Home Здравје Испукани раце до крв

Испукани раце до крв

Испуканата кожа на рацете до крв може да биде исклучително болна и непријатна состојба. Постојат неколку безопасни, но исто така и медицински причини кои можат да доведат до испукана кожа.

Ако имате заеднички проблем со пукање на кожата со крварење, консултирајте се со матичен лекар или дерматолог.

Дознајте повеќе за испуканите раце подолу и пронајдете совети за обновување и превенција.

Пукање на кожата на рацете до крв

Најмногу безопасни причини за пукање на кожата на рацете се премногу честото миење на рацете, големи температурни промени (топло-ладно) или изложување на рацете на хемикалии .

Покрај тоа, кожата обично станува сува со возраста, додека честата изложеност на ветер или сонце без примена на кремот може да придонесе за екстремно сушење и пукање на кожата.

Ако рацете ви крварат, отечени, иритирачки или болни, погрижете се да видите лекар за да поставите дијагноза и да ви препише соодветна терапија!

Една од причините за пукање на кожата на рацете до крвта може да биде псоријазата. Тоа е нарушување во кое клетките на кожата растат претерано. Псоријазата предизвикува црвенило на кожата, и може да крвари.

Покрај тоа, причината може да биде атопичен дерматитис кој предизвикува црвенило, чешање и лупење на кожата, што може да резултира со крварење. Може да се појави насекаде на телото, а најчесто се појавува на рацете и лицето .

Испукана кожа на прсти

Пукање на кожата најчесто се јавува на нозете и рацете, поточно на прстите, зглобовите и потпетиците. Пукање на кожата на прстите е честа појава кај сувата кожа и може да биде предизвикана од горенаведените причини – пред се прекумерно миење на рацете и изложеност на рацете на хемикалии (ако тоа не е медицинска причина).

Кога нанесувате крем за раце, обрнете посебно внимание на нанесувањето на кремот и на прстите.

Пукање на кожата на колена

Ако кожата на зглобовите на прстите пукне, постои можност причината да е алергија на контакт или прекумерно миење на рацете или нередовна примена на крем за раце.

Ако зглобовите крварат постојано, тоа би можело да биде сериозна состојба на кожата што само дерматологот може да дијагностицира.

Како да се опорави кожата на раката?

Додека најдобриот „лек“ за засегнатата кожа е превенцијата, постојат неколку работи што можете да ги направите за да ја обновите кожата на вашите раце.

Ако причината за испуканата кожа е употребата на хемикалии или прекумерно миење на рацете, нанесете навлажнувачки и регенерирачки крем за раце неколку пати на ден. Може да користите и екстремно мрсни креми како вазелин. Ако не е практично да нанесувате мрсни креми во текот на денот, нанесете ги пред спиење .

Ако имате сериозен медицински проблем што предизвикува кожата на рацете да пукне на крв, постои можност да земате лекови , како што се антибиотици или стероиди, за да и помогнете на кожата да се опорави. Покрај тоа, вашиот лекар може да препише специјален крем за раце што се купува во аптека. Затоа е многу важно да се консултирате со лекар.

Во случаи на тешка псоријаза, вашиот лекар може да ви препише UV-терапија. Не се одлучувајте за оваа терапија без консултација со лекар.

Како да се спречи пукање на кожата на рацете?

Превенцијата на пукање на кожата на рацете најчесто е поврзана со немедицински причини. Консултирајте се со доктор за медицински причини.

Ако е можно, измијте ги рацете само кога е потребно и кога ракувате со хемикалии, носете ракавици за да ги заштитите рацете.

Покрај тоа, направете дел од вашата рутина редовно да ја нанесувате кремата , особено по туширање, изложување на сонце или чистење (ако не сакате да носите ракавици) за да спречите пукање на кожата.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...