HomeЗдравјеЛенено семе и јогурт против вишок тежина и запек

Ленено семе и јогурт против вишок тежина и запек

Семето од лен е богат извор на масни киселини од омега 3, антиоксиданти и растителни влакна. Тие помагаат во борбата против холестеролот, вишокот тежина и дигестивните проблеми и научно е докажано дека се ефикасни во намалувањето на ризикот од дијабетес, малигнитети и срцевите заболувања .

Лен – здравствени придобивки

Современиот секојдневен живот наметна нездрава и тешко сварлива храна врз нас, за што сведочи и честото запек. Голем број на луѓе се подложуваат на клизма што може да исчисти само 40 сантиметри од големото црево, или скапи третмани за лаважа на дебелото црево кои се долготрајни и воопшто не се безопасни кога станува збор за цревната микрофлора. Сакате да ги избегнете горенаведените макотрпни методи за чистење на дебелото црево?!

Дневната потрошувачка на само три супени лажици семе од ленено семе за три недели може целосно да ги исчисти цревата на фекалните наслаги, паразити и долготрајна слуз без штетен ефект врз цревната микрофлора. Семето од лен е во можност целосно да ги елиминира токсините од телото и да овозможи побрзо согорување на масните наслаги и да ја нормализира тежината.

Според Хасаниа Н. и соработниците, најефикасните здравствени ефекти на лененото семе се поврзани со висока содржина на омега-3 масни киселини. Неколку студии го потврдија антиоксидантниот ефект на лененото семе против сериозни заболувања, вклучувајќи дијабетес, атеросклероза и хипертензија.

Кога да започнете да консумирате лен?

Чистење и зајакнување на  телото е неопходно за сите – нема исклучоци . Човечкото тело не е совршено кога станува збор за развој на болести. Потрошувачка на ленено семе се препорачува во случај на :

 • воспаление на горниот респираторен тракт,
 • гастритис,
 • колитис (честа воспаление на дебелото црево),
 • чир на желудник,
 • воспаление на мочниот меур ,
 • бактериски инфекции на бубрезите,
 • остеопороза,
 • затворски столчиња,
 • висок крвен притисок.

Ленот се покажа како ефикасен  сојузник во спречувањето на разни видови на карцином, особено рак на дојка и во олеснување на симптомите на ПМС .

Студијата за 2017 година спроведена на иранскиот факултет за медицински науки во Табриз се осврна на прашањето за ефектот на маслото од ленено семе врз луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни заболувања. Авторите изјавуваат дека маслото од ленено семе му припаѓа на еден од најбогатите растителни извори на омега-3 масни киселини, конкретно α-линоленска киселина, која традиционално се користи како третман за разни видови на болести, вклучувајќи воспалителни и невродегенеративни нарушувања. 

За Иран потрошувачката на ленено семе и нивното масло во комбинација со млеко или млечни производи е специфично, така што овој фактор исто така одигра важна улога во студијата. 

Резултатите покажаа дека потрошувачката на ленено семе од 10 недели покажува значителен ефект кај пациенти со хронично кардиоваскуларно заболување. Доза од 3 g масло од ленено семе на ден покажа изненадувачки резултати за намалување на ЛДЛ и зголемување на ХДЛ кај возрасни.  

Зошто јогурт?

Со дневно внесување од приближно 500 грама јогурт во организмот, се постигнува значително губење на тежината и ефектот на ” топење ” на маснотиите што се формираат околу абдоменот. Преку јогурт, земаме големи количини на калциум, со што се намалува секрецијата на кортизол. Кортизолот е хормон вклучен во регулирањето на јаглехидратите, протеините и мастите. Некои видови јогурт се извор на пробиотици (добри бактерии) кои живеат во дигестивниот тракт.

Пробиотиците помагаат во елиминирање на штетните микроорганизми кои предизвикуваат воспаление и помагаат при преработка на храна и состојби како што се  надуеност  и  дијареја. Јогуртот е богат извор на витамини, затоа содржи: калиум, фосфор, цинк, јод, витамин Б5 и витамин Б12, кој е одговорен за одржување на здравјето на нервниот систем.

Вен Л. и Дафи А. во нивната студија објавена во 2017 година наведуваат дека  јогуртот (како ферментиран млечен производ кој содржи различни пробиотични бактерии ) е поврзан со намалување на појавата на воспалителни маркери и помага при слабеење. Редовното консумирање на јогурт е поврзано со енергетскиот баланс (т.е. енергетска хомеостаза), што доведува до контрола на телесната тежина и намален ризик од развој на дијабетес тип 2.

Студијата објавена во 2019 година од страна на научници од две ирански медицински училишта го докажа позитивниот ефект од конзумирање на јогурт и ленено семе врз гликемискиот статус и ризикот од кардиоваскуларни заболувања кај лица со дијабетес тип 2.

Студијата беше спроведена за да се насочи ефектот на ленено семе и јогурт врз гликемискиот статус, липидниот профил и крвниот притисок кај пациенти со дијабетес тип 2. Студијата вклучи 57 пациенти со дијабетес тип 2 и консумирале 200 гр јогурт со 2,5% млеко на ден. збогатена со маснотии со 30 гр ленено семе.

Истражувачите заклучиле дека додавањето на ленено семе во исхраната може да намали некои фактори на ризик кај пациенти со дијабетес тип 2. Затоа, тие препорачуваат конзумирање на јогурт збогатен со ленено семе како корисна алтернатива во спречувањето и намалувањето на компликациите кај дијабетесот. Понатаму, тие ја потенцираат важноста во понатамошните истражувања за утврдување на точната големина на порцијата и дозата на лененото семе, што ќе има ефект.

Рецепт за „среќни црева“

Ви донесуваме рецепт за кој ќе ви требаат само „чаша добра волја“ со сите лен и јогурт. Рецептот треба да се практикува три недели – секој ден наместо појадок.

состојки:

 • 1 лажица мелено семе од лен
 • половина чаша пробиотик јогурт или домашен кефир

Постапка:

 • Недела 1 : 1 лажица брашно од ленено семе или мелено лен со половина чаша јогурт или кефир
 • Недела 2 : 2 лажици брашно од ленено семе или мелено лен со половина чаша јогурт или кефир
 • Недела 3 : 3 лажици брашно од ленено семе или мелено лен со цела чаша јогурт

По 3 недели, потребно е да се одмори од 7 дена, и повторно да се започне постапката. За да може рецептот да има најдобар ефект, пијте најмалку 2 литри вода секој ден.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...