HomeЖивотен стилКако да изгубите тежина за жена по 50 години?

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како и желба за брзи јаглехидрати. Зголемувањето на нивото на кортизол, исто така, игра улога.

Како да јадете правилно за брзо губење на тежината по 50 години? Која храна можете да јадете, а што не се препорачува? Дали треба да вежбате за да изгубите тежина – и кои вежби помагаат да се отстранат мастите од стомакот и страните?

Како да јадете за да изгубите тежина?

Стратегиите за слабеење на жени и мажи се слични на многу начини – треба да ја намалите диетата, а истовремено да го зголемите нивото на физичка активност. Сепак, на хормонално ниво, постојат неколку разлики. Прво, високото ниво на тестостерон им помага на мажите побрзо да согоруваат маснотии.

Покрај тоа, многу жени (особено оние на возраст од 50-55 години по менопаузата) имаат зголемување на нивото на кортизол. Овој хормон го зголемува ослободувањето на гликоза во крвотокот – што доведува до желба за брзи јаглехидрати, како и го забавува метаболизмот и го отежнува слабеењето.

Исто така е важно жените да имаат поголемо ниво на хормон лептин, кој е одговорен за апетитот. На крајот на краиштата, на девојчињата им е потешко да ја одржуваат нормалната метаболичка функција додека држат диета – со други зборови, обидот да изгубат тежина со драматично намалување на исхраната само ќе наштети.

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Намалувањето на нивото на естроген е една од клучните промени што се јавуваат кај женското тело по менопаузата. Менопаузата ја менува чувствителноста на телото на инсулин, намалувајќи ја неговата способност да влијае на шеќерот во крвта – истовремено зголемувајќи го процентот на енергија зачувана во маснотиите.

За возврат, високото ниво на стрес хормон кортизол влијае на акумулацијата на маснотии во стомакот и страните. Со цел жената да изгуби тежина брзо по 50-55 години, потребно е пред сè да се следи нивото на стрес – на пример, со помош на јога и медитација.

Истражувањата покажуваат дека редовното вежбање не само што ви помага да изгубите тежина, туку исто така ги нормализира хормоналните нивоа за сеопфатен ефект врз слабеењето. Особено, развојот на мускулите ја подобрува употребата на инсулин – што го олеснува контролирањето на исхраната.

Правила за исхрана за брзо губење на тежината

dieta

Уште еднаш, се сеќаваме дека строгите моно-диети, што подразбираат нагло намалување на внесот на калории, му штетат на работата на метаболизмот. Една од причините е високото ниво на хормон лептин, кој го контролира гладот ​​и ситоста. Кога се обидуваат да изгубат тежина преку строга диета, жените доживуваат многу посилно чувство на глад.

Зборуваме не само за леќата, кефирот, диетите со јаболка, туку и за секоја диета со дневно ограничување на калориите поголема од 15-20%. Додека ваквите диети можат да бидат ефикасни за губење на тежината на краток рок, губењето на тежината често се враќа.

1. Откажете се од слатките

slatki

Бидејќи женското тело е исклучително чувствително на јаглехидрати (брзо испраќа вишок во магацини со маснотии), исхраната за слабеење треба да започне со откажување од шеќер, слатки и брашно. Нарушувањата во производството на инсулин доведуваат до дијабетес мелитус и придружно зголемување на телесната тежина.

2. Следете го квалитетот на мастите

masti

Се препорачува да се заменат животинските масти со здрави растителни масла (маслиново масло, масло од канола, кокосово масло), истовремено ограничувајќи го сончогледовото масло и маргаринот. Сончогледовото масло го нарушува балансот на омега-3 и омега-6, додека маргаринот содржи транс масти.

3. Јадете повеќе магнезиум

mesana salata

Според СЗО, само 25% од луѓето внесуваат доволно магнезиум во нивната дневна исхрана. Недостаток на овој минерал, пак, доведува до нарушувања во енергетскиот метаболизам на организмот, индиректно доведува до зголемување на телесната тежина.

