HomeЖивотен стилКако да се облечете за одење на студено време

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може да биде директен пат до замрзнати прсти, хипотермија или некој од оние морници до коските, што може да трае со часови за да се стопи.

Можете да ги спречите овие проблеми со вистинската опрема. Како што вели старата поговорка: „Не постои лошо време, само несоодветна облека“. Еве 11 предмети што треба да ги додадете во вашата гардероба за вежбање на ладно време .

Слоеви за одење на студено време

Првото правило за облекување за прошетка на студено време е да се стават слоеви што ќе ја избришат влагата, ќе го изолираат вашето тело од студ и ќе ги задржат ветерот и дождот. Еве ги трите слоја што ви требаат:

 • Основен слој : Секоја облека што директно го допира вашето тело треба да биде направена од ткаенина што ќе ја оддалечи влагата од вашата кожа и ќе ве спречи да се чувствувате пријатно. Добар избор е полиестер.
 • Изолационен слој : Овој слој може да биде кошула или елек што можете лесно да го соблечете ако се загреете премногу (и да се лизнете назад ако повторно сте ладно). Топлината на изолациониот слој ќе зависи од температурата. Руно, волна или долу од полиестер работи добро тука.
 • Отпорен на ветер и отпорен на вода надворешен слој : Наддајте сè со јакна дизајнирана да ги чува елементите. Побарајте јакни и панталони што може да дишат, а кои ќе ви дозволат да испари влагата на вашето тело, но чувајте ветер и дожд (на пример, оние направени од GoreTex). Јакна со качулка овозможува дополнителна заштита.

Долна облека

Иако тие можат да бидат повеќе функционални од модата, не заборавајте за вашите под слоеви. Само затоа што никој нема да ги види, не значи дека можете да ги прескокнете овие слоеви, кои се клучни за да останете топли и суви.

 • Кратки панталони : Носете гаќички изработени од синтетичка ткаенина отколку памучна или памучна мешавина. Најлон или полиестер се подобри избори од памукот, кој ќе ја задржи потта и нема брзо да се исуши.
 • Градник или шиммел : Ако носите спортски градник , побарајте оној што е направен од ткаенина од полиестер или полипропилен. Избегнувајте мешавини од памук или памук што можат да предизвикаат непријатно сечење кога ќе се навлажни со пот. Шимел е спортски врв или градник што се протега надолу над долниот дел од торзото, обезбедувајќи дополнителен слој на изолација за многу студени денови.
 • Подкошула : Можете исто така да носите кратка или долга ракав под-кошула која потсетува на пот. Побарајте една направена од свила, полипропилен или друга ткаенина од фитил.
 • Хулахопки или основни основни слоеви : Кога температурата е под замрзнување и ветровите се високи, одржувајте ги нозете пријатни со пар хулахопки или основни слоеви на дното под панталоните. Ќе работат и свилени или полипропиленски долги џонско дно (па дури и панталони со зимска тежина). Носењето хулахопки или pantyhose исто така може да помогне да се спречи појавата на бутовите и телето.

Кошули

Кога одите на студ, вашата кошула треба да биде направена од ткаенина од памук, отколку од памук или памучна мешавина. Памукот ја задржува потта и може да ве остави ладен и мирен. Кошула со ткаенина од фитил ќе ви ја одземе влагата од кожата, а истовремено и обезбедува основен слој. Многу маратони и полумаратони им даваат на финишерите совршена кошула да ја носат за зимско одење – техничка маичка со долги ракави од ткаенина.

Панталони

Вашите панталони за одење на ладно време исто така треба да бидат изработени од ткаенина од полиестер. Идеални се хулахопки за одење или полабави панталони за трчање. За погодност, побарајте стилови со поштенски џебови и еластична лента за струкот. Панталоните кои се опремени или имаат еластична околу глуждот, ќе помогнат ладниот воздух да не излегува надвор.

Во влажни или снежни денови, особено е важно да не носите памук или тексас. Ако излезете со фармерки и тие се навлажни, се подготвувате за хипотермија.

Ако очекувате да шетате во врнежливи денови, инвестирајте во пар водоотпорни панталони за дожд. Овие можат да бидат скапи, но исто така можат да обезбедат голема удобност. Тие исто така ќе го задржат ветерот, а некои имаат внатрешен руно слој за многу студена клима или скијање, што може да ви се најде на температури под смрзнување.

Изолационен слој

Изолационен слој од полиестерско микро руно, ватиран надолу или полиестерско полнење или волнен елек или волнена кошула ќе помогне да се задржи студот при прошетки под 5 степени Целзиусови. Ако мразите да се чувствувате гломазно, микро руното е доволно тенка за да се смести под редовна водоотпорна јакна. Полиестерското микрофонче брзо ќе се исуши ако се навлажни. Побарајте стил кој е донекаде вклопен, што ќе му помогне уредно да се слое под јакна.

Вклучувањето на изолационен слој е подобро отколку едноставно носење на тешка јакна затоа што имате можност да го тргнете овој слој ако се загреете, а сепак да имате заштита на надворешниот слој. Зошто слоевата облека е од суштинско значење за одење.

Јакна од надворешен слој

Јакната отпорна на ветер, отпорна на вода е неопходна за одење во студено време. Ако планирате да шетате на дожд или снег, најдобро е водоотпорна верзија. Ако живеете во сува клима, можеби претпочитате јакна со мека школка. Многу производители на отворено нудат меки, ветроупорни, отпорни на вода јакни, погодни за пешачење, пешачење и скијање.

