HomeЖивотен стилИзненадувачки како алкохолот може да биде добар за вас

Изненадувачки како алкохолот може да биде добар за вас

Разбирањето на ризиците и сите можни здравствени придобивки од алкохолот честопати се чини збунувачки; тоа е разбирливо, бидејќи доказите за умерена употреба на алкохол кај здрави возрасни лица не се сигурни.

Истражувачите изненадувачки малку знаат за ризиците или придобивките од умерената употреба на алкохол кај здрави возрасни лица. Скоро сите студии за начинот на живот, вклучувајќи диета, вежбање, кофеин и алкохол, се потпираат на потсетување на пациентот и вистинито известување за нечии навики во текот на многу години. Овие студии може да покажат дека две работи можат да бидат поврзани едни со други, но не мора да едното предизвикува друго. Можеби возрасните кои се со добро здравје се занимаваат со повеќе социјални активности и уживаат во умерени количини на алкохол, но дека алкохолот нема никаква врска со нивното здравје.

Знајте ги границите

Пред да започнете петиција за замена на ладилникот за вода во канцеларија со буре со пиво, да бидеме јасни: Алкохолот е здрав само во помали количини – околу 1 пијалок на ден за жени (150мл вино, 350мл пиво или 45мл алкохол) и 60мл за мажи. После тоа, придобивките стануваат се поопасни и ризиците се зголемуваат.

Му помага на вашето срце

Ако сте во добра форма, умереното пиење ве прави 25% до 40% помали шанси да добиете срцев удар, мозочен удар или стврднати артерии. Ова може да биде делумно затоа што мали количини алкохол може да го подигне нивото на вашиот HDL („добар“ холестерол). Обилното пиење, од друга страна, го зголемува ризикот од срцеви заболувања.

Ве прави поактивни

Умерените алкохоличари имаат поголема веројатност да вежбаат отколку луѓето кои не пијат. И тие дури можат да добијат повеќе здрави ефекти од тоа. Од друга страна, колку повеќе вежбате, толку е поголема веројатноста да пиете сега и тогаш. Научниците не знаат точно од каде потекнува оваа врска.

Спречува камења во бубрезите

Редовните умерени пиења имаат помала веројатност да добијат камења во бубрезите – 41% помалку за оние кои пијат пиво, 33% за оние кои пиат. Дел од причината може да биде тоа што алкохолот, како кофеинот во кафето и чајот, ве тера да мочате почесто. Тоа помага да се расчистат ситните кристали што формираат камења. Пијте премногу, сепак, и може да дехидрирате, а тоа го зголемува ризикот од камен во бубрег заедно со други здравствени проблеми.

Ве прави повеќе социјални

Добрите пријатели се добри за вас. И луѓето кои пијат заедно или двајца – наместо, на пример, газирани пијалаци, веројатно ќе поминат повеќе време во разговор. Тие, исто така, имаат поголема веројатност да споделат насмевки и да ги задржат сите вклучени во разговорот. Но, не претерувајте – со причина се нарекува среќен час .

Дајте му поттик на вашиот сексуален живот

Интимноста ви помага да се справите со стресот, а малку алкохол може да ги придвижи работите. Во една студија, жените кои имале една или две чаши црвено вино на ден, рекле дека имаат поголема желба, возбуда и сексуално задоволство од оние кои немале. Оние кои пиеле повеќе не пријавиле промена. Пијалок исто така може да помогне во зголемувањето на нивото на тестостерон кај мажот, што ги прави и мажите и жените посмрсни. Но, мажите кои пијат премногу можат да ја изгубат желбата и можноста за секс.

Му помага на вашиот мозок

Пијалок или два неколку пати неделно може да направи помалку веројатно да добиете Алцхајмерова болест. Всушност, ДИНЕТ диетата, специјално дизајнирана да го намали ризикот од заболување, има вино како една од 10-те групи на храна „здрава за мозокот“. Исто така, го намалува ризикот од мозочен удар и срцеви заболувања – и двете можат да ги забрзаат ефектите на Алцхајмеровата болест.

Балансира шеќер во крвта

Тој среќен час коктел или чаша вино со вечера може да направи помалку веројатно да развиете дијабетес тип 2. Научниците не се сигурни зошто точно, но може да биде дека пијалок или две му помагаат на вашето тело да се справи со високото ниво на шеќер во крвта на здрав начин.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...