HomeЗдравјеДиета со јогурт - за 3 дена 4 кг помалку

Диета со јогурт – за 3 дена 4 кг помалку

Ихраната со јогурт е најдобриот начин за брзо губење на тежината.  – За жал би можеле да прочитате на зголемен број на портали за велнес и фитнес преку Интернет. Ако исто така се надевавте дека ќе најдете совети за магична трансформација за само 3 дена во оваа статија, ќе мора да ве разочараме.

Сепак, не бидете обесхрабрени веднаш! Продолжете со читање за да откриете какви опасности стојат зад брзото слабеење и начините на кои можете успешно и долгорочно да ги изгубите посакуваните килограми. Многумина успеале така можете и вие!

Важноста за губење на вишокот килограми

Прекумерната телесна тежина и дебелината доведуваат до голем број здравствени ризици, вклучувајќи:

 • хипертензија ,
 • дислипидемија ,
 • дијабетес тип 2 ,
 • корорнарна срцева болест ,
 • мозочен удар ,
 • болест на жолчното кесе,
 • остеоартритис ,
 • апнеја при спиење  и проблеми со дишењето,
 • некој вид на карцином,
 • намален квалитет на живот,
 • ментална болест, како што се  депресија  и  вознемиреност .

Покрај тоа, да се биде прекумерна тежина за многумина естетски проблем, па затоа се подготвени да ги испробаат сите начини на кои можат да ја постигнат својата цел – губење на тежината.

Дали постои медицинска потреба за губење на тежината или не, честопати се определува со индекс на телесна маса (  индекс на телесна маса,  БМИ). Тоа е мерка што помага во проценка на исхраната. Луѓето со БМИ поголема од или еднаква на 25 кг / м 2 се со прекумерна тежина, додека луѓето со БМИ поголема од 30 кг / м 2 се  дебели. Тие би можеле да имаат корист од губење на вишокот килограми.

Индексот на телесна маса се пресметува со делење на телесната тежина во килограми според квадратот на висината на телото во метри.

Луѓето кои имаат прекумерна тежина или се дебели веќе со загуба од 3-5% од тековната тежина можат значително да го подобрат своето здравје со намалување на нивото на маснотии и шеќер во крвта.

Опасности од брзо губење на тежината

Брзото губење на тежината се смета за  секое губење на тежината што е поголемо од 1 кг неделно . Треба да се нагласи дека  поголемо слабеење е нормално  на самиот почеток на диета за намалување, односно во  првата недела , дури и кога диетата е добро дизајнирана. Терминот диета за намалување се смета дека го намалува внесот на енергија и потребно е за слабеење.

Сепак,  во т.н.  брзи диети,  губењето на тежината се јавува како резултат на драстично и нагло намалување на внесот на енергија , што може да доведе до недоволно внесување на многу важни хранливи материи, но и некои други несакани ефекти што се објаснети подолу.

Јо-јо ефект

Ефектот јо-јо  е името за неуспешно слабеење. Тоа е враќање на изгубената тежина по диетата и често може да доведе до акумулација на вишок килограми. Дури и  едно од три лица  по извесно време од спроведувањето на телесната тежина на детето се  зголемува на вредност поголема  од онаа што ја имаше пред да го започне детето.

Човечкото тело е како скоро совршена машина – подготвена да одговори на какви било промени со кои се соочува. Тој смета дека губењето на тежината е закана за преживување, па реагира со зголемување на апетитот и задржување на маснотиите. Колку е понагласно губењето на тежината, толку е построго телото да се држи до масното ткиво и слабеењето се забавува.

Главната причина за ова е хормон наречен лептин.  Со нагло намалување на внесот на храна, неговата количина во крвотокот се намалува, што доведува до зголемување на апетитот и со тоа поголема количина храна што се јаде.

Како резултат на тоа, постои акумулација на зголемени количини на масно ткиво со секоја нова рунда јо-јо ефект и забавување на метаболизмот, а ризикот од масен црн дроб се зголемува.

Главната причина за појава на јо-јо ефектот е слабо дизајнираната диета, односно недостаток на создавање долгорочни здрави навики во исхраната.

Хранливи дефицити и губење на мускулна маса

Човек со многу ниски калорични вредности мора да се спроведува под надзор на лекар, никогаш не самостојно. Луѓето кои следат пропишана диета со многу ниска калориска вредност, обично во опсег помеѓу 450 и 800 kcal, мора да земаат витамини, минерали, електролити и масни киселини во форма на додатоци во исхраната.

Популарните диети , како што е диетата со јогурт за 3 дена, што има тенденција да изгубат тежина за многу кратко време, честопати ги елиминираат цели групи на храна од исхраната . Ова може да доведе до разни недостатоци во исхраната, т.е. недоволно внесување на некои хранливи материи.

Елиминацијата на млечни производи може да доведе до недоволен внес на калциум, додека елиминацијата на јаглехидрати може да доведе до несоодветно внесување на диетални влакна.

Некои последици од недостатоци на хранливи материи се:

 • запек ,
 • намалена енергија и  замор ,
 • слаб квалитет на косата и ноктите,
 • опаѓање на косата ,
 • ослабен имунитет,
 • ослабени коски и  остеопороза ,
 • губење на мускулната маса.

Овие последици може да се спречат со вклучување на диетално богата храна во исхраната , што е многу лесно достапно со примена на некои пожелни диети, како што е медитеранската диета , за која подетално ќе се дискутира подолу.

