HomeМотивацијаЕве како паметен часовник може да го олесни вежбањето

Еве како паметен часовник може да го олесни вежбањето

Во 21 век, огледалото и вагата не се доволно добри показатели дека некој е во форма. Заменети се со современа технологија во форма на паметни часовници кои овозможуваат пристап до подетални податоци за вежби!

Ивееме во инстант општество каде што работите се случуваат брзо – би сакале да изгубиме тежина што е можно поскоро, да ја подобриме својата кондиција или да зајакнеме само некои делови од телото. Сепак, ние често забораваме дека најдоброто и најефикасното вежбање не е ограничено со времето, туку се стреми кон напредок. Вашите потези за фитнес може да се следат од тренер за фитнес или, како што се повеќе се случува, мал паметен уред на вашиот зглоб.

Елегантен паметен часовник со вградени спортски апликации и моќни сензори ќе ја следи секоја ваша физичка активност, ќе ги сними и спореди и ќе ви помогне да го достигнете својот максимум. Таков мал уред може вистински да ги подобри вашите тренинзи и да влијае позитивно на вашето здравје, а еве како!

Овозможува поддршка за повеќе спортови 

Паметните спортски часовници имаат различни карактеристики кои му даваат на корисникот детална анализа на здравствената состојба. Овие податоци се лесни за читање благодарение на сензорите кои го мерат срцевиот ритам, квалитетот на спиењето и дишењето и нивото на стрес и сатурација на кислород во крвта. Но, производителите на паметни часовници знаат дека активните спортисти сакаат да знаат многу повеќе од километражата и потрошените калории, така што тие ги изградија своите високотехнолошки часовници со моќни карактеристики и апликации што го прават корисникот да се стреми кон познатото „подобро, повеќе, посилно“ со секој изминат ден.

Истиот тренинг по подолг период престанува да биде ефикасен, па затоа е препорачливо да ја кршите оваа здодевна рутина одвреме-навреме со промена на видот на спортот. За активните рекреативци кои сакаат да бидат во движење, часовниците на Суунто се идеални затоа што имаат вградени вежби за повеќе од 80 различни спортови, вклучително активности на отворено, како што се трчање, пешачење, пливање, качување, пешачење, велосипедизам и триатлон и затворено активности како пливање, во базен, пилатес, јога, елипсовидна или возење со ергометар.

Забележува напредок и мотивира

Ако сакате да вежбате во теретана, тогаш овој вид на анимирани тренинзи ќе ви биде спас додека вежбате дома. Часот ќе ве води низ разни вежби, ќе ве информира за бројот на повторувања и ќе ве извести кога е време за одмор. На крајот од обуката, тие ќе ви дадат детална анализа на податоците собрани за време на вежбата и ќе ви дадат совети како да ги направите вашите перформанси уште подобри и побезбедни.

Сите часовници на Garmin доаѓаат со вграден кардио и тренинг за сила. На апликацијата Garmin Connect , ќе најдете низа дополнителни анимирани вежби или создадете свои. Податоците од сите ваши обуки се чуваат на исто место, се создаваат нови планови и цели за обука, а се наоѓаат совети и трикови за успешно зајакнување на вашата кондиција и сила.

Следете го квалитетот на спиењето

После секој тренинг, на човечкото тело му треба одмор. Ако телото не се опорави доволно добро, ова посакувано подобрување на силата, мускулната маса или аеробната издржливост ќе исчезнат. Телото најдобро се одмара во состојба на одмор, односно спиење. Во денешно време, навистина е тешко да се фати доволно спиење и затоа е добро да имате паметен часовник со вас за да го следите квалитетот на спиењето.

Паметниот часовник Samsung Galaxy Watch ги подобрува иновативните и напредните карактеристики што му даваат на корисникот увид во целокупната слика за спиењето – сензорите со висока прецизност обезбедуваат информации за длабок и РЕМ сон, заситеност и дишење на кислород во крвта, го следат нивото на стрес и помагаат да се намали преку вежби за дишење.

Доколку сакате да го подобрите вашиот начин на вежбање и да живеете поактивен живот, крајно време е да побарате помош од паметен спортски часовник. Скршете ја монотонијата на вежбање досега и почастете се со многу позабавна забава додека трчате, возете велосипед, пливате или танцувате зумба – денес!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...