HomeФитнесКако да се зголемат нивоата на тестостерон - витамини, минерали и храна

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го зголемат овој хормон – сепак, малку од нив се во можност да покажат потврдени податоци.

Всушност, најдобриот начин да се зголемат нивоата на тестостерон е преку обука за сила – особено за помладите момци. Покрај тоа, за одржување на производството на хормони, потребна ви е доволна количина на цинк, магнезиум и голем број други минерали во дневната исхрана.

Тестостерон – што е тоа?

Тестостерон

Тестостеронот е клучен сексуален хормон. Тој е одговорен и за нивото на сексуално либидо и за формирање на секундарни сексуални карактеристики кај мажите, како и за растот на мускулното ткиво и согорувањето на маснотиите. Анаболни стероиди се во суштина синтетички тестостерон.

Спротивно на популарното верување, тестостеронот не е поврзан со високо ниво на агресија. Поточно, спротивното. Агресивните мажи имаат зголемено ниво на хормон на стрес кортизол – додека нивото на тестостерон е често ниско низ. Во суштина, овие хормони се антагонисти.

Со цел да го зголемите тестостеронот, прво треба да ги исклучите факторите кои влијаат негативно на него. Прво на сите, да се намали нивото на кортизол, да се ослободи од вишокот тежина и да се нормализира нивото на гликоза во крвта. Покрај тоа, обуката за сила и правилната исхрана се важни за подигање на тестостерон.

Опасност од високо ниво

Важно е да се запамети дека претерано високите нивоа на тестостерон се потенцијално штетни за здравјето на мажите. Ризиците вклучуваат ќелавост, влошување на кожата, како и висок крвен притисок, лош холестерол и зголемена веројатност за срцеви заболувања2.

Theелбата да се подигне тестостерон преку употреба на анаболни лекови, исто така, може да му наштети на телото. Како прво, се погодува црниот дроб, главниот филтер на телото. Протеинска диета наспроти позадината на високи нивоа на тестостерон ги зголемува нивоата на амонијак во крвта, што доведува до оштетување на токсични органи.

Производи за зголемување на тестостерон

Строго кажано, невозможно е да се подигне тестостерон со храна. Сепак, постојат хранливи материи чиј недостаток доведува до намалување на хормонот – за нормално производство на тестостерон, мажите мора да ги добиваат следниве хранливи материи дневно со храна:

  • цинк – 10-15 mg на ден
  • магнезиум – 300-400 мг
  • железо – 8-10 мг
  • витамин Д – 400-1000 IU
  • заситени масти – најмалку 10% од калориите
  • омега-3 – најмалку 1 гр

1. Производи со цинк

zink

Лидер во содржината на цинк е морска храна, нуспроизводи и разни ореви. Покрај тоа, цинкот се наоѓа во мешунките, пилешките јајца и, во значително помали количини, во месото и житарките. Недостаток на цинк е вообичаено нарушување во исхраната кое влијае на нивото на тестостерон.

2. Производи со магнезиум

magnezium

Главната улога на магнезиумот во организмот е енергетскиот метаболизам во клетките. Недостаток на овој микроминерал е поврзан со хроничен замор, отежнато спиење, па дури и напади. Најмногу магнезиум има во семето (и чиа и семе од тиква), проследено со ореви, мешунки и некои зеленчуци.

3. Храна со железо

zelezo

Железото е еден од клучните минерали во трагови неопходни за правилно функционирање на метаболизмот на организмот и производство на тестостерон. Редовната потрошувачка на храна богата со железо обезбедува транспорт на кислород до ткивата и помага во функционирањето на имунолошкиот систем.

4. Храна со витамин Д.

Главниот извор на витамин Д е сончева светлина, бидејќи се произведува во кожата за време на изгореници. Витамин Д ретко се наоѓа во храната – го има во јајцата, млечните производи и морските риби. Имајте на ум дека според механизмот на дејство врз организмот, витаминот Д наликува на хормон – кој влијае на нивото на тестостерон.