Општо, губењето на тежината се смета за успешно ако изгубените килограми не се вратат во рок од една година . Со текот на времето, полесно е да се одржи изгубената телесна тежина како резултат на адаптацијата на организмот.

Споредувајќи го брзото и постепено губење на тежината кај 57 лица, научниците од Холандија дошле до заклучок објавен во 2016 година во списанието „  Дебелината: Journalурналот од дебелината општество“ .

Количината на изгубена тежина и во двата случаи беше иста, но враќањето на телесната тежина по 9 месеци престанок на диетата беше повисоко во групата што изгуби повеќе мускулно ткиво за време на диетата , т.е. во групата лица кои поминале брза диета.

Значи, друга опасност која стои зад брзите диети е ненадејната загуба на мускулната маса што го отежнува спречувањето на враќањето на изгубените килограми.

Конечно, прашањето е дали сме подготвени да се стремиме кон подобар изглед по цена на сопственото здравје . Доколку одговорот на ова прашање не, подолу ви носиме совети за препознавање квалитетна диета за слабеење, како и примери на пожелни режими на исхрана.

Карактеристики на добра диета за слабеење

Популарните диети со брзо дејство пропишуваат строг список на правила што треба да се следат за одреден период. Сепак, тие не даваат никакви упатства за продолжување на животот по диетата . А сепак, животот продолжува.

Со промена на вашата диета заснована врз следниве неколку упатства, можете да го олесните процесот на слабеење, но исто така да обезбедите полесно одржување на изгубената телесна тежина по диетата за намалување.

Мали промени во исхраната до големи резултати

За време на губење на тежината, постојат промени во метаболизмот и апетитот. Овие промени можат да го отежнат телесната тежина. Сепак, некои мали прилагодувања во исхраната можат да помогнат:

 • зголемување на внесот на протеини – протеините даваат чувство на ситост и помагаат да се спречи губење на мускулите,
 • намалете го внесот на шеќер и скроб – намалувањето на нивниот внес може да доведе до полесно слабеење. Постигнете за цели зрна наместо преработени и зголемете го внесот на зеленчук,
 • намалете го внесот на грицки и брза храна – дури и мала количина на оваа храна е исклучително богата со енергија,
 • зголемување на внесот на влакна – диеталните влакна придонесуваат за порано и подолго чувство на ситост,
 • јадете побавно и свесно – ќе се чувствувате полни подолго,
 • пијте зелен чај – покрај богатството на антиоксиданти, зелениот чај може да помогне во телесната тежина,
 • Добијте доволно спиење – Недостаток на сон е поврзано со зголемен апетит и внес на храна. Помеѓу 7 и 9 часа спиење е оптимално за возрасно,
 • Вклучете физичка активност во вашата дневна рутина – вклучете најмалку 150 минути физичка активност со умерен интензитет (танцување, градинарство, брзо одење, …) и најмалку 75 минути физичка активност со висок интензитет (трчање, аеробик, пешачење, …) секоја недела.

Безбедна стапка на губење на тежината

Поради споменатите последици од губење на тежината премногу брзо, идеалната стапка на слабеење се смета за загуба од 0,5 до 1 килограм неделно . Сепак, треба да се има предвид дека првата недела од какво било диета за намалување доведува до губење на тежината што е често поголема од 1 фунта.

Ова побрзо губење на тежината на почетокот на диетата се должи на губење на вода , како што обично се зборува кај луѓето. Со намалување на внесот на храна, телото започнува да ги користи сите енергетски резерви што му се достапни. 

Гликогенот, складиште за гликоза, врзува многу вода во организмот, така што неговата употреба доведува до ослободување на таа вода и побрзо губење на тежината. Сепак, по првата недела, губењето на тежината треба да се стабилизира и да биде побавно.

Исхраната треба да се индивидуализира

Не се сите луѓе исти. Тие немаат исти преференци, не можат да издвојат иста сума пари за храна, ниту пак имаат исти здравствени проблеми.

Поради оваа причина, диетата треба да биде специјално прилагодена на секој поединец и на неговите:

 • можни алергии, 
 • преференции во исхраната, 
 • финансиски можности, 
 • можни нетолеранции,
 • други ограничувања.

Некои ќе можат сами да го пронајдат она што им одговара, и успешно да изгубат тежина. Ако имате проблеми во процесот на губење на несаканата тежина, не двоумете се да се обратите до експерти , нутриционисти, чија работа е да го олесните овој процес за вас.

Исхраната треба да биде одржлива

Губењето на тежината треба да се смета како промена на животниот стил, а не краткорочно диета по што сè ќе се врати во нормала.

Процесот на слабеење може да биде исцрпувачки, особено ако постојано размислуваме за нови ограничувања и се бориме со воведените измени. Исхраната не треба да биде секојдневна борба, туку снабдување на организмот со енергија и хранливи материи, како и уживање во храна.

Секој може да најде подобрена диета што им одговара најдобро и дека знаат дека ќе можат да се придржуваат долго време. Сепак, треба да се биде трпелив при откривање и создавање нови навики на јадење.

Пример за добри диети за слабеење

Доживотните промени во животниот стил се важни за успешно слабеење Со оглед на тоа што начинот на живот на секоја личност е различен, како и неговите / нејзините преференции во исхраната, понекогаш е неопходно да се истражат повеќе опции пред да пронајдете соодветна диета која ќе биде удобна и одржлива.

Можете да го започнете вашето пребарување со проучување на следниве диетално балансирани диети :

 • Медитеранска диета ,
 • Диета ДАШ ,
 • MIND диета ,
 • вегетаријанска исхрана

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

loading...