HomeЗдравјеПоткожно масно ткиво - како да се ослободите од него без спорт...

Поткожно масно ткиво – како да се ослободите од него без спорт и тренинг?

Мека лесна поткожна маст е резервна резерва на енергија складирана од телото со вишок внес на калории наспроти позадината на седентарен начин на живот. Најчесто, се акумулира во стомакот, градите и бутовите, негативно влијае на пропорциите на фигурата.

Со цел ефикасно да се ослободите од поткожното масно ткиво, прво треба да ги разберете причините за нејзиното појавување – и да ги исклучите од списокот на вашите дневни навики. Во исто време, вежбањето и спортот, иако го забрзуваат согорувањето на мастите, не се толку брзи како што често се верува.

Како изгледа поткожното масно ткиво?

поткожното масно ткиво

Поткожното масно ткиво е горниот слој на масни наслаги лоцирани помеѓу кожата и мускулното ткиво. За возврат, под мускулното ткиво лежи внатрешна висцерална маст – се акумулира главно во внатрешноста на абдоминалната празнина, исто така наречена „абдоминална“.

Се верува дека кај луѓе со нормална телесна тежина, околу 90% од телесните масти се претставени со поткожни маснотии, додека дебелината најчесто се карактеризира со раст на внатрешни маснотии во стомакот, стискање на стомакот напред и давање на фигурата во форма на јаболко .

За разлика од абдоминалната маст, која активно влијае на работата на супстанциите (вклучително и преку хормонот на сатурација лептин), самата поткожна маст не претставува ризик по здравјето – сепак, присуството на големи ќорсокаци може да биде знак на метаболички нарушувања.

Влијание на возраста и полот

Најчесто, телото на млади жени има тенденција да складира повеќе поткожни маснотии отколку телото на млади мажи – за девојчиња, нормата е 20-25% од телесната тежина, за момците – околу 10-15%. Сепак, во двата случаи, се забележува зголемување на процентот на висцерална маст со возраста.

Кај мажите, акумулацијата на внатрешната маст во абдоминалната област е под влијание на намалувањето на нивото на тестостерон, а кај жените, хормоналните промени поврзани со менопаузата. Во просек, по достигнувањето на 50-годишна возраст, жените добиваат 5-7 кг вишок тежина.

Како се формира?

masno tkivo

Додека вишокот калории во дневната исхрана е голем придонесувач за формирање на поткожни маснотии, постојат и секундарни фактори. Покрај тоа, степенот на нивното влијание врз зголемувањето на телесната тежина може значително да варира во зависност од возраста на лицето.

На пример, седентарен начин на живот и претерано мала мускулна маса ја забрзуваат акумулацијата на поткожното масно ткиво – исто како и пропорциите на хранливи материи во исхраната. Ултра-преработената храна и брзите јаглехидрати можат да го забрзаат овој процес.

Посебна улога игра вишокот шеќер (и во чиста форма и додаден во производството на храна) – ова влијае на метаболизмот на инсулин во телото, предизвикувајќи раст на поткожното масно ткиво.

Инсулин и поткожни маснотии

Инсулинот е клучен хормон одговорен за складирање на енергија во организмот. Се произведува кога се консумираат јаглехидрати и буквално ја отвора можноста масните клетки да се зголемуваат во обемот.

Ако некое лице има инсулинска резистенција (т.е. се намалува потенцијалот на инсулин да влијае на клетките на телото, што доведува до негово прекумерно производство), може да се забележи зголемување на резервите на поткожното масно ткиво.

Ваквите процеси се забрзуваат во присуство на предијабетес и полноправен дијабетес мелитус.

Може да изгубите маснотии без спорт?

 маснотии без спорт

Често се верува дека спортот е единствениот начин да се ослободите од поткожното масно ткиво. Во пракса, сепак, исхраната игра значително поважна улога – повеќето луѓе ја потценуваат количината на калории од храната, но ги преценуваат потрошените калории за време на вежбањето.

Многу студии покажуваат дека слабеењето може да се постигне само со ограничување на калориите без апсолутно никаква дополнителна активност. Покрај тоа, доволно е да се намали диетата за 300 kcal на ден – толку мала бројка е доволна за согорување на поткожното масно ткиво.

Како да се натерате да се движите повеќе?

Колку е повисоко нивото на активност на одредена личност, толку подобро неговиот мозок реагира на нагонот за движење. Спротивно на тоа, на седечките луѓе им е многу потешко да се присилат да се движат отколку атлетските луѓе.

Во едноставни термини, спортот не сака е навика што се потруди да вежба.

Во исто време, придобивките од спортот за согорување на поткожното масно ткиво не се само трошење калории – туку и во нормализацијата на реакцијата на ткивата на инсулин. Тоа, на крајот, помага подобро да се контролира гладот ​​и да не се брза со прејадување.

Поткожното масно ткиво е слој на масни наслаги лоцирани веднаш под кожата и над мускулите. За разлика од внатрешната маст, што негативно влијае на метаболизмот, поткожното масно ткиво често носи само естетски непријатности – и за да се ослободите од него, само треба да ја намалите диетата за 300 kcal под нормата.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...