5. Заситени масти

zasiteni masti

Од 1980-тите, заситените масти се сметаат за главен непријател на здравјето – но најновите научни истражувања сугерираат дека не е толку едноставно. На крајот на краиштата, заситените масни киселини во умерени количини не само што се безбедни за организмот, туку се и корисни.

6. Омега-3 масни киселини

Омега-3 се како витамини – тие се важни за мозокот и метаболизмот, но не се произведуваат во организмот и мора да се консумираат заедно со храна. Додека додатокот на омега-3 не дава никаква корист, станува збор за покривање на РДА.

Стратегија за исхрана

Храната со висок гликемиски индекс влијае на нивото на тестостерон. Јадењето големи количини брзи јаглехидрати не само што ја нарушува нормалната синтеза на инсулин, туку исто така е во корелација со ниските нивоа на машкиот хормон. Исто така, транс мастите кои се наоѓаат во брзата храна негативно влијаат на тестостеронот.

Зборувавме подетално за нутриционистичката стратегија и нормите на протеините, мастите и јаглехидратите за зголемување на тестостеронот во написот „Односот на Б whenУ при зголемување на масата“ – високото ниво на хормони е критично важно за време на тренингот за сила за раст на мускулите.

Спорт и вежбање

vezbanje

Прво, колку повеќе мускули има мажот, толку е повисок за неговиот тестостерон. Второ, вишокот на масно ткиво доведува до намалување на овој хормон. Затоа, обуката за зголемување на тестостеронот треба да се заснова на ослободување од вишокот тежина и добивање мускулна маса.

Најдобрите вежби за подигање на тестостерон се сметаат за мулти-зглобни основни вежби со мрена – тие вршат сложено оптоварување на телото, влијаејќи и на мускулите и на централниот нервен систем и на производството на хормони. Deadlift се смета за лидер во влијанието.

Вежби за согорување на маснотии

Вишокот тежина е еден од најважните фактори за намалување на тестостеронот, бидејќи масното ткиво е во состојба да го претвори машкиот полов хормон во женско. Колку повеќе висцерална маснотија има мажот, толку е помало нивото на тестостерон и е повисоко нивото на естроген³.

За возврат, висцералната маст е маснотија што се собира во внатрешноста на абдоминалната празнина и го турка стомакот напред. За да го изгорите, потребно е редовно кардио 3-4 пати неделно, како и нормализирање на исхраната. Добрата вест е дека зајакнувањето на тестостеронот ќе ви помогне побрзо да ги согорувате мастите.

Лекови за зајакнување на тестостерон

Само анаболни стероиди имаат доказна основа како лекови за зголемување на нивото на тестостерон. Сепак, тие воопшто не го зголемуваат тестостеронот, туку го заменуваат, намалувајќи го природното производство. Покрај тоа, синтетичкиот тестостерон е строго контролиран лек и го пропишува лекар.

Докажано е дека само три лекови без рецепт го зголемуваат нивото на тестостерон:

1. Д-аспарагинска киселина

Аспарганската киселина е аминокиселина која се наоѓа во мали количини во храната. За возврат, Д-изомерот е бесплатна форма достапна во форма на спортска исхрана. Кога се зема 2-3 g на ден, додатокот е во состојба да влијае на зголемување на тестостеронот, пролактинот и хормонот за раст.

2. Tribulus terrestris

Tribulus е растение познато во народната медицина како засилувач на либидото. Прашокот од коренот на ова растение се покажа како ефикасен во зголемувањето на нивото на тестостерон кај неплодните мажи. Во овој случај, испитаниците земале прилично голема доза секој ден – околу 1-3 на ден.

3. Еурикома лонгифолија

Малезискиот женшен е друга билка што се користи во традиционалната медицина како афродизијак и засилувач на потенцијата. Некои студии сугерираат дека земањето на овој додаток на 1 – 3 грама на ден може да влијае на нивото на тестостерон – сепак, други не.

***

Витамин Д, магнезиум и цинк (во случај на нивен недостаток) имаат сигурна основа на докази како лекови за зголемување на нивото на тестостерон. Од стотиците растителни екстракти препорачани за подигање на тестостерон, многу малку се проучени – и само три од нив имаат доказна база.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...