HomeХранаКолку црвено месо треба навистина да јадете секоја недела?

Колку црвено месо треба навистина да јадете секоја недела?

А љубителите на црвеното месо, сезоната на скара значи многу виршли, хамбургери, пепелници за јадење  и егзотични парчиња  како дива свиња и бизони. Но, има мрачна страна во исхраната на месојадите.

„Потрошувачката на црвено месо е поврзана со  зголемен ризик од срцеви заболувања, како и од карцином и дијабетес тип 2“, вели Џенифер Вонг, доктор по медицина , кардиолог и медицински директор на неинвазивна кардиологија во Институтот за срце и васкуларни болести на MemorialCare при Медицинскиот центар Центар во Фонтана долина, Калифорнија.

Особено, постојат  силни докази  дека јадењето во поголеми количини на црвено месо како говедско, свинско и јагнешко месо, како и  преработено месо како колбаси, сланина и филета може да доведат до поголем ризик од карцином на дебелото црево, според Американскиот институт за истражување на рак (AICR) .

Прочитајте за да дознаете за лошите страни на јадењето црвено месо, колку можете да консумирате неделно, плус неколку мали промени што можете да ги направите за да ја надополните играта на скара и да го заштитите вашето здравје.

ЗОШТО ЦРВЕНО МЕСО Е ЛОШО ЗА ВАС?

црвено месо

Црвеното месо има големи количини на  заситени масти , што го зголемува нивото на ЛДЛ или „лош“ холестерол и ризикот од срцеви заболувања. Уште повеќе: Процесот на зачувување на пушено или излекувано месо доведува до формирање на соединенија кои предизвикуваат рак, вели Стејси Пенс, РД, амбулантски диетичар на Медицинскиот центар Векснер на Универзитетот во  Охајо . Згора на тоа, преработеното месо е исто така богато со натриум, од што премногу може да предизвика  висок крвен притисок  и поголем ризик од срцеви заболувања исто така.

Вистина е црвеното месо е богато со протеини, железо и витамин Б12, кои се клучни градежни блокови за мускулите и црвените крвни зрнца. Сепак, нема монопол на овие хранливи материи, вели Пенс. Тие исто така може да се најдат во друга храна што немаат исти врски со негативните здравствени ефекти како пилешко, риба, јајца и ореви.

Здравствените ризици што доаѓаат со јадење црвено месо не значат дека треба целосно да се откажете од него. Клучот е да уживате во тоа умерено.

КОЛКУ ЦРВЕНО ТРЕБА ТРЕБА ДА ЈАДЕШ ОД СЕДМИЦА?

Треба да јадете не повеќе од три порции од црвено месо секоја недела, според препораките на  AICR .

„Оваа количина воспоставува рамнотежа помеѓу внесувањето на протеини и хранливи материи што можат да бидат обезбедени од црвено месо и ограничување на потрошувачката на можни канцерогени“, вели  Љули Канингам , РД, овластен едукатор за дијабетес. Дополнително, најдобро е да се ограничи или избегне обработеното месо колку што е можно, според AICR.

7 МАЛИ ПРОМЕНИ ЗА ЗДРАВО ЗДРАВЈЕ НА ЦРВЕНО МЕСО

zelencuk

За да го намалите ризикот од негативни здравствени ефекти од јадење црвено месо, обидете се да ги направите овие едноставни измени.

1. ИЗБЕРЕТЕ ПОСНО

Чекор еден: Намалете го внесот на заситени масти со избирање на  посни парчиња црвено месо , вели Канингем. Клучните зборови што треба да ги барате на етикетата вклучуваат „слабина“, „филе“ и „круг“, кои се обично пониски со маснотии во споредба со „прости“ намалувања.

2. Исечете ја маснотијата 

Додека ги подготвувате парчињата за скара, проверете да ги намалите сите видливи маснотии. Потоа, истурете ги стопените маснотии кога месото ќе заврши, вели д-р Вонг.

3. ПРАВЕЊЕ НА ПЛЕСКАВИЦИ

Идеалната големина на порциите за црвено месо е 5 грама или колку  големината на палубата картички , но ова може да направи не толку задоволувачки плескавица. Поправка: Измешајте зеленчук како  црн грав ,  печурки  или дури и други месо, како што е мисирка, со мелено говедско месо за повеќе полнење и хранлив оброк, сугерира Канингам.

4. РАСПОРЕДЕТЕ ЈА ВАШАТА ЧИНИЈА

Наместо секогаш да го правите црвеното месо во центарот на вашата чинија, направете цел да го проширите непцето ова лето. Го сакате тој умами вкус? Пробајте  хамбургери од печурки портобело . Претпазлив е да пробате алт-месо? Одлучете се за хамбургер од  пилешко или лосос еднаш по некое време. И пица на скара на скара и бел леб се бес.

5. Направете зелен оброг

Некои докази сугерираат додавање на повеќе „сурфања“ на вашата трева може да го  намали  ризикот од рак на црниот дроб и колоректалниот дел, забележува  AICR . Рибите како  калибус ,  лосос  и  махи махи не прават само одлични риба тако  – тие се исто така поцврсти и добро стојат на скара.

6. КАЖЕТЕ НА НА СУВОТО И ПУШЕНОТО

Кога готвите месо на голем оган, тие можат да произведат хемикалии наречени хетероциклични амини (HCAs) и полициклични ароматични јаглеводороди (PAH), што може да предизвика промени во ДНК, што, за возврат, го зголемува ризикот од рак, според  Националниот институт за рак . Иако се потребни повеќе истражувања за оваа потенцијална врска, познато е дека добро направено и пушено месо има повисоки нивоа на HCAs и PHA. Како такво, избегнувајте преварење на месо, минимизирајте јагленосање и прескокнете го пушачот, вели Канингам.

7. УЖИВАЈТЕ ВО ЛЕТЕНИТЕ ПРОИЗВОДИ 

Пенс препорачува да го пренасочите вашиот начин на размислување од планирање гарнитури околу месото во правење на поголемиот дел од вашата чинија растителна основа со многу зеленчук, овошје, цели зрна и грав. За да го направите ова, пробајте рецепти што ќе ви го дадат вкусот на омилените производи како  клинови на сладок компир на скара, ќебапи со месо и зеленчук, па дури и овошје и десерт.

ВО КРАЈНА ЛИНИЈА

„Црвеното месо може да придонесе со вредни хранливи состојки во нашите диети“, вели Канингам, „но големиот внес на црвено месо и преработено месо е поврзан со колоректален карцином и други хронични состојби“. За да го намалите ризикот, насочете се кон јадење максимум три мали порции црвено месо неделно и ограничете го обработеното месо колку што можете повеќе, исполнувајќи ја чинијата со здрава храна како свежо овошје и зеленчук.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...