4. Јадете повеќе влакна

zelencuk

Храната со влакна обично содржи различни витамини и минерали потребни за метаболизам. Лекарите препорачуваат вклучување во исхраната за слабеење не само разновиден зеленчук, туку и 1-2 овошја на ден.

Мени за слабеење

Најдобрата диета за слабеење е да ги преиспитате своите навики во исхраната, да избегнувате нездрава храна и постојано да преминувате на здрава. Во исто време, менито за слабеење треба да се заснова на храната што можете да јадете секој ден – и не само на скромен сет на монотона храна.

Појадокот е храна што дава долгорочно чувство на исполнетост и енергија за првата половина од денот

  • Производи за слабеење : пилешки јајца во различни варијации, малку маснотии урда или сирење, овесна каша. Бидете сигурни да јадете 1-2 мали овошја за појадок. Ореви, семе од чиа и авокадо, исто така, ќе помогнат да се задоволи гладот ​​подолго време. Кафе или чај без шеќер.
  • Што да се одбие : колачиња, слатки јогурти, колачи, бел леб со џем и путер, инстант житни култури со шеќер. Тост од цело зрно е прифатлив, но во мали количини. Колбасите се исто така во исклучително ограничени количини.

Ручекот е главниот оброк со калории

  • Производи за слабеење : сите видови на цели зрна ( зелен леќата , киноа , булгур , правопис , леќа , кафеав ориз ), зеленчук во различни варијации, посно месо и риба. Обидете се да готвите со мала количина растително масло, не користете сосови и преливи (мајонез, сладок кисел сос, кечап).
  • Што да се одбие:  пире од компири, макарони и сирење, пржено пилешко.

Попладневна закуска – кога сакате да јадете, но тоа е далеку од вечера

  • Производи за слабеење:  мал дел од јаткасти плодови и природно суво овошје, јогурт или сирење со малку маснотии, незасладено овошје. Пијалоци без шеќер.
  • Што да одбиете:  колачиња, слатки, сладок чај или кафе. Чоколадото е исклучително темно и во мали количини.

вечера – минимум јаглехидрати и максимум протеини

  • Производи за слабеење : посно месо, риба, сушени печурки и друга храна богата со протеини. Имајте навика да јадете голема порција салата од свеж зеленчук со малку прелив од маслиново масло. Чорби од зеленчук, супи од зеленчук и други јадења од зеленчук се исто така добри.
  • Што да се одбие : лазања, пица, пити со компири, тепсија од компири. Целосно елиминирајте ги сите десерти и слатки за вечера.

Најдобра диета за жени

Студиите покажуваат дека диетите што го ограничуваат внесувањето на јаглени хидрати во исхраната, почнувајќи од диета без јаглени хидрати (или кето) до диета со малку јаглени хидрати, се најефикасни за слабеење. Правилното губење на тежината кај жените секогаш се заснова на избегнување високи гликемиски јаглехидрати.

Контролата на калории е исто така важна – сепак, нутриционистите не препорачуваат намалување на дневниот внес на калории за повеќе од 15-20%. Со други зборови, ако во просек на жените им требаат 2000 kcal, тогаш за губење на тежината диетата треба да содржи 1600-1800 kcal.

Покрај тоа, редовната аеробна и кардио вежбање е неопходна за да се врати чувствителноста на вашето тело во инсулин и лептин – особено со одржување на високо ниво на активност во текот на денот. На пример, се препорачува да се прават најмалку 8-9 илјади чекори дневно.

Стратегијата за губење на тежината кај жените се базира на ограничување на високиот внес на гликемиски јаглени хидрати и редовниот аеробен и кардио тренинг. Во исто време, по 50 години, на жените им се препорачува да вежбаат јога – да го нормализираат нивото на кортизол.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...