HomeЗдравјеНАДУЕН СТОМАК? 5 СОВЕТИ ЗА НАДУЕНОСТ

НАДУЕН СТОМАК? 5 СОВЕТИ ЗА НАДУЕНОСТ

Надуениот стомак може да направи да се чувствувате прилично непријатно во текот на денот. Подуеноста може да биде предизвикана од неколку работи, вклучувајќи лоши навики во исхраната, како што е пребрзо јадење; газирани пијалоци; храна која е гасовита или богата со лактоза (кромид, лук, зелка, брокула, бриселско зелје, мешунки итн. може да има непријатни последици).

5 ПИЈАЛОЦИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ ОД НАДУЕН СТОМАК

1. ЗЕЛЕН ЧАЈ

zelen caj

Незасладениот зелен чај ја гаси жедта, го зајакнува метаболизмот и може да дејствува како пребиотик (не-сварливи влакна од храна кои го стимулираат растот на добрите бактерии во цревата). Можете да го пиете топло или ладно.

2. ВОДА СО ЛИМОН ИЛИ КРАСТАВИЦА

voda od krastavici

Набијте здодевна вода со парче или две лимон или краставица. Ова додава разновидност и има неверојатен вкус. Покрај тоа, го стимулира вашиот метаболизам.

3. СМУТИ ОД ЛУБЕНИЦА

smuti od lubenica

Смути направено од свежа лубеница може да има прекрасен и освежувачки вкус. Благодарение на високата содржина на вода и калиум, ова овошје е одличен лек за надуеност . Покрај тоа, има малку калории.

4. ЧАЈ ОД ПЕПЕРМИНТ

peprmint caj

Пеперминт има многу позитивни придобивки. Ги ублажува грчевите и го релаксира телото. Ова го прави чајот од пеперминт совршен пијалок за ослободување од надуеност во стомакот. Чајот има најдобар вкус кога истурете топла вода врз свежата нане и оставете да се вари неколку минути.

5. СМУТИ ОД АНАНАС

ananas

Ананасот содржи ензим бромелаин. Ова го намалува воспалението и го стимулира варењето. Така, свежо фрапе од ананас може да ви помогне да го ослободите подуениот стомак . Плус, има вкусен вкус!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...