед. Естетскиот критериум е само една од причините да се реагира, но има нешто многу поважно – здравјето.

Медицинската пракса, како и бројните студии, покажуваат дека голем број на дебели деца се соочуваат со сериозни здравствени проблеми. Некои од нив се нарушувања на метаболизмот, раст, сон, сексуален развој, дијабетес, анксиозност, депресија. Во исто време, дебелите деца се повеќе склони кон срцеви заболувања, заболувања на црниот дроб, рак и мозочен удар.

Почитувани родители, ова е само дел од последиците што можат да се појават во организмот на вашето дете ако е склоно кон дебелеење. Затоа е важно да се реагира на време.

Правилната исхрана се создава од првите каснувања

Во првите месеци, доењето (мајчино млеко) или адаптирана млечна формула е единствениот и најважен оброк за бебиња. Сепак, како што расте новороденче, така растат и неговите потреби. Ова значи дека развојот на дигестивниот и невромускулниот систем на детето достигна одредено ниво и постепено се движи кон поцврста храна. Овој процес се прави постепено и внимателно, со избирање на вистинска храна и контрола на тоа како бебето реагира на нив.

Каши, мешавина од мешано овошје или зеленчук, овесна каша за бебиња , месо, супи, овошни компоти и сокови се првите цврсти оброци. Исто така е важно оброците да бидат секогаш свежи, во одредено време и ограничени. Родителите прават голема грешка кога го принудуваат своето бебе да го јаде целиот оброк или кога интензивно го хранат со она што најмногу го јаде.

Значи, од родителите зависи дали бебето ќе започне здрав живот.

Развој на детето и правилна исхрана

Здравата исхрана е клучен услов за правилен раст и развој на децата. Ова е најважно во овој период бидејќи им овозможува на мозокот, коските и другите органи да го достигнат својот целосен потенцијал. Има голем удел во емоционалниот, менталниот и социјалниот развој на детето. Ова значи дека правилната исхрана е поврзана со нивото на енергија на децата, нивното расположение, дружеубивост, концентрација, успех во училиште.

Здравата исхрана во овој период значи дека детето јаде од секоја група на храна што е најпотребно:

 1. Јајца – значителен извор на железо, фолати и други витамини од групата Б, витамини А, Е, цинк , фосфор, антиоксиданти. Белките ги содржат сите потребни протеини, додека жолчките се извор на есенцијални масни киселини. Јајцата имаат значително влијание врз растот и развојот на централниот нервен систем.
 2. Млеко и млечни производи – клучна храна за храна за бебиња затоа што е најголемиот извор на калциум потребен за развој на коските и скелетниот систем.
 3. Пилешко месо – е одличен извор на цели протеини, калциум, фосфор, железо.
 4. Риба – најхранлива и избалансирана храна; богато е со калциум и сите потребни витамини и минерали. Содржи најмал процент на маснотии и холестерол од другите видови месо.
 5. Ceитарки – содржат витамин Б и фолна киселина, важни за структурата на мускулите. Во здравата исхрана се инсистира на конзумирање на цели зрна , додека рафинираните житарки не се препорачуваат бидејќи тие ги изгубиле своите важни хранливи состојки во процесот на преработка.
 6. Овошје и зеленчук – се главниот извор на витамини и минерали кои на децата им се потребни за раст и развој. Влакната од овошјето и зеленчукот го регулираат варењето и дигестивниот систем.

Бидејќи различната храна има различна мешавина на хранливи материи, различноста е неопходна.

Кажете им „стоп“ на слатките и закуските

Факт е дека децата сакаат слатки и закуски, како и фактот дека честопати претеруваат. Можеме да кажеме дека тоа е вина на родителите бидејќи тие воведоа шеќер во исхраната на нивното дете рано додека тој беше уште дете. Имено, мајките и татковците често користат слатки како награда за добро однесување. Покрај тоа, ако имаат навика да јадат нешто слатко по ручекот, свесно или несвесно, тоа му го пренесуваат на детето. Ова создава лоши навики кои е тешко да се искоренат подоцна.

Мали се шансите децата засекогаш да ги отстранат слатките и закуските од нивната исхрана. Тогаш решението е да се сведат на минимум. Исто така, постои можност да се најде замена за нив во форма на овошје и интегрални производи. Родителите имаат клучна улога тука. Тие не само што треба да бидат строги, туку делумно и да му дадат добар пример на детето.

Адолесценти и дебелина

Дебелината кај децата се јавува во порана возраст, но проблемите што ги создава продолжуваат и подоцна. Дебелината може да биде голем проблем во адолесценцијата. Тоа е преоден период во човечкиот живот, односно време кога детето постепено станува возрасно лице. Адолесценцијата се карактеризира со развој на интелектуална, социјална, емоционална и сексуална зрелост, а дебелината може да влијае на секоја од нив.

Проблеми што можат да се појават кај дебели адолесценти во овој период се: намален хормон за раст и забавена функција на тироидниот хормон, забавена сексуална зрелост, рани менструални циклуси кај девојчињата, слаба концентрација, вознемиреност и социјална дистанца.

Како да се спречи дебелината кај децата?

Постојат неколку едноставни начини да се спречи дебелината кај децата, и тие се препорачуваат на сите родители:

 1. Правилен избор на храна.
 2. Ограничени оброци (3 оброци и 2 закуски).
 3. Јадете го секој оброк во одредено време.
 4. Готвена и печена храна наместо пржена.
 5. Не служете големи порции.
 6. Не присилувајте го детето да јаде сè од чинијата.
 7. Правилно и бавно џвакање на храната.
 8. Поголем внес на течности (вода, не сокови).
 9. Слатките не се награда.
 10. Физичката активност е многу важна.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...