Другите детали што треба да ги барате во јакна за одење вклучуваат:

 • Патенти за пазуви за да се овозможи дишење
 • Удобен аспиратор за заштита од дожд или ветер
 • Практични џебови, по можност затворени со патент
 • Исечете за да ги собере вашите пакувања со фани или ранец за да останат суви
 • Двонасочен патент за лесно да ја олабавите јакна околу колковите

Останувањето суво е од клучно значење за да се спречи студ. Додека водоотпорната јакна е вашата прва линија на одбрана, чадорот исто така ќе ви помогне – особено во ненадеен дожд. Инвестирајте во лесен, преклопен чадор за носење за секој случај. Ако одите со чадор, вклучете ги рацете на секои 10 до 15 минути за да избегнете болки во мускулите и нерамномерно држење на телото при одење.

Чорапи

Имаше време кога „рецептот“ за пешачки чорапи беше да се комбинира лагер направен од фитил полипропиленски лагер со волнен чорап за да се надмине. Сега можете да најдете чорапи што ги комбинираат обете карактеристики во еден чорап или можете да изберете волнени чорапи што не чешаат што може да се перат во машина.

Најважното нешто што треба да го имате на ум е најголемиот дел од чорапите за одење . Вие не сакате да носите пар што е толку густ, така што ги натрупуваат прстите заедно во чевлите.

Обувки

Ќе треба да ги одржувате нозете топло и суво кога одите на студ . Една опција е флексибилен атлетски чевел кој има водоотпорен и отпорен на ветер горен дел. Друга опција е лесен багажник за пешачење или обувка за патека што е водоотпорна. Многу компании за обувки и обувки имаат лесен стил за да ве одржат суви. Премачкување на чевлите со третман на ткаенина отвратителен од вода е друга опција.

Изберете чевли за одење со флексибилен ѓон. Ако не можете да го свиткате или извртувате чевелот со рацете, вашите нозе ќе се борат против него со секој чекор.

Кога се будите за фитнес, изберете водоотпорен атлетски чевли или чевли за трчање по патека.

Ако го шетате вашето куче или шетате со побавно темпо, може да одите со дождовница во стилот на Велингтон, чевли за дожд во стилот на патка или снег . Сепак, бидете свесни дека ова се обично стилови кои се или нефлексибилни или не ја даваат потребната поддршка. Тие се најдобри за одење на пократки растојанија со побавно темпо.

Уреди за влечење и безбедност

За одење на мраз или снег, можеби ќе треба да додадете уред за влечење на обувките, како што се лизгачки шноли . Можете исто така да изберете чевли со вградени штипки за да ви помогнат да се фатите во лизгави површини.

Скијачките столбови или столбовите за пешачење можат да обезбедат дополнителна стабилност. Ако сакате да се забавувате на снегот, размислете да инвестирате во пар чевли за снег. Можете да најдете многу мали, лесни и не бараат обука за употреба.

Облоги на главата, вратот и ушите

Покривањето на главата помага да се загрее целото тело. Некои карактеристики што треба да ги барате во капа за зима за одење вклучуваат удирачи за уши и сметка за да го засенчите лицето во сончеви денови и да ги одржувате врнежите од мрачни очи. Вашата  капа за одење исто така треба да биде водоотпорна.

Покрај тоа што ја држите главата покриена, вие сакате да го одржувате и остатокот од вашето тело од вратот натопол и пријатно. Можете да одите со класична шамија, но има и други опции што можеби ќе сакате да ги пробате:

 • Балаклава : Ова е качулка што ви оди преку главата и вратот, оставајќи го само лицето изложено. Обично можете да го повлечете преку устата или носот по потреба.
 • Гајта или шал на вратот: Гајтанот за врат е ракав што се врти околу вратот за да се задржи топло. Можете исто така да користите традиционална шамија за да ја користите за оваа намена.
 • Баф:  Ова е парче ткаенина во форма на цевка, што може да се носи како баклава, гајтан за врат или капа.
 • Лента за уши : Ако вашите уши се ладат особено, лентите за уши и другите загревачи на ушите се голема инвестиција.

Иако веројатно никогаш не би заборавиле на заштита од сонце за време на летен тренинг, ви требаат очила за сонце и крема за сончање во зима.

Кремата за сончање е особено важна во зимските месеци кога сончевото зрачење е поинтензивно и помалку се очекува – особено кога се рефлектира од снег. Устата можете да ја заштитите од сонце, како и од пукање со употреба на мелем за усни со крема за сончање.

Ракавици

Прстите (како и прстите и носот) се особено ранливи на смрзнатини. Белезниците се многу подобри од ракавиците за да ги одржите вашите раце тостични. На силен студ, носете белезници за руно отпорни на ветрови.

Ако не сакате да носите белезници затоа што отежнуваат да се прават работи како што е користењето на вашиот телефон, многу нараквици имаат прсти погодни за електроника. Побарајте парови што имаат надвоени ракави за да ги загреат рацете кога не сте на вашиот телефон.

Покрај нараквиците, можеби ќе сакате да размислите и за носење пакетчиња за еднократна употреба во многу студени денови.

Шише за вода

Потребна ви е вода во зима исто колку и во лето. Ако шетате низ јавен парк, имајте на ум дека фонтаните за пиење може да се исклучат во текот на зимата. Бидете сигурни дека носите вода заедно за да останете хидрирани.

Ако обично го носите шишето со вода во вашата рака, брзо ќе откриете дека тоа прави ладни раце во зима. Наместо тоа, носете го во пакување со  едно шише или мал ранец. За подолги прошетки, обидете се со пакет за хидратација.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...